Projekty domów parterowych

Projekt domu - Wzorowy 2
Nowość
WT 2021

Wzorowy 2

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Wzorowy 1
Nowość
WT 2021

Wzorowy 1

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Dom z patio 3
Nowość
WT 2021

Dom z patio 3

139,60 m2
3
3
Projekt domu - Beztroski 2G
Nowość
WT 2021

Beztroski 2G

108,20 m2
3
2
1
Projekt domu - Dom z patio 2
Nowość
WT 2021

Dom z patio 2

149,00 m2
3
3
2
Projekt domu - Beztroski 2
Nowość
WT 2021

Beztroski 2

108,20 m2
3
2
Projekt domu - Ekonomiczny 5G
WT 2021
4
2
2
Projekt domu - Dom z patio 1
WT 2021

Dom z patio 1

192,80 m2
4
3
2
Projekt domu - Radosny 4
WT 2021

Radosny 4

93,50 m2
3
2
1
Projekt domu - Radosny 3
WT 2021

Radosny 3

93,40 m2
3
2

Domy parterowe – co powinieneś wiedzieć?

Projekty domów parterowych cieszą się największą popularnością w Polsce. Nie ma się czemu dziwić. Relatywnie niskie koszty budowy, funkcjonalny układ komfortowy dla wszystkich członków rodziny, bez względu na wiek, a małe ryzyko problemów z uzgodnieniem bryły budynku z MPZP czy warunkami zabudowy to największe atuty takich konstrukcji.

Dlatego nasza pracownia przygotowała bardzo szeroki wybór projektów, które wpisują się w tę kategorię. Są one dopasowane zarówno do oczekiwań mniejszych rodzin, jak i tych bardziej licznych – znajdziesz wśród nich dom parterowy, który zapewni komfort mieszkania Twoim najbliższym.

Gotowy projekt to rozsądne rozwiązanie – wystarczy jego adaptacja do warunków technicznych panujących na działce, aby móc dokonać zgłoszenia budowy i wkrótce rozpocząć pracę. Sprawdź zatem, jakie propozycje domów parterowych dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz spośród nich ten, który stanie się Twoim miejscem do życia.

Pamiętaj: jeżeli masz wątpliwości, który projekt wybrać oraz czy interesujący Cię dom będzie odpowiedni na działkę, zawsze możesz się skontaktować z naszymi specjalistami. Zapewniamy bezpłatną konsultację przy wyborze projektu domu parterowego. Eksperci „Domów z Wizją” są do Twojej dyspozycji!

Projekty domów parterowych – charakterystyka

Czym charakteryzują się projekty domów parterowych? Podstawowa cecha, która je wyróżnia, to obecność jednego pełnego piętra – parteru. Warto jednak wyróżnić podstawowy podział na:

 • domy parterowe z płaskim dachem – takie, które w ogóle nie mają dodatkowej kondygnacji. To zazwyczaj budynki o dość rozległej bryle i bardzo nowoczesnym, minimalistycznym designie. Są doskonale dopasowane do potrzeb rodzin, w których są seniorzy, osoby z niepełnosprawnością ruchową, a także małe dzieci. Nie ma w nich konieczności poruszania się po schodach. Trzeba jednak pamiętać, że budynki tego typu albo mają ograniczoną powierzchnię użytkową, albo też wymagają postawienia na większej działce;
 • domy parterowe z poddaszem do adaptacji – to najbardziej klasyczny typ budynku, jaki można wyróżnić w polskim krajobrazie architektonicznym. Odpowiednio zaprojektowane poddasze wyraźnie zwiększa powierzchnię użytkową budynku przy zachowaniu jego „kompaktowej” bryły. Dlatego projekty domów parterowych z poddaszem cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów naszej pracowni. Są bardzo funkcjonalne i pozwalają z łatwością wydzielić strefę dzienną oraz nocną. To atut, który doceniają zarówno mniejsze, jak i większe rodziny.

