Projekty domów z piwnicą
Domy z piwnicą były niezwykle popularne przez dekady. Mało kto ze starszych pokoleń wyobrażał sobie budynek jednorodzinny bez tej przestrzeni. Jednak obecnie projekty domów z piwnicą cieszą się mniejszą popularnością. Czy słusznie? Taka konstrukcja ma zarówno wady, jak i zalety. Zapoznaj się z nimi, zanim podejmiesz ostateczną decyzję – zwłaszcza że w portfolio naszej pracowni również znajdziesz projekty domów wyposażonych w piwnicę.
Dom z piwnicą – jakie ma zalety?
Obecność piwnicy w budynku daje kilka istotnych korzyści. Przede wszystkim to pomieszczenie stanowi dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Można tu umieścić np. komórkę lub spiżarnię, jak również pralnię czy kotłownię – szczególnie gdy planowany jest montaż klasycznego kotła do ogrzewania. To atut np. w budynkach o mniejszej powierzchni, w których każdy dodatkowy m2 do przechowywania rzeczy jest na wagę złota.
Przestrzeń piwnicy może się też sprawdzić jako miejsce przeznaczone na majsterkowanie czy realizację hobby. Wielu inwestorów decyduje się na umieszczenie w niej np. stołu do gry w bilard, siłowni czy kina domowego. Sposób wykorzystania tego pomieszczenia zależy od indywidualnych preferencji.
Piwnica w domu to również świetne rozwiązanie na działkach pochyłych – na przestrzeniach o sporym nachyleniu jej wykonanie pozwala zoptymalizować koszty budowy. Stanowi też komfortowe rozwiązanie – zwłaszcza gdy projekt domu z piwnicą, poza przestrzenią do składowania słoików czy różnych zapasów, przewiduje na najniższej kondycji również garaż.
Ponadto piwnica sprzyja zachowaniu ciągu w kominie w budynku parterowym i może być pomocna, gdy zaplanowana została grawitacyjna wentylacja pomieszczeń.
Podpiwniczony dom – jakie są jego wady?
Skoro piwnica w domu ma tyle zalet, dlaczego to rozwiązanie cieszy się mniejszą popularnością w obecnych czasach? Wynika to m.in. ze zmiany technologii stosowanych w budownictwie. Jeszcze jakiś czas temu oczekiwało się, że podłoga parteru budynku zostanie wyniesiona wysoko ponad poziom gruntu. Jednak obecnie rozwiązania w zakresie izolacji przeciwwilgociowej oraz cieplnej sprawiają, że taki element zabezpieczenia nie jest potrzebny, a poziom parteru można znacznie obniżyć. Stąd nie ma konieczności budowania piwnicy.
Poza tym projekt domu z piwnicą wiąże się z wyższym kosztem realizacji inwestycji. Stworzenie podpiwniczenia czy termoizolacja przestrzeni poniżej gruntu przekładają się na ostateczny wydatek średnio o 20-30% wyższy – zwłaszcza gdy budynek ma stanąć na równym terenie.
Projekt domu z piwnicą to również wyzwanie przy stawianiu budynku na terenie wyraźnie podmokłym. Realizacja takiego pomysłu wymaga przeprowadzenia kosztownego drenażu, a przestrzeń pod ziemią jest nadal narażona na działanie wilgoci.
Czy zatem decydować się na projekt domu podpiwniczonego czy taki bez piwnicy? Warto rozważyć „za” i „przeciw” tego rozwiązania w odniesieniu do konkretnej działki oraz sytuacji. Jeżeli masz wątpliwości, zgłoś się do nas. Przeprowadzimy bezpłatną analizę warunków zabudowy na działce. Pomożemy wybrać projekt, który jest do niej optymalnie dopasowany i zapewni Ci komfort mieszkania na lata. Zapraszamy do współpracy!