Projekty domów z wyspą kuchenną
Wyspa kuchenna to zarówno bardzo praktyczne, jak i estetyczne rozwiązanie podkreślające współczesne aranżacje wnętrz, charakteryzujące się otwartością i zacieraniem widocznych podziałów funkcjonalnych pomiędzy pomieszczeniami. Wyspa kuchenna staje się często integralną częścią salonu lub jadalni – to właśnie tu przenosi się domowe życie! Sprawdź naszą ofertę atrakcyjnych projektów domów, które uwzględniają ten ciekawy element aranżacji.
Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu z wyspą kuchenną?
Wyspa kuchenna to wolnostojący element znajdujący się w centrum pomieszczenia lub na granicy jego dwóch funkcji (np. kuchni i jadalni lub kuchni i salonu). Najczęściej składa się z szafek połączonych blatem. Czasami umieszcza się w niej zlew, płytę grzewczą lub inny sprzęt – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz z uwzględnieniem kluczowych w kuchni zasad ergonomii. Wyspa świetnie sprawdza się przede wszystkim w otwartych kuchniach lub w osobnych pomieszczeniach o dużym metrażu.
Jest to rozwiązanie cenione z kilku powodów – związanych zarówno z estetyką, jak i z funkcjonalnością. Wyspa kuchenna stanowi element dekoracyjny i pomaga w oddzieleniu od siebie poszczególnych stref pomieszczenia. Jest to rodzaj funkcjonalnej przegrody, która jednak nie ogranicza odczucia przestrzeni. Jednocześnie pozwala połączyć różne funkcje w jednym harmonijnym wnętrzu.
Wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy spędzają dużo czasu w kuchni. Zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą dzięki blatowi, który często jest szeroki, a więc wygodny w użytkowaniu. Ponadto zazwyczaj kryje szafki lub szuflady, w których można schować wiele przydatnych przyborów lub produktów. Zdecydowanie zwiększa zatem funkcjonalność kuchni, poprawia jej ergonomię i umożliwia nawet największe szaleństwa kulinarne.
Ponadto wyspa kuchenna jest świetnym miejscem do ekspozycji dekoracyjnych elementów wyposażenia. Coraz częściej wykorzystuje się ją do montażu zlewu z designerską baterią, która nadaje ton wnętrzu i podkreśla jego charakter. Na blacie można też wyeksponować dekoracyjną misę z owocami, paterę ze słodkościami, bukiet kwiatów w wazonie i znacznie więcej. Dzięki temu wnętrze zyskuje na stylu i klimacie.
Wyspę można również zaaranżować na bar do jedzenia czy po prostu wspólnego spędzania czasu. Postawione przy blacie hokery (wysokie stołki barowe) przydadzą się zarówno na co dzień, jak i podczas wizyt gości i pomogą we wspólnym spędzaniu czasu przy przygotowywaniu potraw.
Wyspa kuchenna, podobnie jak w odległych czasach ognisko domowe, posiada wyjątkową właściwość integrowania domowników i odwiedzających nas przyjaciół, dlatego jest ceniona przez inwestorów pielęgnujących związki rodzinne i towarzyskie. Nasza pracownia zdecydowanie poleca to rozwiązanie. Poznaj nasze projekty nowoczesnych domów z wyspą kuchenną i zobacz jakie spektakularne efekty wizualne pomaga osiągać!
Jakie są koszty zbudowania wyspy kuchennej?
Czy koszt zbudowania wyspy kuchennej jest wysoki? Niekoniecznie! Wszystko zależy jednak od jej wielkości i charakteru. W wariancie ekonomicznym można stworzyć wyspę z gotowych elementów (np. gotowych szafek kuchennych ze sklepu meblowego przykrytych blatem) i może być ona równie efektowna i praktyczna co wyspa tworzona na wymiar. Jeśli jednak zależy Ci na konkretnych rozwiązaniach i maksymalnej funkcjonalności, najlepiej wykonać indywidualny projekt i zamówić jego realizację u stolarza. Wówczas koszt zbudowania wyspy kuchennej będzie zależeć od cennika danej firmy wykonującej zabudowy na wymiar.
Wiele zależy też od wykorzystywanych materiałów, przede wszystkim frontów szafek i szuflad oraz blatu. Najdroższe są blaty kamienne – 1 m2 może kosztować nawet powyżej 1000 zł. Dość kosztowne są też blaty drewniane i z konglomeratu. Najtańsze są natomiast te laminowane. Dodatkowe wyposażenie umieszczane w wyspie (np. zlew, płyta grzewcza, piekarnik) to oczywiście również wyższa cena uzależniona od typu wybranych rozwiązań.
Dobre praktyki przy decyzji o budowie wyspy kuchennej
Ze względu na ergonomię i swobodną komunikację wyspa kuchenna wymaga więcej przestrzeni niż w tradycyjnych układach przyściennych, dlatego głównie dedykowana jest domom jednorodzinnym i szeregowym, ale nie oznacza to, że mniejsze przestrzenie całkowicie eliminują możliwość jej montażu.
Wyspa może mieć różną głębokość – gdy jest niewielka, spełnia jedynie funkcję blatu roboczego i dodatkowego miejsca na szafki, w których zmieścimy naczynia czy sztućce. Z kolei większe modele służą nie tylko do przechowywania sprzętu i przygotowywania posiłków nawet przez kilka osób jednocześnie, lecz także stanowią wygodne miejsce do ich spożywania, a spędzanie czasu z rodziną nie kończy się wraz z ostatnim kęsem!