Oczywiście poszczególne projekty domów parterowych wyraźnie się od siebie różnią, dlatego warto przyjrzeć się specyfikacji każdego z nich, aby znaleźć odpowiednią koncepcję dla siebie.

Zapewniamy jednocześnie, że każdy projekt domu parterowego z naszej pracowni wyróżnia się:

 • dostosowaniem do WT 2021, a więc aktualnych warunków technicznych narzucanych przez prawo budowlane. Budynki, które projektujemy, wpisują się m.in. w wymogi związane z zapotrzebowaniem na Ep, a dodatkowo można je zaadaptować do montażu urządzeń OZE, np. paneli słonecznych czy pompy ciepła;
 • funkcjonalnym układem – takim, który zapewnia mieszkańcom komfort, prywatność oraz ergonomię na co dzień;
 • modną bryłą – wpisującą się w najnowsze trendy architektoniczne, ale jednocześnie ponadczasową. Dzięki temu budynek będzie wyglądał atrakcyjnie również za kilkadziesiąt lat.

Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi projektami, a także – w razie potrzeby – do kontaktu z ekspertami naszej pracowni.

Zalety gotowych projektów domów parterowych

Gotowy projekt domu parterowego to sposób na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych oraz zaoszczędzenie pieniędzy – zamówienie u architekta indywidualnego opracowania wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. To jednak nie wszystkie atuty, jakie wiążą się z zakupem gotowych projektów domów parterowych. Warto również podkreślić, że te przygotowywane w naszej pracowni:

 • są tworzone przez doświadczonych architektów, którzy doskonale rozumieją zarówno nowoczesne trendy budowlane, jak i wymogi prawne oraz techniczne. Dzięki temu każdy projekt, który wychodzi z naszej pracowni, pozwala wybudować komfortowy, ergonomiczny i energooszczędny dom. Taki, w którym mieszkanie będzie przyjemnością;
 • są łatwe do zaadaptowania na potrzeby dostosowania ich do konkretnej działki – architekt, który na miejscu zajmie się wykonaniem tego zadania, zrealizuje usługę w krótkim czasie. W efekcie skompletowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy będzie szybsze;
 • można zaadaptować w taki sposób, aby w domu pojawiły się energooszczędne i ekologiczne technologie OZE – w wielu przypadkach w standardzie otrzymasz dodatkowe opracowania dotyczące wentylacji mechanicznej z rekuperacją czy instalacji pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym. Dostępna jest też opcjonalna dokumentacja, która pozwoli Ci sprawnie rozplanować w budynku instalacje inteligentne czy uruchomić kominek z płaszczem wodnym;
 • to sprawdzone rozwiązania, oparte o technologie budowlane oraz rozwiązania funkcjonalne, które pokochali nasi klienci. Zyskujesz więc pewność, że gotowy dom parterowy sprosta Twoim oczekiwaniom także w dłuższej perspektywie.


I na koniec najważniejsze: czeka na Ciebie kilkadziesiąt gotowych projektów domów parterowych. Dzięki temu nie musisz „od zera” określać swoich oczekiwań – wystarczy, że przyjrzysz się rozwiązaniom funkcjonalnym zastosowanym w zaprojektowanych budynkach, aby na tej podstawie sprecyzować swoje potrzeby. Sprawdź i zainwestuj w jakość w rozsądnej cenie!

Projekty domów parterowych tanich w budowie – czy to możliwe?

Zastanawiasz się, czy dom parterowy może być tani w budowie w dzisiejszych czasach? Trzeba przyznać, że ceny materiałów budowlanych, jak i robocizny wzrosły. Można też oczekiwać kolejnych podwyżek. Są jednak rozwiązania, które pozwalają zoptymalizować koszty budowy. Zastosowaliśmy je w naszych projektach domów parterowych.

Na niższy koszt budowy mogą wpłynąć:

 • bardziej zwarta bryła budynku – np. domy parterowe z poddaszem użytkowym zajmują mniej miejsca na działce niż domy jednopoziomowe o podobnej powierzchni użytkowej. Oznacza to mniejszą powierzchnię fundamentów;
 • zastosowana ekonomiczna technologia budowlana i wybrane materiały konstrukcyjne;
 • niski stopień „skomplikowania” bryły – im więcej nietypowych detali, tym dłuższy czas budowy i więcej prac do wykonania., natomiast im jest ich mniej, tym więcej można zaoszczędzić.

Podkreślamy jednak, że chociaż oferujemy projekty domów parterowych tanich w budowie, nie idziemy na kompromisy jakościowe. Koszt postawienia budynku to tylko jedna strona medalu. Równie ważne, zwłaszcza w długofalowej perspektywie, są wydatki związane z jego utrzymaniem. Warto więc zwrócić uwagę na oba te aspekty – tak, aby inwestycja opłacała się zarówno podczas realizacji prac na placu budowy, jak i w kolejnych dekadach użytkowania obiektu.

Pamiętaj: do każdego projektu domu parterowego, który został umieszczony na naszej stronie, znajdziesz gotowy do pobrania uproszczony kosztorys. Dzięki temu już na wstępie zapoznasz się z przewidywaną skalą wydatków. To pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję – dopasowaną do własnych możliwości budżetowych. Możesz też przedyskutować kwestię kosztów budowy konkretnego projektu z naszym architektem lub – po uzyskaniu naszej zgody – dokonać modyfikacji projektu, np. w zakresie zastosowanych materiałów.

Jaki projekt domu parterowego wybrać?

Zastanawiasz się, jaki projekt domu parterowego wybrać? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dlatego nasza baza propozycji stale się poszerza. Poznaj podstawowe typy projektowanych przez nas domów parterowych oraz ich zalety.

Projekty domów jednorodzinnych parterowych

Projekty domów jednorodzinnych parterowych to te, które są odpowiednie dla mniejszych oraz większych rodzin. Pomiędzy nimi znajdą dla siebie coś odpowiedniego zarówno pary, które rozpoczynają wspólną przyszłość, jak i np. rodziny +2, 2+3 lub większe. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową budynku – oczywiście w ramach możliwości, które stwarza sama działka.

Jeżeli rodzina jest mała i nie ma w planach jej powiększania, warto rozważyć dom jednorodzinny parterowy o powierzchni ok. 100 m2 lub mniejszej. Jeżeli zaś w budynku ma zamieszkać większe grono osób, wówczas warto poszukać budynku dającego więcej przestrzeni.

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji

Domy parterowe z poddaszem do adaptacji to jeden z najpopularniejszych wyborów Polaków. Powód jest prosty: nawet na niewielkiej działce można „zmieścić” dużą powierzchnię użytkową – taką, która zapewni przestrzeń do wypoczynku, a także np. pracy zdalnej czy przyjmowania gości.

Trzeba jednak pamiętać, że aby poddasze było naprawdę użytkowe, należy zadbać o optymalną wysokość stropu. Zbyt ostre kąty skosów sprawią, że „rogi” pomieszczeń będą trudne do zaaranżowania i niewykorzystane. Rozumiemy to. Dlatego nasze projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji zachwycają dachem o wysokim kącie nachylenia. To znacznie zwiększa przestrzeń do wykorzystania na poddaszu. Można ją wykorzystać do zaaranżowania sypialni, łazienek, garderoby i na wiele innych sposobów.

Projekty domów parterowych z płaskim dachem

Parterowy dom z płaskim dachem prezentuje się bardzo nowocześnie i designersko. Masz też pewność, że w 100% wykorzystasz jego powierzchnię użytkową, ponieważ nie ma żadnych skosów. To dobry wybór np. wówczas, gdy:

 • wśród członków rodziny są seniorzy lub osoby z niepełnosprawnością ruchową – będzie im się łatwiej poruszać, kiedy nie będzie bariery w postaci schodów;
 • masz większą działkę i chcesz rozbudować dom „wszerz”.

Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić MPZP lub warunki zabudowy, aby upewnić się, czy taka konstrukcja budynku jest z nim zgodna. W razie potrzeby oferujemy bezpłatne konsultacje w tej sprawie.

Projekty domów parterowych do 120m2

Dom parterowy do 120 m2 to budynek, który będzie odpowiedni zarówno dla rodziny 2+2 czy 2+3, jak i dla nieco mniejszej, w której domownicy pracują zdalnie. Tak duża przestrzeń zapewni zarówno komfort wypoczynku, jak i pozwoli zyskać poszczególnym mieszkańcom optymalną intymność. Pamiętaj jednak, że im większa powierzchnia budynku, tym wyższe będą koszty jego utrzymania. Dlatego dobierz powierzchnię rozsądnie – adekwatnie do swoich realnych potrzeb.

Projekty małych domów parterowych do 70m2

Chcesz wybudować dom bez formalności, korzystając z uproszczonej procedury zgłoszeniowej? Jeśli tak, zdecyduj się na mały dom parterowy do 70m2. Postawienie takiej konstrukcji nie wymaga ubiegania się o pozwolenie. Za to w procesie budowy nie jest konieczne powoływanie kierownika ani prowadzenia dziennika. To pozwala zoptymalizować koszty, ale i przyspieszyć czas realizacji projektu.

Jeżeli masz niewielkie potrzeby mieszkaniowe, możesz wybrać jeden z naszych projektów małych domów parterowych do 70m2. Zadbaliśmy o to, aby każdy z nich zapewniał bardzo funkcjonalny rozkład przestrzeni. Tak, aby mimo nieco mniejszej powierzchni znalazło się tam miejsce na strefę dzienną i nocną oraz przyjmowanie gości.

Projekty energooszczędnych domów parterowych

Projekty energooszczędnych domów parterowych cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze WT 2021 wymagają niskiego zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. Po drugie ceny paliw konwencjonalnych rosną, więc szuka się sposobów na ograniczenie ich zużycia. Po trzecie to kwestia dbania o ekologię.

Dlatego w naszym katalogu znalazły się projekty energooszczędnych domów parterowych – dostosowanych do wykorzystania technologii OZE i zapewniających niskie zapotrzebowanie na ciepło. Sięgając po jeden z nich, zyskasz pewność, że nie przytłoczą Cię koszty eksploatacji budynku – możesz zadbać o wysoką niezależność energetyczną już na starcie.

Projekty domów parterowych na wąską działkę

Masz wąską działkę? To nie problem! Nasza pracownia przygotowała funkcjonalne i nowoczesne projekty domów parterowych na wąską działkę. Na nieruchomościach o niewielkiej szerokości dobrze sprawdzą się np. domy parterowe z poddaszem typu stodoła. Są zazwyczaj wąskie, ale długie, a ich wewnętrzny układ jest dobrze przemyślany. Dzięki temu w środku nie poczujesz ograniczeń przestrzennych.

Projekty domów – który projekt wybrać?

Udało Ci się już przejrzeć kilka projektów domów parterowych z naszej kolekcji, ale nie masz pewności, który z nich wybrać? Rozwiejmy kilka typowych dylematów, z jakimi mierzą się nasi klienci.

Projekty domów parterowych z garażem czy bez garażu?

Garaż to dziś niemal nieodłączny element wyposażenia domu – mało która rodzina funkcjonuje zupełnie bez samochodu. Mimo to są sytuacje, w których dom parterowy bez garażu będzie lepszym rozwiązaniem. Może tak się stać, np. wówczas, kiedy Twoja działka jest głęboka, ale nie ma dużej długości. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie postawienie lekkiej wiaty lub, przynajmniej tymczasowo, pozostanie przy samym podjeździe. Dom bez garażu może być też tańszy w budowie.

Natomiast projekt domu parterowego z garażem to lepsze rozwiązanie, jeżeli warunki na działce pozwalają na wygospodarowanie przestrzeni na taki element. Nawet jeśli obecnie nie masz auta, zapewne pojawi się ono w przyszłości. Poza tym garaż może posłużyć również do przechowywania rowerów i innych elementów, jak również jako przydomowy warsztat. Ostateczna decyzja należy do Ciebie, a w naszych zasobach znajdziesz projekty domów parterowych z garażem i bez.

Projekty domów parterowych czy piętrowych?

Dom parterowy czy piętrowy? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Z jednej strony – dodatkowe kondygnacje pozwalają „ulokować” więcej powierzchni użytkowej na mniejszej przestrzeni działki. Z drugiej – nie zawsze jest możliwość wybudowania domu o dwóch pełnych piętrach. W wielu miejscach nie pozwalają na to MPZP lub warunki zabudowy.

Pamiętaj przy tym, że:

 • parterowy dom bez dodatkowej kondygnacji będzie przyjaźniejszy seniorom, małym dzieciom, a także osobom z niepełnosprawnością ruchową,
 • dom piętrowy zajmuje mniejszą przestrzeń działki niż parterowy o tej samej powierzchni użytkowej.

Rozwiązaniem, które łączy zalety domu parterowego i piętrowego jest budynek z poddaszem użytkowym. Znacznie łatwiej uzyskać zgodę na jego budowę, można wyraźnie wydzielić strefę dzienną i nocną, a jednocześnie zoptymalizować koszty postawienia.

Projekty domów parterowych czy z poddaszem?

Dom parterowy, np. z płaskim dachem, prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie. Daje też możliwość pełnego wykorzystania jego powierzchni użytkowej, bez problematycznych skosów. Jego plusem jest też brak barier w przemieszczaniu się – nie ma konieczności korzystania ze schodów. Jednak z drugiej strony przemierzanie dużych dystansów „w poziomie” może być czasochłonne.

Z drugiej strony projekt domu z poddaszem może być dobrym rozwiązaniem na mniejszą działkę. Będzie łatwiej na niego uzyskać pozwolenie, ponieważ będzie miał tradycyjny dach, który wpisuje się w niemal każdy MPZP.

Projekty domów nowoczesnych czy tradycyjnych?

Między domami nowoczesnymi i tradycyjnymi istnieje bardzo cienka granica. Czasami trudno jest określić, do którego stylu bardziej zalicza się bryła. Najważniejsze jest, aby była funkcjonalna, wpisywała się w styl otoczenia oraz odpowiadała oczekiwaniom przyszłych mieszkańców budynku.

Nowoczesny styl oznacza surowy minimalizm – proste, oszczędne bryły geometryczne, bardzo często płaski dach, duże przeszklenia… taki budynek prezentuje się elegancko i futurystycznie. To dobry wybór dla osób pragmatycznych, które jednocześnie lubią design wpisujący się w najnowsze kanony.

Projekty domów tradycyjnych to dobry wybór dla osób, które marzą o prawdziwie rodzinnej, przytulnej atmosferze. Takie budynki doskonale prezentują się w obszarach podmiejskich, a także wiejskich – tam, gdzie liczy się kameralność i bliskość natury. Ich bryłę bardzo często charakteryzują dwuspadowy dach, okna o standardowej wielkości oraz bardziej klasyczne wykończenie.

Wśród naszych projektów znajdziesz również takie, które łączą cechy budynków nowoczesnych i tradycyjnych – sprawdź np. projekty parterowych domów z poddaszem w stylu „stodoły”. To absolutny hit!

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu domu parterowego?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie projektu domu parterowego, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii. Są to:

 • parametry techniczne działki, na której ma stanąć budynek – jej rozmiary, a także inne właściwości muszą odpowiadać wymogom technicznym samej konstrukcji, jak i pozwolić na przeprowadzenie budowy zgodnie z przepisami prawa;
 • orientacyjny koszt budowy domu – znajdziesz go, otwierając kosztorys uproszczony. Dzięki temu określisz, czy dany budynek odpowiada Twoim możliwościom budżetowym;
 • układ funkcjonalny budynku – zastanów się, czy liczba pokoi oraz sposób ich rozlokowania w domu jest zgodny z Twoim stylem życia. Przykładowo, jeżeli planujesz powiększenie rodziny, upewnij się, że w budynku znajdzie się miejsce na pokój dziecka, a gdy pracujesz zdalnie, sprawdź czy będzie Ci łatwo zaaranżować gabinet w spokojnym miejscu;
 • energooszczędność budynku – zaplanowane w nim technologie związane np. z ociepleniem, stolarką okienną, a także instalacjami przełożą się na wydatki, jakie poniesiesz na ogrzewanie czy dostawę prądu. Warto postawić na projekt domu parterowego, który jest dostosowany do korzystania z OZE.

