Projekty domów na wąską działkę

Projekt domu - Wzorowy 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Wzorowy 2

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Wzorowy 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Wzorowy 1

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Idealny S1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny S1

119,70 m2
4
3
Projekt domu - Idealny M3
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M3

132,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M2
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M2

137,40 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M1

137,50 m2
4
3
Projekt domu - Beztroski 2G
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 2G

108,20 m2
3
2
1
Projekt domu - Beztroski 1G
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Beztroski 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 2

108,20 m2
3
2
Projekt domu - Beztroski 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1

117,80 m2
4
2

Projekty domów na wąską działkę

Wąska działka to pewnego rodzaju wyzwanie, ale nie oznacza to, że nie da się na niej zbudować komfortowego i funkcjonalnego domu. Tego typu parcele wcale nie są rzadkością, dlatego w katalogu Domów z Wizją znajduje się wiele odpowiednich propozycji. Często w najatrakcyjniejszych lokalizacjach dostępne są tylko parcele o nietypowych wymiarach, dlatego dom na wąską działkę może być idealnym rozwiązaniem dla kogoś, komu zależy na konkretnym położeniu. Co więcej, wcale nie musisz indywidualnie przygotowywać projektu – w naszym portfolio znajdziesz różnorodne domy dopasowane do każdych potrzeb i niemal dowolnych wymiarów działki.

Czy wąska działka ogranicza powierzchnię domu?

Jedną z najczęściej pojawiających się obaw przy zakupie wąskiej działki jest ograniczenie powierzchni domu. Ze względu na przepisy budowlane (oraz ustalenia z tytuł MPZP lub warunków zabudowy) maksymalna powierzchnia zabudowy faktycznie jest ściśle określona. Należy bowiem pamiętać o zachowaniu określonych odległości od granicy z sąsiednią parcelą. Nie przekreśla to jednak możliwości postawienia przestronnego domu na wąskiej działce. Wystarczy wybrać projekt piętrowy lub z poddaszem użytkowym! W naszym portfolio znajdziesz wiele propozycji tego typu o powierzchniach nawet powyżej 180 m2.

Wąska działka – na co zwrócić uwagę przy projekcie domu

Projekty domów na wąską działkę zwykle są podłużne i dość wąskie. Nie stanowi to problemu, o ile projekt jest przemyślany. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby budynek nie był węższy niż 6 metrów, ponieważ może to negatywnie wpływać na jego komfort i funkcjonalność. Bardzo ważne jest usytuowanie budowli na działce względem stron świata. Część rodzinna (salon, kuchnia, jadalnia) powinna znajdować się od południa. Jeśli od północy zostaną umieszczone tylko pomieszczenia gospodarcze (kotłownia, pralnia itp.), można w nich zrezygnować z okien, co pozwoli na umieszczenie tej ściany zaledwie 1,5 m od granicy działki. Warto też przemyśleć położenie garażu oraz bramy wjazdowej. Często umieszcza się wjazd do garażu od frontu, a główne wejście do domu tuż obok, często nieco „wsunięte” względem fasady. Jeśli działka wymaga budowy naprawdę wąskiego domu, główne wejście do domu można umieścić także na jego bocznej ścianie.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku budowy na wąskiej działce jest postawienie bliźniaka. Wymaga to jednak dogadania się z właścicielem sąsiedniej parceli lub samodzielnego zakupu obu terenów i zainwestowania w tego typu budynek. Pozwala to jednak na sporą oszczędność miejsca i zwiększenie powierzchni zabudowy.

Czy warto budować dom na wąską działkę?

Wąska działka może być świetnym wyborem z kilku powodów. Po pierwsze, w atrakcyjnej lokalizacji często da się kupić tylko tego typu parcelę. Po drugie, nieruchomości o nietypowych wymiarach lub kształtach często są tańsze niż działki „idealne”. Dlatego taki wybór pozwala na oszczędności. Po trzecie, pewne ograniczenia wynikające z posiadania wąskiej działki wymagają kreatywnego podejścia, co może być dużym atutem. Odpowiedni projekt pozwoli bowiem wykorzystać możliwości terenu do maksimum i upewnić się, że gotowy dom będzie komfortowy oraz praktyczny.

Czy dom na wąską działkę może być duży?

Dom na wąską działkę może być tak duży, jak pozwalają na to przepisy budowlane i unikalne ustalenia MPZP lub warunków zabudowy. Wąska działka zwykle jest dość długa, co pozwala na postawienie domu o dużej powierzchni i jedynie nieco mniej typowych proporcjach. Zwiększenie powierzchni mieszkalnej jest możliwe dzięki dodaniu piętra lub poddasza. Czasami dobrym rozwiązaniem jest też podpiwniczenie. W kondygnacji podziemnej można umieścić np. garaż i pomieszczenia gospodarcze, co pozwala zaoszczędzić miejsce w części użytkowej nieruchomości.

Jakie projekty domów na wąską działkę są najpopularniejsze?

Projekty domów na wąską działkę wcale nie muszą być nudne. Przeglądając katalog Domów z Wizją, można się przekonać, że są wręcz dość różnorodne. Najchętniej wybierane są jednak domy w typie nowoczesnej stodoły. Charakteryzują się one prostymi bryłami na planie wydłużonego prostokąta, co idealnie wpasowuje się w przestrzeń wąskiej działki. Prezentują się również minimalistycznie, dzięki czemu nie przytłaczają niewielkiej parceli. Często są wyposażone w poddasze użytkowe, które zwiększa powierzchnię mieszkalną domu i zapewnia komfortowe warunki do życia. Wariantów tzw. nowoczesnej stodoły jest bardzo dużo, dlatego powodzeniem można znaleźć dom tego typu, który sprawdzi się na Twojej działce.

Projekty domów parterowych na wąską działkę

Na wąskiej działce wcale nie trzeba stawiać domu piętrowego. Jeśli nie interesuje Cię ciągłe wchodzenie po schodach, z powodzeniem możesz zmieścić na niej komfortowy dom parterowy. Rozsądne wykorzystanie długości parceli może skutkować powstaniem bardzo funkcjonalnej przestrzeni. W przypadku długiego i wąskiego budynku ogromne znaczenie ma jednak projekt wnętrza!

Projekty domów z garażem na wąską działkę

Właściciele wąskich działek nie muszą też rezygnować z garaży. Istnieje wiele projektów domów z garażem, które idealnie nadają się na tego typu parcele. Najczęściej są to garaże jednostanowiskowe, chociaż czasami możliwe jest również uwzględnienie garażu dwustanowiskowego. Stosuje się przy tym różne zabiegi projektowe. Najczęściej garaż umieszcza się od frontu domu, co zapewnia możliwość wygodnego wjazdu i wyjazdu, ale istnieje też możliwość umieszczenia go np. w tylnej części.

Projekty domów na wąską i długą działkę

Wąska i długa działka to sytuacja pozwalająca na budowę bardzo ciekawego domu. Często w ten sposób można uzyskać sporą powierzchnię użytkową. Długie i wąskie domy mogą być parterowe lub piętrowe, a także z poddaszem użytkowym nad częścią lub całością głównej kondygnacji. Dzięki przemyślanemu układowi wnętrza taki dom może być bardzo komfortowy i funkcjonalny. Zwykle problemu nie stanowi również wpasowanie w jego bryłę garażu. Wbrew pozorom wąska, ale długa działka stwarza wiele ciekawych możliwości aranżacji.

Projekty domów nowoczesnych na wąską działkę

Na wąskiej działce można umieścić dom w każdym stylu. W naszym portfolio znajdziesz wiele nowoczesnych propozycji, które będą się wyróżniać wśród sąsiedztwa. Proste linie, nieskomplikowane bryły, duże przeszklenia i wysokiej jakości materiały wykończeniowe to czynniki podkreślające nowoczesność projektu. Można ją rozumieć również poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, w tym praktycznych rozwiązań pomagających obniżyć koszty utrzymania domu (takich jak wentylacja z rekuperacją, pompy ciepła, fotowoltaika).

Projekty domów na wąską działkę z kosztorysem

Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztowało wybudowanie domu na wąskiej działce? Teraz nie musisz zgadywać. Wybierając jeden z Domów z Wizją, możesz otrzymać także pełen kosztorys inwestorski. Pomoże Ci to nie tylko lepiej przygotować się na niezbędne do poniesienia koszty, ale również odpowiednio zaplanować przebieg prac. W przypadku większości projektów domów na wąską działkę uproszczony kosztorys inwestorski jest dostępny od ręki, zupełnie za darmo. Wystarczy przejść na stronę wybranego projektu i pobrać go na właściwej zakładce („kosztorys”).

Projekty domów małych na wąską działkę

Jeśli marzy Ci się mały, ekonomiczny dom, wąska działka może być świetnym wyborem. W naszym portfolio znajdziesz bardzo ciekawe propozycje tego typu. Dzięki przemyślanym układom wnętrz przestrzeń jest wykorzystana do maksimum. W efekcie domy są bardzo wygodne i praktyczne mimo niewielkich powierzchni użytkowych. Dodatkowym atutem są niskie koszty ich utrzymania. Najmniejsze Domy z Wizją na wąską działkę mają zaledwie 80 m2 powierzchni użytkowej, ale mieszczą przestronną część dzienną oraz po dwie duże sypialnie. Duże okna i wysokie sufity dodatkowo potęgują wrażenie przestrzeni.

Projekty domów na wąską działkę z poddaszem

Poddasze użytkowe jest dobrym pomysłem w przypadku budowy domu na wąską działkę, szczególnie jeśli domownikom zależy na możliwie dużej powierzchni użytkowej. Wpływa to jedynie na nieznaczne zmniejszenie dostępnej przestrzeni na parterze (ze względu na konieczność zmieszczenia w niej schodów), ale za to umożliwia korzystanie z dodatkowych kilkudziesięciu metrów kwadratowych na piętrze. Poddasze może znajdować się jedynie nad częścią głównej kondygnacji i być np. przeznaczone na przestrzeń do rekreacji, wypoczynku czy pracy. Może pełnić jednak również podobną funkcję co pełnoprawne drugie piętro i mieścić kilka sypialni, łazienki, garderoby oraz dodatkowe pomieszczenia użytkowe (np. pralnię czy gabinet).

Domy na wąską działkę dostosowane do szerokości działek od 12, 15 do 18 m


Im węższa działka, tym większe wyzwanie dla architekta, ale nie oznacza to braku możliwości budowy nawet w najtrudniejszych warunkach. W portfolio Domów z Wizją znajdziesz projekty przystosowane do różnych uwarunkowań parceli. Warto przy tym pamiętać, że na działkach, których szerokość nie przekracza 16 m, budynek można postawić bliżej granicy, co zwiększa możliwości projektowe. Szukasz domu dopasowanego do parceli o konkretnych wymiarach? Skorzystaj z filtrów w lewej kolumnie strony i podaj długość oraz szerokość swojej działki, a zobaczysz projekty, które są do nich dopasowane.

Projekty domów na wąską działkę – zbiór najciekawszych rozwiązań

Projekty domów na wąską działkę wymagają kreatywności, dlatego często są bardzo ciekawe. Propozycje naszych architektów łączą świetny styl z funkcjonalnością, dlatego na pewno nie będziesz zawiedziony, wybierając jeden z nich. Proponujemy domy parterowe i z poddaszem użytkowym o zróżnicowanych powierzchniach. Wiele z nich ma również garaż w bryle budynku, umiejscowiony w taki sposób, aby korzystanie z niego było wygodne. Wśród projektów na wąską działkę dominują proste bryły, które nie przytłaczają swoją obecnością. Duże przeszklenia pomagają natomiast wizualnie połączyć wnętrze z ogrodem, wpływając na poczucie przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest także stosowane dość rzadko podpiwniczenie, które umożliwia zaoszczędzenie powierzchni na głównej kondygnacji budynku.

Jakie są kompromisy przy budowie domu na wąskiej działce?

Mieszkanie w domu postawionym na wąskiej działce wcale nie musi się wiązać z niewygodą, ale jest kilka rzeczy, które trzeba mieć na uwadze przy wyborze projektu. Po pierwsze, szerokość budynku jest ściśle ograniczona, dlatego uzyskanie bardzo przestronnych pomieszczeń może być niemożliwe. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu wnętrza można jednak optycznie ją powiększyć. Tego typu rozwiązania (wysokie sufity, duże okna) często są stosowane w projektach Domów z Wizją. Należy brać pod uwagę również fakt, że dla uzyskania powierzchni użytkowej powyżej 100 m2 zwykle konieczne będzie dodanie drugiej kondygnacji. Oczywiście na wąskich działkach mogą być budowane domy parterowe, ale wówczas są raczej niewielkie. W celu zmaksymalizowania powierzchni zabudowy może być też konieczne zrezygnowanie z otworów okiennych na jednej ze ścian budynku. Wymaga to lokalizowania przy tej ścianie pomieszczeń gospodarczych. Najczęściej jest to ściana północna, co pozwala również zapewnić lepsze warunki termiczne we wnętrzu.

Jak zagospodarować wąską działkę, by cieszyć się wygodnym domem?

Wąska działka może być tak samo funkcjonalna i komfortowa co działka o „idealnych” parametrach. Kluczem jest jej odpowiednie zagospodarowanie. Zazwyczaj zaleca się maksymalne przysunięcie frontowej elewacji do granicy. Zapewnia to możliwość utworzenia z tyłu prywatnego ogrodu, a jego powierzchnia nierzadko może być bardzo duża. Dobrym pomysłem może być również utworzenie tarasu na górnej kondygnacji budynku – pozwala to na odpoczynek na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy ogród jest nieduży. Wejście można ulokować od frontu, ale też z boku domu – wówczas ma ono bardziej kameralny, prywatny charakter. Warto pamiętać o dostosowaniu projektu do stron świata – część dzienna z salonem powinna się znajdować od południa. Tam też umieszcza się największe okna. Dobrym rozwiązaniem może być też budowa bliźniaka, czyli domu przylegającego do sąsiedniej działki i postawionego na nim budynku.

Projekty domów piętrowych na wąskie działki

Rozbudowa domu „w górę” może być bardzo dobrym pomysłem na wąską działkę. Dlatego wiele osób rozważa budowę domu piętrowego. Dwie odrębne kondygnacje zapewniają nie tylko więcej przestrzeni do życia, ale również możliwość podzielenia jej na strefę dzienną i nocną (prywatną). Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie zgodne z dobrymi praktykami projektowymi. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne projekty domów na wąską działkę – także takie dwupiętrowe. Są to zwykle obiekty o większych powierzchniach użytkowych, odpowiednie nawet dla dużych rodzin.

Co zrobić, gdy wymarzony dom nie mieści się na wybranej działce?

W przypadku wyboru działki o nietypowych wymiarach lub kształcie (np. tej wąskiej) warto zawczasu sprawdzić, jakie daje możliwości usytuowania na niej domu. Przeglądanie portfolio Domów z Wizją jest pod tym kątem bardzo proste – wystarczy podać wymiary działki w filtrach wyszukiwania, aby zobaczyć wszystkie dopasowane do niej projekty. Jeśli masz już upatrzony projekt, powinieneś również koniecznie sprawdzić, czy zmieści cię na wybranej parceli. Co zrobić, jeśli marzenia i rzeczywistość się nie pokrywają? Należy pamiętać, że zawsze istnieje możliwość indywidualnej adaptacji projektu. Konsultacja z architektem pozwoli sprawdzić, czy wybrana koncepcja może być dostosowana do konkretnej parceli. Wiele projektów występuje też w różnych wariantach. Czasami można znaleźć bardzo podobny dom, który jednak dzięki swoim wymiarom lepiej pasuje do nietypowej działki. Trzecią opcją jest skorzystanie z opcji wykonania projektu indywidualnego przez architekta, jednak wiąże się to z wydłużeniem całego procesu inwestycyjnego i wzrostem kosztów.

O czym jeszcze należy pamiętać, szukając projektu domu na wąską działkę?

Poza rzeczami oczywistymi, jak dostosowanie usytuowania domu do przepisów budowlanych, wymogów MPZP czy też stron świata, warto pamiętać przede wszystkim o tym, by spełniał potrzeby mieszkańców. Należy dokładnie przeanalizować projekt i skonfrontować go ze swoimi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że zwykle istnieje możliwość modyfikacji układu wnętrz, tak aby dokładniej pokrywał się ze stylem życia i wymaganiami domowników.

Czy dom na wąską działkę jest tańszy w budowie?

Koszt budowy domu zależy od bardzo wielu czynników. Nie da się więc jednoznacznie określić, czy obiekty wznoszone na wąskich działkach są tańsze. Zwykle za budowę mniejszego domu płaci się mniej, choć w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej jego cena może być wyższa. Tańsze są też domy w zabudowie bliźniaczej, które czasami powstają na wąskich parcelach. Sam zakup wąskiej działki zwykle jest jednak wyraźnie tańszy, ponieważ tego typu grunty są uważane za mniej atrakcyjne. Dlatego wybierając właśnie taki wariant, z całą pewnością można zaoszczędzić. Nie jest to jednak gwarantowane, szczególnie jeśli budowa będzie wymagała stworzenia indywidualnego projektu lub zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Ile przykładowo kosztuje wg projektu budowa domu na wąską działkę w 2022 roku?

2022 rok to czas bardzo dynamicznych zmian cen w każdym obszarze życia. Ten trend nie omija również materiałów i robót budowlanych. Dlatego oszacowanie kosztu budowy domu jest bardzo trudne. Większość projektów Domów z Wizją jest jednak wyposażona w uproszczony kosztorys inwestorski, który pomoże Ci ocenić, ile pieniędzy potrzebujesz na realizację. Możliwe jest także zamówienie szczegółowego kosztorysu (osobno lub wraz z projektem).

Jeden z najmniejszych domów na wąską działkę – Radosny 1 o powierzchni nieco ponad 80 m2 – według uproszczonego kosztorysu powinien kosztować ok. 360 tys. zł (wraz z wykończeniem do tzw. stanu deweloperskiego). Natomiast w przypadku jednego z największych domów z tej kategorii (Rodzinny o powierzchni ponad 180 m2, z garażem dwustanowiskowym) koszt wynosi ok. 884 tys. zł. Projekty z Wizją są więc dostosowane do różnych zasobności portfela.

Decyzja o budowie domu na wąskiej działce a wymagania MPZP

Przed podjęciem decyzji o zakupie wąskiej działki na cele budowlane należy bezwzględnie sprawdzić, czy na danym terenie obowiązują ustalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Może się bowiem zdarzyć, że wprowadzają one szczególne wymagania co do usytuowania budynku na działce, jego formy czy maksymalnej wysokości. Mogą określać również minimalne odległości od granic działki, które są różne od wymogów zawartych w ustawie Prawo budowlane. Należy zwrócić także uwagę na zapisy dotyczące powierzchni biologicznie czynnej (podanej w procentach). Określa ona wymogi dotyczące tego, jaki obszar parceli musi pozostać niezabudowany.

Projekty domów na wąską działkę w portfolio Projekty z Wizją

Na wąskiej działce można mieszkać bardzo wygodnie, co udowadniają nasze projekty. Domy z Wizją są dostosowane do rozmaitych potrzeb wynikających zarówno z uwarunkowań terenu, jak i ze stylu życia przyszłych mieszkańców. Są także zróżnicowane pod względem stylistycznym, dzięki czemu dopasują się do każdego gustu i każdego sąsiedztwa. Domy na wąskie działki to zarówno bardzo ekonomiczne, jak i przestronne nieruchomości. Wszystkie wyróżniają się jednak funkcjonalnymi projektami stworzonymi myślą o komforcie domowników i maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni.

Sprawdź projekty na wąskie działki i wybierz wariant dla siebie!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek