Projekty domów z poddaszem

Projekt domu - Z podcieniami 2
Nowość
WT 2021
3
2
2
Projekt domu - Z podcieniami 1
Nowość
WT 2021
3
2
Projekt domu - Idealny S1
Nowość
WT 2021

Idealny S1

119,70 m2
4
3
Projekt domu - Idealny M3
Nowość
WT 2021

Idealny M3

132,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M2
Nowość
WT 2021

Idealny M2

137,40 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M1
Nowość
WT 2021

Idealny M1

137,50 m2
4
3
Projekt domu - Beztroski 1G
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Efektowny 2
Nowość
WT 2021

Efektowny 2

183,30 m2
4
3
2
Projekt domu - Beztroski 1
Nowość
WT 2021

Beztroski 1

117,80 m2
4
2
Projekt domu - Efektowny 1
Nowość
WT 2021

Efektowny 1

189,90 m2
4
3
2

Projekty domów z poddaszem

Domy z poddaszem cieszą się ogromną popularnością. Nowoczesna, a zarazem bardzo przytulna bryła. Kompaktowe rozmiary przy dużej powierzchni użytkowej. Łatwość oddzielenia strefy dziennej od nocnej. Energooszczędność. Rozsądne koszty budowy. To tylko niektóre cechy sprawiające, że projekty domów z poddaszem są bardzo chętnie wybierane przez klientów naszej pracowni. Ty również myślisz o takim rozwiązaniu? Dowiedz się więcej na temat takich konstrukcji i podejmij świadomą decyzję.

Pamiętaj przy tym: w naszej pracowni jest dostępnych kilkadziesiąt gotowych projektów domów z poddaszem. To oznacza, że możesz wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom oraz jest dostosowany do specyfiki działki oraz warunków zabudowy lub MPZP. Zapoznaj się z nim, a gdybyś potrzebował pomocy przy dokonywaniu wyboru – zapraszamy do kontaktu. Eksperci pracowni „Domy z wizją” są do Twojej dyspozycji. Zapewniamy bezpłatną konsultację, dzięki której podejmiesz świadomą decyzję.

Co wybrać: projekt domu parterowego czy z poddaszem?

Nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się dom z poddaszem czy parterowy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od Twoich oczekiwań, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków panujących na działce budowlanej. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Oto elementy, pod względem którym się różnią.

Dom z poddaszem a dom parterowy: układ funkcjonalny

Kiedy budynek ma tylko jedną kondygnację, wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie. A to oznacza inny sposób oddzielenia strefy dziennej od strefy nocnej. Gdy w grę wchodzi budynek z poddaszem użytkowym, strefa nocna jest ulokowana na górnej kondygnacji, a dzienna – na dole. Najczęściej przestrzeń parteru takiego budynku tworzą salon otwarty na jadalnię oraz kuchnię. Dodatkowo zazwyczaj znajduje się tam mniejsza łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze. W większych projektach domów z poddaszem uwzględnia się też miejsce np. na gabinet. „Górę” stanowią zaś sypialnie oraz łazienka (lub łazienki – często także prywatne, połączone bezpośrednio z konkretnym pokojem).

W domu parterowym wszystkie te elementy muszą trafić na jedną kondygnację. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się od siebie wyraźnie oddzielić stref dziennej i nocnej. Rozwiązaniem jest np. stworzenie „buforu” w postaci łazienki i pomieszczenia gospodarczego znajdującego się na pograniczu części „sypialnej” oraz salonu otwartego na kuchnię. Takie rozwiązania znajdziesz, przyglądając się naszym projektom domów parterowych.

Dom z poddaszem a parterowy: powierzchnia działki

Gdy porównać ze sobą dom parterowy oraz z poddaszem o takiej samej powierzchni użytkowej, nietrudno się domyślić, że ten pierwszy będzie zajmował większy obszar działki. Dlatego może być to dobre rozwiązanie, jeżeli dysponujesz dużym terenem. Domy z poddaszem zapewniają bardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni: na mniejszym terenie mieści się więcej „metrów kwadratowych” pod dachem. To zatem dobra opcja również na małe czy wąskie działki.

Domy z poddaszem a parterowe: mobilność

W domu z poddaszem przejście między strefą dzienną a nocną wymaga pokonania schodów. To może być wyzwanie dla osób z ograniczoną mobilnością, na przykład dla seniorów lub osób z niepełnosprawnością ruchową. Klatka schodowa może być też wyzwaniem dla małych dzieci. W domu parterowym nie ma takich barier i ograniczeń – ruch odbywa się niemal wyłącznie „w poziomie”. Trzeba jednak pamiętać, że może to oznaczać „kilometry do pokonania” z sypialni do kuchni czy drzwi wejściowych.

Domy z poddaszem i parterowe: koszty

Projekt domu z poddaszem pozwala zoptymalizować koszty wykonania prac budowlanych. Powód jest bardzo prosty: taki budynek zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię na działce niż dom parterowy o podobnym metrażu. To przekłada się na niższe koszty wylania fundamentów i ich zaizolowania, a także ograniczenie wydatków na więźbę dachową oraz jej pokrycie. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wydatki na wybudowanie domu z poddaszem mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe.