Koniecznie trzeba również uwzględnić wymogi, jakie są stawiane przez Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub w warunkach zabudowy. W tej kwestii, jak również pozostałych opisanych powyżej możesz się skonsultować z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni budynek do działki, a także do Twojego stylu życia.

Jak wybrać idealny projekt domu parterowego?

Aby wybrać idealny projekt domu parterowego, daj sobie trochę czasu. Nie podejmuj decyzji pochopnie – w końcu na jej podstawie ma powstać budynek, w którym Twoi najbliżsi przeżyją co najmniej kilka kolejnych dekad!

Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu. Przyjrzyj się dobrze układowi funkcjonalnemu każdego z zaprojektowanych budynków. Sprawdź również to, jak została rozdysponowana powierzchnia użytkowa. Przemyśl także, jak planujesz użytkować budynek. Czy np. potrzebny Ci garaż dwustanowiskowy, czy wystarczy niewielka wiata na auto? Czy lubisz spędzać dużo czasu na zewnątrz i marzysz o zadaszonym patio? To tylko kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

Nie spiesz się z decyzją – przeanalizuj dostępne opcje. Sprawdź również swoje możliwości finansowe, tak abyś na pewno miał możliwość realizacji projektu domu parterowego bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Dzięki temu dokonasz wyboru, który zapewni Tobie i Twojej rodzinie komfort mieszkania „na swoim”.

Dlaczego warto kupić projekt domu parterowego?

Kupno projektu domu parterowego to sposób na przyspieszenie procesu budowy, a także optymalizację kosztów postawienie budynków. Decydując się na to rozwiązanie, masz pewność, że:

 • stawiasz na funkcjonalne, sprawdzone rozwiązania architektoniczne – takie, które gwarantują ergonomię i komfort mieszania;
 • otrzymasz w krótkim czasie pełną dokumentację budynku – nie musisz się więc obawiać o opóźnienia w rozpoczęciu prac;
 • Twój budynek będzie łączył wysoką jakość i energooszczędność z rozsądnymi kosztami budowy.

Czeka na Ciebie kilkadziesiąt różnych projektów – pośród nich znajdziesz ten o optymalnej powierzchni, idealny układzie oraz designie zgodnym z preferencjami estetycznymi.

Kto powinien zakupić projekt domu parterowego?

Gotowy projekt domu parterowego to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na optymalizacji kosztów budowy, przyspieszeniu momentu rozpoczęcia prac oraz sięgnięciu po sprawdzone technologie architektoniczne. Jeżeli zależy Ci na funkcjonalnym, estetycznym domu, którego koszty eksploatacji będą niewygórowane – koniecznie sprawdź nasze projekty. Są dostępne niemal od ręki!

Kolekcja domów parterowych – „Domy z wizją”

W naszej kolekcji projektów domów parterowych znajdziesz budynki o zróżnicowanych parametrach – powierzchni, bryle czy układzie funkcjonalnym. Wszystkie są tworzone przez doświadczonych architektów, którzy łączą unikalny design z praktycznymi, ekonomicznymi rozwiązaniami. Regularnie pojawiają się tu także nowe projekty. Dlatego jeżeli jeszcze nie znalazłeś tego idealnego, odwiedzaj nas na bieżąco po nowe inspiracje.
Sprawdź również koniecznie inne kategorie projektów domów. Piętrowe, „bliźniaki”… to tylko kilka innych opcji. Zapraszamy do współpracy!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek