Projekty domów z pompą ciepła
Pompa ciepła jest nowoczesnym, energooszczędnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem grzewczym, które ze względu na szereg zalet zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów. Jest wybierana głównie dlatego, że zapewnia obniżenie kosztów ogrzewania i znaczne podwyższenie wartości budynku. Dlatego projekty domów z pompą ciepła są poszukiwane przez wielu inwestorów. Nie mogło ich więc zabraknąć również w naszym katalogu. Przygotowaliśmy szeroką gamę gotowych projektów domów z pompą ciepła – to rozwiązanie, które pozwoli Ci zainwestować w ogrzewanie zasilane OZE już na etapie budowy.
Dlaczego pompa ciepła to dobre rozwiązanie?
Pompa ciepła to instalacja, która służy do zasilania budynku w energię cieplną, a także podgrzewu c.w.u. Odpowiedni model urządzenia latem może też pełnić funkcję klimatyzacji. To wydajny system, który może zapewnić komfort termiczny przez cały rok bardzo niskim kosztem.
Wynika to z faktu, że 75% energii potrzebnej do działania pompy cieplnej pochodzi z naturalnego, odnawialnego źródła energii, czyli OZE. System może pobierać ciepło m.in. z gruntu oraz z powietrza, by potem skutecznie przekształcić je w energię do zasilenia domowego ogrzewania.
W dobie drastycznych podwyżek cen gazu i prądu, pompa ciepła to szansa na:
- ucieczkę przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie budynku – urządzenie jest zasilane głównie darmową energią termiczną OZE, a dodatkowo potrzebuje prądu, jednak jest bardzo energooszczędne. Można też pomyśleć o połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką produkującą darmowy prąd z energii słonecznej, co jeszcze bardziej ograniczy koszty,
- zwiększenie niezależności energetycznej i ograniczenie do minimum korzystania z zasobów zewnętrznych,
- uzyskanie korzystnego dofinansowania – pompy ciepła w nowych budynkach zostaną objęte dotacją w ramach rządowego programu Moje Ciepło (jej zapowiadana wysokość to do 21 000 zł).
Warto podkreślić, że pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło energii. Dlatego najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, czyli np. nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym. Dlatego nasze projekty domów z pompą ciepła uwzględniają również montaż ogrzewania podłogowego.
Jak działa pompa ciepła?
Działanie pompy ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z dolnego źródła: najczęściej powietrza lub gruntu, a następnie przetworzeniu jej tak, by podnieść temperaturę, a finalnie – na wykorzystaniu pozyskanej energii do ogrzania budynku. Określając bardziej precyzyjnie, w wyniku procesów termodynamicznych zachodzących w urządzeniu następuje podniesienie potencjału cieplnego tzn. pobieranie ciepła z dolnego źródła o temperaturze niższej i przekazanie go do źródła o temperaturze wyższej. Wyjściowa temperatura jest na takim poziomie, który pozwala już wykorzystać odebraną z dolnego źródła energię do ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła jest świetną alternatywą dla kotła kondensacyjnego gazowego, gdy inwestor nie ma możliwości przyłączenia domu do sieci gazowej lub chce uniknąć narażania się na drastyczne podwyżki cen gazu.
Jakie są zalety pompy ciepła?
- Niskie koszty eksploatacji – przeciętne COP pompy ciepła to 4, co oznacza, że zużycie wynosi 1 kWh energii elektrycznej i dostarcza 4 kWh ciepła. To znacznie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania. Instalacja zwraca się bardzo szybko.
- Wygoda wynikająca z faktu, że odpowiednio dobrana pompa jest całkowicie bezobsługowa, nie wymaga przeglądów, a dodatkowo pozwala chłodzić pomieszczenia latem.
- Ekologia – spaliny są znacznie mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów. Instalacja przyczynia się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla.
- Bezpieczeństwo – pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem energii, a w instalacji nie jest wykorzystywany np. kocioł gazowy czy piec, przez co ryzyko wybuchu jest całkowicie zminimalizowane.
- Wygoda – montaż możliwy jest praktycznie w każdym obiekcie i nie wymaga budowy zbiornika na paliwo oraz sprawdzania jego stanu. Może być także umiejscowiona w każdym miejscu np. pralni. Jej montaż nie wymaga również umowy z innymi dostawcami.
Pompa ciepła: powietrzna czy gruntowa?
Przygotowaliśmy projekty domów z pompą ciepła przystosowane do montażu dwóch rodzajów tego systemu. Są to:
- gruntowa pompa ciepła z kolektorem głębinowym,
- pompa ciepła powietrze-woda.
Podstawowa zasada działania obu urządzeń jest taka sama, jednak różne jest źródło, z którego pobierane jest ciepło. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie?
Projekt domu z pompą gruntową to rozwiązanie, które:
- wymaga wykonania odwiertu pod dolne źródło ciepła, co wiąże się z dodatkowymi pracami oraz kosztami – może to oznaczać nieco wyższą inwestycję początkową,
- zapewnia wyższą wydajność pracy systemu – średnie COP gruntowych pomp powietrzne jest wyższe, a system pracuje efektywnie nawet przy bardzo niskich temperaturach,
- sprawdza się dobrze w chłodniejszych rejonach Polski z ostrzejszymi zimami, np. w górach.