Wyspa kuchenna z całą pewnością nie jest elementem, który można umieścić w każdym wnętrzu. „Wciśnięta” do zbyt małego pomieszczenia zapewne wpłynie negatywnie na jego ergonomię. Może też dawać uczucie jego przytłoczenia. Wyspy najlepiej sprawdzają się we wnętrzach przestronnych, a szczególnie w kuchniach otwartych na jadalnię i salon. Pomocne przy tworzeniu zbalansowanej kompozycji przestrzennej są również wysokie sufity i duże okna potęgujące wrażenie dużej przestrzeni. W takich warunkach nawet naprawdę duża, funkcjonalna wyspa nie będzie przytłaczać pomieszczenia. W otwartej przestrzeni sama część kuchenna nie musi być duża, aby umieszczenie w niej wyspy miało dużo sensu.
Warto zwrócić również uwagę na takie umieszczenie wyspy w kuchni, by możliwe było jej wygodne obejście dookoła. Oznacza to konieczność pozostawienia z każdej strony wolnej przestrzeni o szerokości przynajmniej 90 cm. Bardzo ważne są także wymiary blatu – powinien być szeroki i głęboki. Zbyt mały wpłynie negatywnie na funkcjonalność dodatkowej przestrzeni roboczej.
Planując wyposażenie wyspy oraz całej kuchni nie można też zapominać o tzw. trójkącie roboczym. Poszczególne strefy stanowiące wierzchołki tego trójkąta powinny być od siebie odpowiednio oddalone, a jednocześnie łatwo dostępne, bez żadnych przeszkód pomiędzy. Zapewni to łatwą i bezpieczną pracę w kuchni. Nie zapominaj o dobrym oświetleniu każdej ze stref. Dotyczy to także wyspy kuchennej!
Jak dobrze połączyć salon z kuchnią dzięki wyspie kuchennej
Wyspa kuchenna często jest wykorzystywana jako narzędzie do płynnego połączenia stref o różnych funkcjach w otwartej przestrzeni salonu i kuchni. Stanowi bowiem wyraźną fizyczną granicę pomiędzy nimi, a wizualnie łączy je w całość. Jest to swojego rodzaju kompromis pomiędzy całkowicie otwartą a odseparowaną kuchnią. Wyspa zaznacza, gdzie zaczyna się strefa kuchenna. Jednocześnie jednak pozwala uczestniczyć w życiu rodzinnym lub rozmawiać z gośćmi nawet podczas gotowania. Brak ściany pomiędzy kuchnią a salonem umożliwia też kontrolowanie tego, co robią dzieci lub oglądanie telewizji podczas pracy. Dlatego jest to rozwiązanie mające wielu zwolenników.
Dzięki temu, że wyspa zapewnia dodatkową przestrzeń do pracy, zachęca również do wspólnego gotowania. Dzięki niej w kuchni może wygodnie pracować jednocześnie kilka osób. Pomaga to zmienić przygotowywanie posiłków w wartościowy czas spędzony z rodziną lub przyjaciółmi. Nawet jeśli nie potrzebujesz fizycznej pomocy w kuchni, wyznaczenie miejsc siedzących przy blacie wyspy pozwoli Twoim domownikom lub gościom towarzyszyć Ci w tym procesie.
Należysz do osób, które obawiają się budowy otwartej kuchni ze względów praktycznych? Warto wybrać wariant z wyspą! Jeśli chcesz upewnić się, że powstający często podczas gotowania rozgardiasz będzie mniej widoczny z jadalni czy salonu, można część blatu znajdującą się od strony tych pomieszczeń nieco podnieść i urządzić przy nim barek z hokerami. W ten sposób bałagan zostanie częściowo zasłonięty. Nie warto też martwić się o zapachy – zajmie się tym wydajna wentylacja, która jest standardem w każdym nowoczesnym domu.
Portfolio Domów z Wizją projektów z wyspą kuchenną
Domy z Wizją to nowoczesne i funkcjonalne projekty stworzone z myślą o różnorodnych potrzebach inwestorów. W naszym portfolio znajdziesz między innymi szeroki wybór projektów z zaplanowaną wyspą kuchenną. Jeśli otwarta kuchnia jest Twoim marzeniem, lubisz gotować i spędzać czas z bliskimi w tym pomieszczeniu, na pewno będzie to dobry wybór. Połączenie kuchni z salonem, a często również z jadalnią tworzy dużą, swobodną przestrzeń. Brak ścian pomiędzy tymi pomieszczeniami sprawia, że wydają się one większe i umożliwia zmieszczenie w nich większej ilości wyposażenia bez wrażenia przytłoczenia. Dodatkowo wiele z naszych projektów przewiduje wysokie sufity w tej części domu i dwukondygnacyjne przeszklenia potęgujące wrażenie wielkości i lekkości przestrzeni. Taki układ wnętrza sprzyja relacjom rodzinnym i sprawia, że dom świetnie sprawdza się przy przyjmowaniu gości. Szczególnie że jego przedłużeniem zazwyczaj jest taras.
Wszystkie proponowane przez nas projekty domów z wyspą kuchenną są funkcjonalne i oferują przemyślany układ wnętrz. Różnią się jednak wielkością i układem funkcjonalnym pomieszczeń. Dzięki temu są dopasowane do różnorodnych potrzeb. To nieprawda, że wyspa kuchenna może znaleźć się tylko w bardzo dużym domu. W naszym portfolio znajdziesz domy z wyspą o powierzchni użytkowej poniżej 100 m2, w tym bardzo ekonomiczne i kompaktowe projekty. Oferujemy jednak również atrakcyjne rozwiązania dla miłośników większej przestrzeni, w tym eleganckie posiadłości o powierzchni 250 m2 i większej.
Nasze domy są nowoczesne pod względem zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych i technicznych, ale pod względem architektonicznym utrzymane w różnorodnych stylach. Dlatego każdy może znaleźć tutaj projekt odpowiadający swoim preferencjom. Sprawdź katalog projektów domów z wyspą kuchenną!