Czym się różni projekt domu z poddaszem użytkowym od projektu z poddaszem mieszkalnym?

Powyższe pytanie, chociaż dość często zadawane przez naszych Klientów, nie jest zadane w poprawny sposób. Poddasze użytkowe i poddasze mieszkalne to pojęcia, które można ze sobą w dużym stopniu utożsamić. Istnieje natomiast różnica między poddaszem użytkowym oraz nieużytkowym – i warto ją wyjaśnić.

Poddasze jako takie to przestrzeń znajdująca się między najwyższym stropem a samym dachem. Jednak nie każde takie miejsce nadaje się do zaadaptowania – tak, aby utworzyć w niej sypialnię, łazienkę, gabinet do pracy czy bawialnię dla dzieci. Tym właśnie różnią się poddasze użytkowe oraz nieużytkowe.

I tak:

  • domy z poddaszem użytkowym to takie, w którym przestrzeń między stropem a dachem da się zaadaptować w sposób umożliwiające przebywanie w nich ludzi;
  • domy, które mają poddasze nieużytkowe to budynki, w którym dodatkowa przestrzeń między dachem a stropem może zostać określona jako strych. Można ją zatem wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, jednak nie stwarza ona warunków do dłuższego przebywania człowieka.

Różnice między poddaszem mieszkalnym a nieużytkowym wynikają z:

  • wysokości samego poddasza – powinna wynosić w najwyższym punkcie minimum 2,5 m;
  • izolacji połaci dachowej – jest konieczna, aby można było zaadaptować poddasze. Sama izolacja stropu nie wystarczy;
  • rozciągnięcia instalacji wodnej i elektrycznej na tę przestrzeń.

Warto także podkreślić, że nowoczesne projekty domów z poddaszem zapewniają dużą ilość powierzchni użytkowej dzięki eliminacji ostrych skosów przy podłożu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ścian kolankowych, które podnoszą wysokość górnej kondygnacji do komfortowego poziomu. Dzięki temu budynki o niewielkiej bryle mogą mieć dużo przestrzeni do zaadaptowania na sypialnie, gabinet czy łazienki.

Dlaczego dom jednorodzinny z poddaszem się sprawdza?

Dom jednorodzinny z poddaszem to bardzo popularny wybór wśród Polaków. Powodów, które sprawiają, że klienci decydują się na właśnie taką konstrukcję, jest co najmniej kilka. Są to:

  • dostosowanie bryły budynku do wymogów zawartych w niemal wszystkich Miejskich Planach Zagospodarowania Przestrzennego czy warunkach zabudowy – o ile postawienie budynku o kilku kondygnacjach czy z płaskim dachem może sprawiać problem, o tyle taki układ jest bez problemu akceptowany;
  • rozsądny stosunek kosztów budowy do powierzchni – domy z poddaszem są „kompaktowe”, co oznacza, że na niewielkiej przestrzeni mieszczą spory metraż. Jednocześnie są tańsze do wybudowania niż te parterowe czy z dwiema pełnymi kondygnacjami;
  • komfortowy układ – zapewniający wyraźne wydzielenie strefy dziennej oraz nocnej.

To oczywiście nie wszystkie powody, które sprawiają, że Polscy (i nie tylko) pokochali domy z poddaszem użytkowym. Jednak to właśnie te przyczyny są źródłem ich ogromnej popularności.

Ile kosztuje dom parterowy lub piętrowy z poddaszem użytkowym?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile kosztuje dom z poddaszem użytkowym. Nie ma jednej, konkretnej ceny, której można by się spodziewać. Dlatego do każdego naszego projektu znajdziesz ogólnodostępny kosztorys uproszczony – z niego dowiesz się, jakim, szacunkowo, wydatkiem będzie postawienie tego konkretnego budynku.

Warto jednak wiedzieć, że ostateczna cena zależy m.in. od:

  • powierzchni użytkowej budynku – im jest ona większa, tym wyższe będą koszty budowy,
  • obwodu bryły budynku – im większy, tym wyższe będą koszty wybudowania fundamentów,
  • zastosowanych technologii i materiałów budowlanych,
  • stopnia „skomplikowania” bryły budynku – im więcej wykuszy i innych niestandardowych elementów, tym wyższych kosztów należy się spodziewać,
  • zastosowanej stolarki okiennej – wyższe koszty mogą generować np. duże przeszklenia.

Należy przy tym pamiętać, że chociaż cena budowy domu z poddaszem jest istotna, równie ważne są koszty jego późniejszej eksploatacji. Dlatego warto już na starcie rozważyć np. inwestycję w systemy OZE, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła, które pomogą zwiększyć niezależność energetyczną. W efekcie ułatwią obniżenie kosztów ogrzewania budynku czy podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Czy budowa nowoczesnych domów z poddaszem to duże wyzwanie ?

Nie, budowa nowoczesnych domów z poddaszem nie stanowi dużego wyzwania – zwłaszcza dla doświadczonych ekip budowlanych. Dostępne obecnie technologie i rozwiązania sprawiają, że proces stawiania budynku przebiega sprawnie i efektywnie. Wiele oczywiście zależy od tego, jak został przygotowany projekt domu z poddaszem. Dlatego w naszej pracowni dokładamy wszelkich starań, aby tworzone konstrukcje były łatwe do zbudowania. Rozumiemy, że przekłada się to na optymalizację kosztów oraz czasu realizacji prac, co jest ważną kwestią dla naszych Klientów.

Dla kogo szczególnie są projekty domów z poddaszem użytkowym?

Projekty domów z poddaszem użytkowym to dobry wybór niemal dla każdego. Takie konstrukcje są racjonalnym rozwiązaniem, zapewniającym wysoki komfort życia – niezależnie od tego, jak liczna jest Twoja rodzina i jaki jest styl życia, który prowadzisz.

Niemniej jednak, są tacy inwestorzy, którzy skorzystają najwięcej na realizacji takiego projektu domu. Są to osoby, które:

  • mają zamiar spędzać w domu dużo czasu – obecność poddasza pozwoli wyraźnie oddzielić część dzienną i nocną. To przełoży się na większą prywatność domowników oraz ich intymność;
  • lubią praktyczne i ekonomiczne rozwiązania;
  • dysponują mniejszymi działkami – dom z poddaszem zajmie mniej miejsca, więc będzie się można cieszyć np. eleganckim ogródkiem.

Niemniej jednak, z uwagi na bardzo dużą różnorodność projektów domów z poddaszem, na pewno znajdziesz dla siebie taki, który będzie „strzałem w dziesiątkę”.

Projekty domów z poddaszem i dachem dwuspadowym

Projekty domów z poddaszem i dachem dwuspadowym to „klasyka gatunku”. Taka konstrukcja zapewnia możliwość bardzo optymalnego wykorzystania powierzchni na górnej kondygnacji. To szczególnie komfortowe, kiedy dach ma wysoki kąt nachylenia, a dodatkowo zostały zastosowane ściany kolankowe. Dzięki takim rozwiązaniom pomieszczenia na poddaszu nie są niskie. A to oznacza, że np. w sypialni można umieścić łóżko o standardowej wysokości, a do garderoby zmieszczą się nie tylko szafy wykonane na indywidualne zamówienie.

Projekty małych domów z poddaszem na wąską działkę

Małe domy z poddaszem na wąską działkę? To pomysł idealny! Największą zaletą takich konstrukcji jest właśnie kompaktowa budowa. Oznacza to, że na niewielkiej przestrzeni można zmieścić zarówno przestronną strefę dzienną, jak i tę nocną. Na wąskiej działce doskonale spisują się tzw. nowoczesne stodoły, a więc właśnie domy z poddaszem, które są również wąskie, a jednocześnie długie. Wiele takich projektów znajdziesz w kolekcji „Domów z wizją”.

Projekty domów z poddaszem użytkowym i z garażem

Projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem to dzisiaj standard. W niemal każdym gospodarstwie domowym jest co najmniej jedno auto. Dlatego warto zapewnić bezpieczne miejsce do jego przechowywania przez cały rok. Wpisanie w bryłę domu z poddaszem garażu nie stanowi problemu. Dlatego wiele naszych projektów jest wzbogaconych o ten element. Trzeba tylko zadecydować, czy potrzebny jest dom z garażem jedno- czy dwustanowiskowym.

Jaki metraż jest najlepszy dla projektu domu z poddaszem?

Metraż domu z poddaszem powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb inwestora. Przy jego określaniu warto rozważyć:

  • ilu jest obecnie członków rodziny i czy w planach jest powiększenie tej liczby,
  • w jaki sposób chcecie spędzać czas w domu – czy będzie on głównie „sypialnią” i miejscem weekendowego wypoczynku, czy np. mieszkańcy planują pracę zdalną z gabinetu (trzeba na niego wygospodarować dodatkową przestrzeń),
  • czy planujecie często przyjmować gości – jeżeli tak, potrzebny będzie dodatkowy pokój dla takich osób.

Przykładowo, dla rodziny 2+1, której wszyscy członkowie spędzają większość czasu w pracy/szkole, dobrym wyborem będzie projekt domu z poddaszem 80 m2. Na nieco większe potrzeby odpowie dom z poddaszem 100 m2 (jedna z najpopularniejszych opcji). Natomiast rodziny 2+2, 2+3 i takie, w których potrzebne jest wygospodarowanie miejsca do pracy zdalnej chętnie sięgają po domy z poddaszem 120 m2 lub nawet o większej powierzchni użytkowej.

Zobacz, jakie gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym znajdziesz w ofercie pracowni „Domy z wizją”

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkadziesiąt atrakcyjnych projektów domów z poddaszem. Zapoznaj się z nimi, a jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze – zgłoś się na bezpłatną konsultację. Nasi eksperci przeanalizują warunki techniczne panujące na Twojej działce, jej rozmiar, a także MPZP/warunki zabudowy i podpowiedzą, które projekty najlepiej wpiszą się w oczekiwania. Zapraszamy!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek