Projekty domów średnich
Projekty domów średnich to doskonały kompromis między większą powierzchnią mieszkalną a rozsądnymi cenami inwestycji. Jeżeli szukasz budynku przeznaczonego np. dla rodziny 2+2 czy 2+3 lub myślisz o pracy zdalnej lub prowadzeniu biznesu w domu – to może być najrozsądniejsze rozwiązanie. W tej kategorii znajdziesz budynki o „średniej” powierzchni, a zatem takie, które mają między ok. 120 m2 a 200 m2. Zapoznaj się z nimi i oceń, czy to właśnie ten typ projektu jest Ci potrzebny. Jeżeli potrzebujesz pomocy – pamiętaj, że nasi doradcy zawsze są dostępni i podpowiedzą optymalne rozwiązanie.
Średnie domy – co jest ważne i co je wyróżnia?
Średnie domy to wyważone rozwiązanie – budynki, które zapewniają więcej miejsca niż niewielkie, kameralne obiekty, ale jednocześnie nadal są łatwe do utrzymania na co dzień. Określona powierzchnia to właściwie jedyna cecha, która łączy wszystkie projekty średnich domów, ponieważ w naszym katalogu znajdziesz obiekty o bardzo zróżnicowanych układach, konstrukcjach oraz stylu. To jednak wcale nie wada, a zaleta – w efekcie możesz wybrać taki projekt średniego domu, który najlepiej wpisuje się w wymagania działki, a przede wszystkim w Twoje preferencje estetyczne oraz funkcjonalne.
Jednak zanim zdecydujesz się na średni dom, weź pod uwagę kilka kluczowych czynników. Sprawdź przede wszystkim:
- czy budynek jest dopasowany do wymiarów działki, na której ma stanąć – istnieją określone wymogi prawne, które wskazują na proporcje między wielkością terenu a domu; to również kwestia pragmatyki;
- jaki będzie szacunkowy koszt średniego domu, który zwrócił Twoją uwagę – u nas ta informacja jest ogólnodostępna. Znajdziesz ją w zakładce „kosztorys” niemal każdego projektu. Wystarczy otworzyć plik pdf, aby poznać orientacyjny poziom inwestycji w doprowadzenie budynku do stanu surowego, a następnie w jego wykończenie. Taka wiedza pozwoli Ci ocenić, czy dany dom średni odpowiada Twoim możliwościom budżetowym.
Trzeba również sprawdzić kwestie formalne – chodzi przede wszystkim o wymagania oraz ograniczenia narzucane przez MPZP lub warunki zabudowy. We wszystkich tych tematach możesz się skonsultować z naszymi ekspertami – pomożemy Ci przeanalizować dokumentację i dopasować projekt domu średniego, który wpisze się w wymagania.
Dla kogo są projekty domów średnich?
Projekty domów średnich to dość uniwersalna propozycja, która cieszy się największym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie dla osób, które planują swoją przyszłość na wiele dekad do przodu. Powierzchnia między ok. 120 a 200 m2 jest optymalna również dla większej rodziny i zapewnia przestrzeń oraz prywatność nawet, gdy zamieszkuje ją 5-6 lub więcej osób. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Jednak w większości przypadków w takich domach znajduje się 4 lub więcej sypialni, co stwarza szerokie możliwości aranżacji.
Domy średnie będą więc odpowiednią opcją m.in. dla:
- rodzin 2+2, 2+3, a nawet większych;
- osób, które chcą połączyć przestrzeń mieszkalną z tą przeznaczoną do wykonywania działalności zawodowej – na takiej przestrzeni może się udać stworzyć np. gabinet manicure, psychologiczny czy przestrzeń do pracy zdalnej,
- osób, które mają w planach poszerzenie rodziny,
- tych, którzy często przyjmują gości na dłużej,
- ludzi lubiących przestronne wnętrza.
Trzeba przy tym pamiętać, że średnie domy są tańsze w utrzymaniu niż te o naprawdę dużej powierzchni, a także łatwiejsze w utrzymaniu na co dzień. Mniej czasu zajmie np. ich posprzątanie. To cechy, które warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.
Pamiętaj przy tym, że aby postawić średniej wielkości dom, potrzebujesz więcej przestrzeni niż na budynek o mniejszej powierzchni. Można jednak zmniejszyć zajęcie terenu przez budynek, decydując się na obiekt mający więcej niż jedną kondygnację.
Jakie są dostępne typy projektów domów średnich?
Projekty domów średnich są niezwykle zróżnicowane – zarówno pod względem stylistyki, jak i funkcjonalności. Dobrze więc jeszcze przed zakupem gotowego opracowania zapoznać się z najpopularniejszymi kategoriami takich budynków. Oto krótka charakterystyka poszczególnych rozwiązań dostępnych w katalogu naszej pracowni.
Projekty średnich domów nowoczesnych
Nowoczesne domy średnie to takie, które wyróżniają się minimalistyczną, a zarazem nieoczywistą bryłą. Najczęściej mają płaski dach. Takie geometryczne kształty bardzo ciekawie prezentują się w dużych miastach, ale również w kameralnych strefach podmiejskich. Mogą rewelacyjnie wyglądać np. na tle bardzo popularnych w polskim krajobrazie „kostek”, które budowano jeszcze w czasach PRL-u. Chociaż subtelnie nawiązują do stylistyką, są znacznie bardziej designerskie, a przede wszystkim funkcjonalne. Decydują o tym wewnętrzny układ przestrzeni czy zastosowane rozwiązania technologiczne.
Projekty średnich domów nowoczesnych obejmują zarówno budynki parterowe, odpowiednie na bardziej rozległe działki, jak również te o więcej niż jednej kondygnacji. Prawdziwym hitem są również średnie domy typu „stodoła”, które zachwycają formą łączącą tradycję i aktualne trendy.
Warto przy tym podkreślić, że „nowoczesność” nie kończy się na designie. Istotną kwestią są również zastosowane rozwiązania, które sprawiają, że domy średnie projektowane w naszej pracowni są dostosowane do nowoczesnych wymagań w zakresie energooszczędności, w tym do montażu technologii OZE.
Projekty średnich domów z poddaszem
Średni dom z poddaszem użytkowym to wyjątkowo ciekawe, a zarazem popularne rozwiązanie. Takie budynki wyróżniają się zwartą bryłą i bardzo wyraźnym podziałem na strefę dzienną oraz nocną. Wśród nich królują wspomniane już nowoczesne stodoły.
Projekty średnich domów z poddaszem są doskonałym wyborem zarówno na działki położone na terenach miejskich, jak i podmiejskich czy wiejskich. Świetnie wpisują się zarówno w naturalny krajobraz, jak i w „betonową dżunglę”. Poza ciekawym wyglądem, zachwycają przemyślanym układem przestrzeni oraz wielofunkcyjności. W tej kategorii można znaleźć projekty z wbudowanym garażem, nawet dwustanowiskowym. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin, w których na co dzień korzysta się z dwóch samochodów.
Projekty średnich domów parterowych
Jeżeli masz nieco bardziej rozległą działkę, a jednocześnie chcesz wyeliminować bariery związane z mobilnością, możesz postawić na projekt średniego domu parterowego. Taki budynek często ma płaski dach, choć zdarzają się też te z dwu- lub wielospadowymi – w nich dodatkowo do dyspozycji jest strych, który może posłużyć w roli schowka, ale nie pełni funkcji mieszkalnej.
Parterowe średnie domy to dobry wybór, gdy w rodzinie są osoby z niepełnosprawnością ruchową, jak również seniorzy, a nawet małe dzieci. Tu zarówno strefa dzienna, jak i nocna znajdują się na tym samym poziomie, co ułatwia poruszanie się.
Projekty średnich domów z podpiwniczeniem
Podpiwniczenie to rozwiązanie, które zwiększa stabilność fundamentów budynku, a także daje dodatkową przestrzeń użytkową. W piwnicy budynku mogą się np. znaleźć spiżarnia czy kotłownia, a także miejsce do przechowywania wina czy pomieszczenia gospodarcze. Dlatego wiele osób decyduje się na projekty średnich domów z podpiwniczeniem. Trzeba przy tym pamiętać, że jego wykonanie generuje dodatkowe koszty budowy – należy się z tym liczyć.
Jak wybrać projekt jednorodzinnego domu średniego?
Przy wyborze projektu jednorodzinnego domu średniego, poza omówionymi już kwestiami formalnymi, należy zwrócić uwagę na:
- potrzeby własnej rodziny – inne będą miały np. osoby, które spędzają cały dzień w pracy, a inne wykonujące obowiązki w domu;
- preferowane sposoby spędzania wolnego czasu – warto się zastanowić, czy potrzebny będzie taras lub duże patio, a może przestronny salon, w którym przyjmuje się gości;
- estetykę otoczenia domu – nawet jeżeli MPZP nie nakłada dużych ograniczeń, warto dostosować budynek do tego, jak prezentuje się okolica.
Przy wyborze optymalnego rozwiązania może pomóc Ci nasz doradca – wspólnie z nim przeanalizujesz interesujące Cię projekty, aby podjąć najkorzystniejszą decyzję.
Projekty domów średniej wielkości w portfolio Domy z wizją
W portfolio pracowni „Domy z wizją” znajdziesz kilkadziesiąt projektów domów średniej wielkości – są dostępne niemal od ręki. Po zakupie wystarczy je zaadaptować do wymogów konkretnej działki, zrobi to lokalny architekt. Do każdego projektu są dostępne dodatkowe opracowania – np. pozwalające na montaż wentylacji z rekuperacją, pompy ciepła czy systemów inteligentnego zarządzania budynkiem. Więcej dowiesz się, przeglądając konkretne projekty. Zapraszamy do współpracy!