Projekt domu z pompą powietrzną:
- jest łatwiejszy w realizacji, ponieważ montaż pompy powietrznej nie wymaga wykonywania dolnego źródła. Wystarczy montaż urządzenia,
- wiąże się przez to z nieco niższymi kosztami początkowymi.
Warto przy tym pamiętać, że powietrzne pompy ciepła mogą pracować mniej wydajnie, gdy temperatura spadnie poniżej -5-10C oraz mają niższy współczynnik COP. Ze względu na duże wahania temperatury zewnętrznej, czyli dolnego źródła tego typu pompy ciepła, sprawność chwilowa urządzenia bardzo się zmienia i analizując koszty ogrzewania w przypadku tego typu rozwiązania, należy rozpatrywać okres całego roku a nie krótkie okresy np. dobowe czy też tygodniowe. Nadal jednak mogą stanowić niezawodne źródło ogrzewania.
Nasze rozwiązania instalacyjne są dopasowywane do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów. Sprawdź nasze projekty domów z pompą ciepła i dowiedz się więcej o tym systemie w dziale „Instalacje energooszczędne”.
Gdzie mogę kupić projekt domu z pompą ciepła?
Do wszystkich projektów domów dostępnych w naszej ofercie możesz zamówić dodatkowe opracowanie instalacji centralnego ogrzewania podłogowego ze źródłem ciepła w postaci gruntowej pompy ciepła typu solanka – woda, a także projekt takiej instalacji ze źródłem ciepła z wykorzystaniem pompy ciepła typu powietrze-woda. Oferujemy to rozwiązanie, wiedząc, że wielu z naszych klientów bardzo ceni sobie efektywność energetyczną.
Nasze projekty uwzględniają urządzenia typu solanka–woda z kolektorem głębinowym, które zasilają ogrzewanie podłogowe. Mamy też wariant wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym. Przed montażem gruntowej pompy ciepła zalecamy wykonanie badań gruntowych, ponieważ rodzaj gruntu i lokalizacja zwierciadła wód gruntowych ma duże znaczenie dla wydajności wymiennika ciepła (tej części urządzenia, która znajduje się pod ziemią). Alternatywą – jeśli warunki będą nieodpowiednie – może być powietrzna pompa ciepła.
Ile kosztuje projekt domu z pompą ciepła?
Nawet biorąc pod uwagę koszty montażu, a także środki potrzebne na konserwację i paliwo – pompa ciepła jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Zarówno ogrzewanie z użyciem energii elektrycznej, jak i ogrzewanie gazowe generują większe koszty dla właściciela. Jedynie sama instalacja pompy jest bardziej kosztowna. Późniejsza eksploatacja pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku.
Tańszym rozwiązaniem niż pompa ciepła jest na pewno ogrzewanie na węgiel czy drewno, ale jest to wyjście nieekologicznie, czasochłonne i niepraktyczne.
Jaki projekt domu z pompą ciepła wybrać w zależności od wielkości działki i budynku?
Projekty domów z pompą ciepła są bardzo zróżnicowane. Dlatego możesz się zastanawiać, co wybrać. Jedno uniwersalne rozwiązanie nie istnieje. Czym zatem kierować się przy wyborze optymalnej opcji? Są dwa aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Po pierwsze – wielkość działki. W tym zakresie budynek musi spełnić wymogi prawa budowlanego. Zgodnie z obowiązującymi zapisami, należy zachować odległości:
- 4 m od granicy działki, gdy ściana z oknami lub drzwiami jest zwrócona w jej stronę lub 3 m, kiedy nie jest;
- 1,5 m dla elementów wychodzących poza obrys budynku od granicy działki;
- 4 m od granicy działki dla okien połaciowych.
Od tych zasad są wyjątki. Umieszczenie domu bliżej granicy działki mogą dopuszczać MPZP czy warunki zabudowy. Jest to dopuszczalne również w przypadku wąskich nieruchomości, a więc tych o szerokości poniżej 16 m.
Po drugie – to kwestia doboru odpowiedniej pompy ciepła. Liczy się przede wszystkim moc tego urządzenia. Powinna być dostosowana do wielkości budynku oraz jego zapotrzebowania na energię użytkową. Jest ono uzależnione m.in. od technologii zastosowanych przy budowie i ocieplaniu. Dlatego parametry tej instalacji są ustalane indywidualnie.
W razie wątpliwości odnośnie do tego, czy projekt domu z pompą ciepła wpisuje się w wymagania zapisane w MPZP czy warunkach zabudowy, zgłoś się do nas! Podpowiemy również w kwestii uwzględnienia w projekcie montażu pompy ciepła. Zapraszamy do współpracy!
Jeśli zastanawiasz się nad projektem domu z pompą ciepła, to dobrze trafiłeś. Chętnie pomożemy Ci znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązanie!