Projekty domów do zbliźniaczenia

Projekt domu - Rozważny 2
Promocja
WT 2021

Rozważny 2

119,60 m2
4
2
1
Projekt domu - Rozważny 1
Promocja
WT 2021

Rozważny 1

108,00 m2
4
2
Projekt domu - Miły 3
Promocja
WT 2021

Miły 3

131,20 m2
5
2
1
Projekt domu - Przytulny 4A
Promocja
WT 2021

Przytulny 4A

110,20 m2
4
2
1
Projekt domu - Z klasą 3
Promocja
WT 2021

Z klasą 3

217,10 m2
5
3
2
Projekt domu - Z charakterem 4
Promocja
WT 2021
4
3
1
Projekt domu - Wygodny 3
Promocja
WT 2021

Wygodny 3

140,10 m2
4
2
2
Projekt domu - Wygodny 1
Promocja
WT 2021

Wygodny 1

131,70 m2
4
2
1
Projekt domu - Przytulny 3
Promocja
WT 2021

Przytulny 3

114,20 m2
4
3
Projekt domu - Praktyczny 3
Promocja
WT 2021

Praktyczny 3

147,30 m2
5
3
1

Projekty domów do zbliźniaczenia

Marzysz o tym, aby mieszkać „przez ścianę” z rodziną lub przyjaciółmi? Chcesz mieć kontrolę nad tym, kto będzie Twoim sąsiadem? A może zastanawiasz się, jak w pełni wykorzystać możliwości dużej działki i zainwestować w drugi dom na wynajem? Niezależnie od motywacji, jeśli interesuje Cię dom w typie bliźniaka, musisz wybrać odpowiedni projekt. W katalogu Domów z Wizją znajdziesz szereg propozycji nadających się do zbliźniaczenia, czyli połączenia dwóch domów w taki sposób, aby tworzyły jedną bryłę.

Projekty domów do zbliźniaczenia – możliwości

Zbliźniaczenie domu jednorodzinnego polega na połączeniu jego wersji podstawowej oraz odbicia lustrzanego w jedną bryłę – w taki sposób, że jedna ze ścian zewnętrznych pierwotnego projektu jest teraz ścianą wspólną dla obu mieszkań. Dokonuje się tego w procesie adaptacji. Nie każdy projekt jest jednak przystosowany do zbliźniaczenia – wymaga to bowiem zastosowania określonych rozwiązań. Jeśli interesuje Cię wybudowanie dwóch połączonych ze sobą domów stanowiących swoje odbicie lustrzane, przystosowane do tego projekty znajdziesz w naszej ofercie.
Istnieją różnorodne możliwości połączenia odbić lustrzanych tego samego projektu, a dokładny przebieg tego procesu zależy od ich specyfiki. Najczęściej bryły są połączone ze sobą garażami, ponieważ jest to praktyczne i łatwe w realizacji rozwiązanie. W związku z tym większość projektów, w których garaż jest wyraźnie oddzielony od części mieszkalnej, nadaje się do zbliźniaczenia. Jest to łatwe również w każdym innym przypadku, gdy projekt przewiduje tzw. ślepą ścianę – czyli pozbawioną okien. Umożliwia ona łatwe połączenie dwóch brył w jedno praktycznie bez żadnych dodatkowych ingerencji w projekt.
Warto wiedzieć, że projekty domów do zbliźniaczenia są bardzo różnorodne, dzięki czemu uwzględniają rozmaite potrzeby. To zarówno bryły parterowe, jak i z poddaszem użytkowym lub dwupiętrowe. Niektóre z nich są skromne pod względem powierzchni użytkowej i bardzo ekonomiczne w budowie oraz eksploatacji. Inne oferują znacznie większą przestrzeń, zapewniając komfortowe warunki bytowe nawet dla dużej rodziny. Różnorodne są również ich style. W portfolio Domów z Wizją gotowych do zbliźniaczenia znajdziesz projekty nowoczesne i tradycyjne, minimalistyczne, skandynawskie, rustykalne, w stylu nowoczesnej stodoły, dworkowe i znacznie więcej. Zapewnia to możliwość zaspokojenia potrzeb i gustów mieszkańców.

Zalety budowania w zabudowie bliźniaczej

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać zabudowę bliźniaczą. Nie bez powodu jest to coraz częściej wybierany wariant wśród inwestorów indywidualnych. Na jakie zalety tego rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Niskie koszty budowy – bliźniak jest rozwiązaniem ekonomicznym w budowie. Minimalne wymiary działki odpowiedniej do postawienia bliźniaka są znacznie mniejsze niż łączne wymiary dwóch działek na odrębne budynki. Dlatego inwestorzy mogą zaoszczędzić już na etapie zakupu ziemi. Postawienie budynku również jest tańsze – oszczędza się m.in. na kosztach murowania, izolacji czy tynkowania, a także np. ogrodzenia działki.
  • Niskie koszty eksploatacyjne – tańsze jest również późniejsze utrzymanie domów. Dzięki temu, że dwa budynki dzielą wspólną ścianę, uzyskuje się lepsze warunki termiczne, a tym samym ogrzanie wnętrz jest łatwiejsze i tańsze.
  • Możliwość postawienia na wąskiej działce – w zależności od projektu dom w zabudowie bliźniaczej można postawić już na parceli o szerokości 16 m.
  • Możliwość lepszego zagospodarowania powierzchni działki – dwa domy zamiast jednego ulokowane na tej samej działce pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzenni. Ze względu na połączenie budynków możliwe jest też wyznaczenie bardziej funkcjonalnych stref ogrodu.
  • Większe poczucie bezpieczeństwa – bezpośrednie sąsiedztwo pozwala czuć się bezpieczniej i jest dobrym „odstraszaczem” złodziei czy włamywaczy.
  • Komfort i prywatność na bardzo podobnym poziomie jak w przypadku domu jednorodzinnego – domy w zabudowie bliźniaczej zapewniają odrębną przestrzeń do życia, w tym osobne wejścia, prywatne tarasy, ogrody itp. Dzięki temu są znacznie bardziej komfortowe niż mieszkania w bloku. Stanowią też znakomitą alternatywę dla domu podzielonego na dwa mieszkania (na parterze i na piętrze) – rozwiązania często wykorzystywanego przez rodziny wielopokoleniowe.


Dodatkową zaletą jest kontrola nad tym, kto stanie się Twoim najbliższym sąsiadem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej osób stawia domy w zabudowie bliźniaczej w celach inwestycyjnych – wówczas jedna połowa nieruchomości jest przeznaczona do zamieszkania, a druga na wynajem zapewniający stały zastrzyk gotówki w domowym budżecie.

Wybierając projekt domu w zabudowie bliźniaczej, trzeba jedynie pamiętać o uwzględnieniu potrzeb obu rodzin, które mają w nim zamieszkać. Dlatego też w portfolio Domów z Wizją znajdziesz tak różnorodne projekty!

Stylistyka projektów domów w zabudowie bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie – wystarczy wybrać dobry projekt oraz zadbać o jego poprawną adaptację. Ich stylistyka jest na tyle różnorodna, że każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Najłatwiejsze do zbliźniaczenia są domy o prostych bryłach z wyodrębnionym garażem. Często mają one dwuspadowy dach z kalenicą ustawioną prostopadle do frontu działki, co nadaje im tradycyjnego wyglądu. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie domów z dwuspadowymi dachami i kalenicą ustawioną równolegle do frontowej linii działki. Zwykle wymaga to jednak szerszej parceli. Wśród domów do zbliźniaczenia można znaleźć także takie w typie nowoczesnej stodoły. Ten styl jest coraz popularniejszy i bardzo dobrze się prezentuje w przypadku połączenia dwóch takich samych brył w odbiciu lustrzanym.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w ramach zabudowy bliźniaczej łączyć ze sobą bardziej złożone bryły – z czterospadowymi dachami, lukarnami dachowymi, wykuszami i innymi ozdobnymi elementami. Przy odpowiedniej adaptacji mogą one również prezentować się znakomicie. Są to najczęściej domy albo w bardzo lubianym w Polsce stylu dworkowym, albo w stylu amerykańskim. Ten drugi zwykle charakteryzuje się również dużymi powierzchniami użytkowymi.

Nie ma również praktycznie żadnych ograniczeń co do łączenia brył o konkretnej wysokości. Do zbliźniaczenia mogą się nadawać domy parterowe, poddaszem i dwupiętrowe. To pierwsze rozwiązanie wymaga zwykle rozległej działki, ale połączenie domów wspólną ścianą zapewnia spore oszczędności miejsca. Z kolei wybór bryły dwupiętrowej zwykle pozwala na uzyskanie dużej, komfortowej przestrzeni do życia przy niewielkiej powierzchni zabudowy. Takie domy do zbliźniaczenia z powodzeniem mieszczą się nawet na niezbyt dużych działkach. Jeśli natomiast do dyspozycji jest sporo przestrzeni, kompaktowa bryła domu umożliwia stworzenie dużych ogrodów dla obu rodzin.

Projekty domów typu bliźniak w portfolio Projekty z Wizją

Domy do zbliźniaczenia cechują się starannie przemyślanymi projektami łączącymi walory estetyczne i praktyczne. W naszym portfolio znajdziesz wiele ciekawych propozycji dostosowanych do różnorodnych potrzeb inwestorów. Cechują się one doskonałym stylem, niezależnie od nurtów i trendów, w jakie się wpisują. Charakterystyczne dla każdego projektu Domów z Wizją są również bardzo praktycznie zaprojektowane wnętrza. Głównym celem jest tutaj maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zapewnienie przyszłym mieszkańcom prawdziwie komfortowych warunków. Pomieszczenia są zaplanowane w taki sposób, aby każdy z domowników mógł korzystać z prywatnej przestrzeni, a części rodzinne sprzyjały spotkaniom i wspólnemu spędzeniu czasu. Odpowiednio zaplanowane rozmieszczenie okien zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń, co w przypadku bliźniaków, gdzie jedna ze ścian jest „ślepa”, ma ogromne znaczenie.

Sprawdź propozycje Domów z Wizją nadających się do zbliźniaczenia i wybierz projekt dla siebie.

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek