Projekty domów z wejściem od południa

Projekt domu - Otwarty 1
WT 2021

Otwarty 1

227,80 m2
4
3
2
Projekt domu - Familijny 1
WT 2021

Familijny 1

195,40 m2
4
3
1
Projekt domu - Przytulny 4A
WT 2021

Przytulny 4A

110,20 m2
4
2
1
Projekt domu - Z charakterem 4
WT 2021
4
3
1
Projekt domu - Przytulny 4
WT 2021

Przytulny 4

106,50 m2
4
2
1
Projekt domu - Prosty 1A
WT 2021

Prosty 1A

140,00 m2
4
2
1
Projekt domu - Prosty 1
WT 2021

Prosty 1

140,40 m2
4
2
1

Projekty domów z wejściem od południa

Projekt domu powinien być wybierany nie tylko pod kątem optymalnej powierzchni, układu wnętrza czy stylu. Bardzo ważne jest jego dopasowanie do usytuowania działki względem stron świata. Domy z wejściem od południa są budowane stosunkowo rzadko, a dla projektanta taki układ stanowi wyzwanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, dlatego w katalogu Domów z Wizją znajdziesz koncepcje przystosowane do realizacji na działce zwróconej na południe.

Projekty domów z wejściem od południa – charakterystyka i co je wyróżnia

Usytuowanie budynku względem stron świata ma ogromny wpływ na to, ile światła i ciepła dociera do wnętrza. Zazwyczaj domy projektuje się w taki sposób, aby strefa dzienna (salon, jadalnia, kuchnia) miała okna wychodzące na południe. Dzięki temu są to najjaśniejsze i najcieplejsze pomieszczenia, co stanowi najbardziej praktyczne rozwiązanie. Wówczas wejście do domu przewidziane jest najczęściej od strony północnej lub wschodniej.

Wejście od południa to zdecydowanie nietypowa sytuacja. Warto jednak wiedzieć, że obrócenie projektu czy nietypowe umieszczenie wejścia (np. od tyłu budynku) zazwyczaj generują poważne problemy z funkcjonalnością. Zdecydowanie lepszym wyborem jest projekt przystosowany do takiej sytuacji, czyli zakładający obecność wejścia na południowej ścianie. Stworzenie tego typu koncepcji jak najbardziej jest możliwe. Stosuje się wówczas nieco inny układ pomieszczeń, ale nadal przemyślany w taki sposób, aby codzienne korzystanie z nich było wygodne. Strefa dzienna może sąsiadować z wejściem do budynku albo rozciągać się przy zachodniej lub wschodniej ścianie. Duże przeszklenia dodatkowo ułatwiają optymalne doświetlenie pomieszczeń.

Wykonanie projektu domu przeznaczonego na działkę z wjazdem od strony południowej zawsze jest dla architekta wyzwaniem, ale nasz zespół chętnie się ich podejmuje! Taka orientacja parceli względem stron świata wymaga bowiem odwrócenia tradycyjnego układu funkcjonalnego (polegającego na lokowaniu pomieszczeń gospodarczych od frontu, a salonu i sypialni – z widokiem na ogród – z tyłu budynku).

Domy z wejściem od południa łatwiej jest projektować na szerszych działkach, bo to umożliwia horyzontalne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń. Im węższa działka, tym trudniej będzie architektowi stworzyć funkcjonalny i wygodny układ wnętrza. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe do wykonania!

Jaki ważny problem rozwiązują projekty domów z wejściem od południa?

Niewłaściwe usytuowanie pomieszczeń względem stron świata to największy problem, z jakim można się spotkać przy umieszczeniu nieprzystosowanego do tego domu na działce z wjazdem od południa. Może to skutkować np. niedostatecznym doświetleniem salonu czy kuchni, przez co wydają się one ponure, mniejsze i nie spełniają swojej reprezentatywnej funkcji. Przy nieodpowiednim rozkładzie pomieszczeń względem stron świata może się też obniżać wydajność energetyczna budynku. Nowoczesne domy są bowiem projektowane tak, by do maksimum wykorzystać naturalne ciepło i ograniczyć jego straty (dlatego w wielu koncepcjach od strony północnej umieszcza się co najwyżej niewielkie okna, a od południa planuje duże przeszklenia). Obrócenie domu wbrew pierwotnej koncepcji architekta zaburza tę równowagę, przez co gotowy dom może być nie tylko mniej komfortowy, ale też droższy w utrzymaniu. Projekty domów z wejściem od południa skonstruowane są natomiast tak, aby nietypowe usytuowanie budynku nie stanowiło problemu i nie wpływało na codzienny komfort czy też koszty utrzymania budynku.

Kto powinien szczególnie zwrócić uwagę na projekty domów z wejściem od południa?

Projekty domów z wejściem od południa mają bardzo konkretne przeznaczenie. Są tworzone z myślą o działkach mających dostęp do drogi od strony południowej. Dlatego powinny się nimi zainteresować przede wszystkim osoby mające taką działkę lub rozważające jej zakup.

Działki z dostępem do drogi od południa nie są szczególnie często spotykane. Uznaje się je za nietypowe i trudne do zagospodarowania. Od południa powinna się bowiem znajdować strefa dzienna w domu, a także ogród czy taras. Dostęp do drogi z tej strony komplikuje nieco kwestię zagospodarowania zarówno wnętrza, jak i całego terenu. W związku z tym na działkach z dostępem od południa powinno się budować domy wykonywane wyłącznie według projektów opracowywanych z myślą o tym nietypowym usytuowaniu. Pomaga to odpowiednio zagospodarować parcelę i cieszyć się idealnym komfortem.

Na projekty domów z wejściem od południa powinny zwrócić uwagę również te osoby, które szukają oszczędności przy budowie. Sam projekt i wzniesienie domu kosztują co prawda tyle samo co w przypadku innych podobnych domów. Podobne są także koszty utrzymania – między innymi dzięki optymalnemu układowi pomieszczeń względem stron świata. Działka ze względu na swoje nietypowe usytuowanie może być jednak znacznie tańsza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

Projekt domu musi być dostosowany nie tylko do parametrów działki. Najważniejsza jest jego kompatybilność z potrzebami i preferencjami mieszkańców. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Dostępne są projekty przewidujące zróżnicowane powierzchnie użytkowe czy układy pomieszczeń. Są one również utrzymane w różnych stylach architektonicznych.

Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru projektu domu, należy zwrócić też uwagę na specyficzne uwarunkowania działki. Być może nie jest ona silnie nasłoneczniona, bo sąsiednie budynki albo drzewa skutecznie ją zacieniają. Warto wówczas jeszcze dokładniej przyjrzeć się układowi pomieszczeń. Koniecznie należy też sprawdzić zapisy prawa miejscowego – to znaczy wymagania zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub warunkach zabudowy. Niekiedy określają one szczególne wymagania dotyczące np. odległości budynku od granic działki, powierzchni biologicznie czynnej, maksymalnej wysokości budynku czy też nawet takich szczegółów jak kształt dachu. Zanim wybierzesz swój projekt, a najlepiej jeszcze zanim kupisz działkę, należy sprawdzić, co dokładnie może na niej powstać, a co jest zabronione.

Jakie są wady i zalety projektów domów z wejściem od południa?

Projekt domu z wejściem od południa to najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy działek, które mają dostęp do drogi właśnie od tej strony świata. W ten sposób zawsze uzyska się znacznie bardziej funkcjonalną i komfortową nieruchomość niż w przypadku modyfikacji projektu przeznaczonego do umieszczenia na działce z wejściem od północy czy zachodu. Jeśli jednak dopiero rozważasz zakup działki wystawionej na południe, warto dobrze poznać wady i zalety takiego usytuowania domu. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to specyficzne, nieidealne rozwiązanie.

Wśród zalet domów z wejściem od południa należy wymienić:

 • możliwość stworzenia efektownej strefy wejściowej i frontowego ogrodu – duże nasłonecznienie tego obszaru zapewnia idealne warunki do uprawy roślin, a także odpoczynku;
 • możliwość wykorzystania energii słonecznej równie we wnętrzu – odpowiedni projekt domu pozwala się upewnić, że najważniejsze pomieszczenia będą optymalnie doświetlone i ogrzane promieniami słońca;
 • wygodny układ pomieszczeń – dopasowanie do wymogów działki z wejściem od południa zapewnia optymalny rozkład wnętrza zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ich usytuowania względem stron świata;
 • możliwość wykorzystania atutów głębokiej działki – stworzenia atrakcyjnej strefy ogrodowej od frontu i za domem oraz zapewnienia większej prywatności;
 • różnorodność projektów domów na działki z wejściem od południa – możliwość ich dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji.


Nie można jednak również pominąć pewnych wad i zagrożeń związanych z wyborem takiego rozwiązania. Są to przede wszystkim:

 • ryzyko słabego doświetlenia pomieszczeń od strony południowej – szczególnie w przypadku domów parterowych bez poddasza użytkowego;
 • trudność w zagospodarowaniu ogrodu za domem – ponieważ najbardziej nasłoneczniona strefa znajduje się od frontu;
 • ryzyko zwiększonego hałasu, zanieczyszczeń i braku prywatności w związku z usytuowaniem strefy dziennej od strony ulicy – w niektórych projektach;
 • konieczność wykończenia frontowej fasady materiałami odpornymi na promieniowanie UV – co może wpływać na zwiększenie kosztów wykończenia budynku.


Wiele zależy od indywidualnej sytuacji, dlatego każdą z nich należy rozpatrywać według własnych kryteriów. Nie ulega jednak wątpliwości, że na działce z dostępem do drogi od południa da się wybudować funkcjonalny i komfortowy dom. Warto przy tym skorzystać s projektów Domów z Wizją, które na pierwszym miejscu stawiają wygodę i zadowolenie mieszkańców.

Co jeszcze jest ważne podczas wybierania projektu domu z wejściem od południa?

Przy wyborze projektu domu z wejściem od południa nie można też pomijać aspektów ważnych niezależnie od szczególnych uwarunkowań działki. Są to kwestie związane przede wszystkim z dopasowaniem gotowego domu do potrzeb przyszłych mieszkańców, takie jak:

 • powierzchnia użytkowa,
 • aranżacja wnętrza (układ pomieszczeń),
 • liczba kondygnacji (dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowy),
 • styl architektoniczny.


Są to podstawowe czynniki, które należy brać pod uwagę zawsze przy wyborze projektu domu. Powierzchnia użytkowa, rozkład, wielkość oraz rodzaj pomieszczeń muszą zapewniać domownikom komfortowe życie. Należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń względem siebie, a także ich ilość. Liczba sypialni czy łazienek powinna być dopasowana do liczby domowników. Przy większej rodzinie warto też zwrócić uwagę na obecność pralni czy odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania rzeczy. W wielu rodzinach przydatna może się też okazać dodatkowa przestrzeń przeznaczona do pracy (gabinet).

Warto też dobrze zastanowić się nad liczbą kondygnacji. Domy o większej powierzchni zwykle mają dwa pełnoprawne piętra lub parter i poddasze użytkowe. Taki układ pozwala też podzielić wnętrze na strefę dzienną (reprezentatywną) i nocną (prywatną) oraz zapewnić optymalne doświetlenie wszystkich pomieszczeń. Konieczność chodzenia po schodach podczas poruszania się pomiędzy pomieszczeniami może jednak w niektórych przypadkach utrudniać życie. Warto też zwrócić uwagę na styl architektoniczny – jego odpowiedni dobór sprawi, że dom będzie oddawać osobowość mieszkańców. Powinien jednak również harmonizować z otoczeniem. Projekty domów z wejściem od południa są utrzymane w różnych stylach dopasowanych do rozmaitych preferencji naszych klientów.

Do drobniejszych, ale nie mniej ważnych cech domu należy zaliczyć również:

 • obecność i wielkość garażu – dla niektórych garaż w bryle budynku to pozycja obowiązkowa; coraz częściej potrzebne są też garaże dwustanowiskowe;
 • usytuowanie garażu – wjazd powinien być wygodny, a jednocześnie nie kolidować ze strefą odpoczynku i rekreacji;
 • usytuowanie tarasu – najkorzystniej, jeśli znajduje się z dala od drogi, a więc w projekcie domu z wejściem od południa najczęściej przy zachodniej lub wschodniej ścianie;
 • technologię budowy – dopasowaną zarówno do obowiązujących Warunków Technicznych, jak i do możliwości finansowych inwestora;
 • energooszczędność – budowa energooszczędnego domu jest po prostu bardziej opłacalna, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry w tym zakresie.


W portfolio Domów z Wizją znajdziesz wiele propozycji spełniających różne kryteria. Dlatego znalezienie idealnego projektu domu z wejściem od południa nie powinno stanowić problemu. Wszystkie propozycje z tej kategorii wyróżniają się ciekawymi i optymalnymi rozwiązaniami podziału domu na strefy nocne i dzienne, które zapewnią maksymalny komfort mieszkańcom. Pod uwagę zostały brane czynniki związane z nasłonecznieniem, zachowaniem prywatności i wszelkie indywidualne wymogi inwestorów. Jednocześnie dołożyliśmy wszelkich starań, aby projekty wyróżniały się na tle innych budynków, a swoją estetyką nie odstawały od panujących trendów.

Każdy projekt jest dla nas wyzwaniem, a klient priorytetem – dlatego zapewniamy maksymalne zaangażowanie doświadczonych i kreatywnych specjalistów, którzy dołożą wszelkich starań, aby spełnić kryteria najbardziej wymagających klientów.

Sprawdź nasze wizje i razem stwórzmy idealny dom dla Ciebie i Twojej rodziny!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek