Projekty domów małych

Projekt domu - Z podcieniami 4
Nowość
WT 2021
4
2
1
Projekt domu - Z podcieniami 3
Nowość
WT 2021
4
2
Projekt domu - Z podcieniami 2
Nowość
WT 2021
3
2
2
Projekt domu - Z podcieniami 1
Nowość
WT 2021
3
2
Projekt domu - Wyborny 1
Nowość
WT 2021

Wyborny 1

119,00 m2
4
2
Projekt domu - Wzorowy 2
Nowość
WT 2021

Wzorowy 2

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Wzorowy 1
Nowość
WT 2021

Wzorowy 1

119,80 m2
4
3
Projekt domu - Idealny S1
Nowość
WT 2021

Idealny S1

119,70 m2
4
3
Projekt domu - Beztroski 2G
Nowość
WT 2021

Beztroski 2G

108,20 m2
3
2
1
Projekt domu - Beztroski 1G
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1

Projekty domów małych

Czy wymarzony dom musi być bardzo duży? Niekoniecznie! Wszystko zależy od potrzeb Twojej rodziny. Jeżeli jest ona dość niewielka lub po prostu wolicie bardziej przytulne powierzchnie – projekty małych domów mogą być odpowiednim rozwiązaniem. Pamiętaj przy tym, że takie budynki są tańsze do zbudowania i, najczęściej, późniejszego utrzymania. Właśnie dlatego w portfolio pracowni „Domy z Wizją” znajdziesz bogatą gamę projektów domów małych – to opracowania gotowe do adaptacji, z kompletną dokumentacją. Sprawdź, co mamy Ci do zaoferowania i wybierz najlepsze rozwiązanie!

Charakterystyka projektów małych domów

Mały dom wcale nie musi być „ciasny”. Wręcz przeciwnie! Komfort nie zawsze wymaga ogromnej przestrzeni. Małe domy mogą zapewniać mieszkańcom równie wysoki standard życia co przestronne rezydencje. Kluczem jest przemyślany projekt, który tworzy przestrzeń funkcjonalną i dopasowaną do potrzeb domowników.

Czym dokładniej wyróżniają się budynki, które klasyfikujemy jako „małe domy”?

Projekty małych domów pozwalają na zbudowanie budynków o powierzchni od ok. 80 m2 do 120-130 m2. Taka ilość przestrzeni wcale nie musi przekładać się na dyskomfort. Wręcz przeciwnie! Mniej metrów kwadratowych to także kompaktowy układ pomieszczeń, który sprawia, że poruszanie się pomiędzy nimi nie wymaga szczególnego wysiłku.

Warto podkreślić, że wśród projektów małych domów stworzonych przez naszą pracownię znajdziesz przede wszystkim budynki parterowe z poddaszem użytkowym. Taki układ zapewnia największą funkcjonalność przestrzeni przy relatywnie niskich kosztach budowy.

Projekty małych domów – zalety i wady

Zastanawiasz się, czy projekt małego domu będzie dla Ciebie dobrym wyborem? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz Ty i Twoi bliscy. Warto jednak zapoznać się z zaletami oraz wadami takich rozwiązań. Oto te najważniejsze.

Zalety projektów małych domów

Wśród kluczowych zalet małych domów budowanych na bazie gotowych projektów można wymienić przede wszystkim:

  • optymalne koszty budowy – im mniejsza powierzchnia użytkowa, tym mniejsze nakłady czasu oraz materiałów trzeba wykorzystać, aby zakończyć prace. Dzięki temu ostateczny koszt inwestycji jest niższy;
  • dopasowanie do mniejszych działek – masz niewielki teren pod budowę? Jeśli tak, kompaktowa konstrukcja małego domu będzie łatwiejsza do dopasowania do takiej nieruchomości;
  • niższe koszty utrzymania – mniejsza powierzchnia użytkowa przekłada się na niskie koszty ogrzewania czy zasilenia energią, zwłaszcza gdy budynek jest zaprojektowany zgodnie z zasadami energooszczędności;
  • mniej wysiłku przy codziennym sprzątaniu – im mniej miejsca wewnątrz domu, tym krócej zajmie jego sprzątanie. Pamiętaj: lepiej nie budować na wyrost!

Wady małych projektów domu

Wadą – zwłaszcza dla większych rodzin oraz osób, które potrzebują więcej przestrzeni na pracę zdalną – może być ograniczona ilość miejsca. Projekty małych domów mimo wszystko oznacza pójście na mniejsze lub większe kompromisy w organizacji wnętrza. Może więc w nich np. zabraknąć miejsca na dwustanowiskowy garaż, dodatkową łazienkę czy pokój gościnny / gabinet do pracy.

Jeżeli więc potrzebujesz takich przestrzeni, sprawdź np. średnie projekty domów lub dobrze przyjrzyj się układom poszczególnych projektów. Być może pomiędzy nimi znajdziesz ten idealny?

Skąd wynika popularność projektów małych domów parterowych?

Możemy śmiało potwierdzić, że projekty małych domów parterowych z poddaszem użytkowym cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów pracowni „Domy z Wizją”. Zastanawiasz się, z czego wynika tak duża popularność mniejszych budynków? Naszym zdaniem powodów może być kilka.

Łatwe uzyskanie pozwolenia na budowę
Zdecydowana większość projektów małych domów parterowych to klasyczne bryły z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem. Takie konstrukcje wpisują się w większość MPZP oraz warunków zabudowy. Dlatego gmina rzadko wyraża sprzeciw wobec ich budowy.

Uniwersalna konstrukcja
Małe parterowe domy z poddaszem świetnie prezentują się zarówno w pobliżu centrum dużego miasta, jak i na terenach podmiejskich czy wiejskich. Dobrze współgrają z naturalnym krajobrazem, ale także z „betonową dżunglą”.

Koszty budowy
Jeżeli zajrzysz do zakładki „kosztorys” przy każdym projekcie małego domu naszego autorstwa, z łatwością zauważysz, że ceny ich budowy są relatywnie niskie. Warto przy tym podkreślić, że nie odbywa się to kosztem pójścia na kompromis pod kątem technologii czy materiałów budowlanych. Kluczem jest zastosowanie ekonomicznych rozwiązań konstrukcyjnych.

Niewygórowane koszty utrzymania
Dom o małej powierzchni jest znacznie łatwiej ogrzać – wiąże się to z niższymi wydatkami. Można je dodatkowo ograniczyć przez zastosowanie pompy ciepła: powietrznej albo gruntowej. Do każdego takiego projektu jest dostępne opracowanie, które pozwoli sprawnie wykonać takie instalacje.

Poszukiwane rodzaje projektów małych domów

Szukasz projektu małego domu i zastanawiasz się, co wybrać? Jest wiele dostępnych wariantów. Dzięki temu możesz dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i znaleźć rozwiązanie, które pokocha Twoja rodzina. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów projektów małych domów, które są dostępne w naszym portfolio.

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym

Projekty małych domów z poddaszem użytkowym są najbardziej klasycznymi spośród wszystkich dostępnych. Nie ma się czemu dziwić. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu da się „pożenić” kompaktową bryłę (odpowiednią również na małą działkę) z optymalną powierzchnią użytkową. Odpowiednio wysokie poddasze sprawia, że łatwo tam zaaranżować „pełnoprawną” strefę nocną – z sypialniami, komfortową łazienką czy garderobą. Taki projekt jest również najbardziej uniwersalny i nie będzie problemu z jego zaakceptowaniem przy składaniu dokumentów w urzędzie.

Projekty małych domów z garażem

Projekt małego domu z garażem to dobra opcja dla nowoczesnych rodzin. Dziś w niemal każdym gospodarstwie domowym jest co najmniej jeden pojazd. Warto zadbać o jego bezpieczne przechowywanie – tak, by nie padł łupem złodziei czy nie uszkodził się w wyniku gradobicia. W wielu małych projektach domów, które przygotowaliśmy, jest uwzględniony garaż wpisany w bryłę budynku lub połączony z nią. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne – np. wówczas gdy wracasz z zakupów i masz do przeniesienia dużo ciężkich toreb albo kiedy wybiegasz do pracy o poranku zimą. Nie ma konieczności zakładania kurtki, aby przejść z domu do auta.

Projekty małych domów z piwnicą

Podpiwniczenie to dodatkowy koszt, który trzeba wliczyć w wydatki na budowę małego domu. Może to być jednak rozwiązanie o wielu zaletach. Nasi Klienci w projektach małych domów z piwnicą cenią sobie m.in.:

  • dodatkową przestrzeń gospodarczą – w piwnicy może zostać np. umieszczona kotłownia albo pomieszczenie na pompę ciepła. Dzięki temu instalacje nie będą słyszalne w części mieszkalnej. Można tu także stworzyć dodatkową spiżarnię czy piwniczkę na wino lub schowek na rowery etc.;
  • bardziej solidną konstrukcję budynku – podpiwniczenie ułatwia posadowienie budynku np. gdy grunt na działce jest mniej stabilny.

Jeżeli marzysz o domu z piwnicą, możesz go zbudować w oparciu o nasz projekt!

Projekty małych domów na wąską działkę

Projekty małych domów na wąską działkę świetnie się spisują. Nawet kiedy teren jest płytki, można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W takiej sytuacji może się sprawdzić np. niewielki dom-stodoła. Jest on wąski, ma poddasze użytkowe, a jednocześnie jego układ jest niezwykle ergonomiczny. W takiej bryle może się nawet znaleźć miejsce na garaż. Sprawdź nasze propozycje – możesz to zrobić, jeżeli zastosujesz odpowiednie filtry w wyszukiwarce projektów małych domów.

Popularne wielkości domów z projektów małych domów

Zastanawiasz się, jaka powierzchnia użytkowa małego domu będzie odpowiednia dla Ciebie i Twoich najbliższych? Przeanalizujmy możliwości, jakie dają poszczególne typy budynków.

Projekty małych domów do 80 m2

Projekty małych domów do 80 m2 mogą być dobrym rozwiązaniem dla rodzin trzy-, czteroosobowych. W takich budynkach znajdzie się też miejsce na niewielki gabinet do pracy oraz przestronny salon z jadalnią. Umiejętnie zagospodarowana przestrzeń stworzy też możliwość wygospodarowania dwóch, a nawet trzech sypialni.

Projekty małych domów do 70 m2

Małe domy do 70 m2 „kuszą”, ponieważ na ich budowę nie trzeba uzyskiwać pozwolenia – wystarczy jedynie zgłoszenie. Trzeba jednak pamiętać, że taka powierzchnia będzie odpowiednia dla rodzin 2+1, pary seniorów lub np. dwójki osób, które nie planują dzieci. Większa liczba osób na takiej przestrzeni może odczuwać dyskomfort – zwłaszcza jeżeli domownicy spędzają w budynku dużo czasu.

Projekty małych domów do 50 m2

Projekty małych domów do 50 m2 to bardzo ekonomiczny pomysł dla jednej lub dwóch osób. Taki dom można wybudować niskim kosztem, wyłącznie na zgłoszenie. Trzeba się jednak zastanowić, czy budynek będzie można potraktować jako dom całoroczny lub miejsce do życia na kolejnych kilka dekad. Dlatego takie budynki mogą być dobrym pomysłem na działkę w górach – do zamieszkania na wakacje.

Projekty małych domów do 35 m2

Małe domy do 35 m2 można wybudować bez pozwolenia na budowę. To kuszące rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli marzysz o komfortowym domku letniskowym, który powstanie niskim kosztem i zapewni podstawowe warunki do życia. Decyzję o budowie takiej konstrukcji mogą podjąć także osoby, które są wyznawcami absolutnego minimalizmu. Jednak nie będzie to rozwiązanie dobre dla rodzin ani na lata. Dlatego w dłuższej perspektywie warto pomyśleć o budynku całorocznym o większej powierzchni.

Co wybrać: projekty małych domów parterowych czy piętrowych?

Mały dom piętrowy czy parterowy? Obie opcje mają swoje zalety oraz wady. Dowiedz się więcej na ich temat!

Projektów małych domów parterowych

Małe domy parterowe zazwyczaj mają niewielką powierzchnię użytkową, ale nie stawiają także barier w kwestii mobilności. Nie ma potrzeby wchodzenia po schodach, gdy chce się dotrzeć do sypialni czy dodatkowej łazienki. To może być atutem dla rodzin, w których są seniorzy, osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz małe dzieci.

Trzeba jednak pamiętać, że brak poddasza użytkowego może wymagać poszerzenia powierzchni, jaką budynek zajmuje na działce. To może być wyzwaniem przy niewielkim dostępnym terenie.

Projektów małych domów piętrowych

Projekty małych domów piętrowych są zazwyczaj kompaktowe, a jednocześnie mają dość dużą powierzchnię użytkową. Dlatego często, decydując się na takie rozwiązanie, można niewiele wyższym kosztem zyskać więcej przestrzeni do życia. Trzeba jednak pamiętać, że piętrowy mały dom zazwyczaj nie ma dwóch pełnych kondygnacji, ale parter i poddasze użytkowe. Tu trzeba się liczyć ze skosami, które mogą stawiać wyzwania w kwestii aranżacji przestrzeni. Jednak dobrze wykonany projekt ogranicza te problemy i pozwala stworzyć na piętrze przytulne sypialnie, łazienkę czy inną przestrzeń.

Jak wybrać projekt małego domu, który najbardziej pasuje?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu małego? Gdy wybierasz projekt małego domu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na:

  • jego dopasowanie do działki – sprawdź, jakie są minimalne wymagania odnośnie do długości i szerokości terenu, na którym może stanąć dany budynek. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj je z nami;
  • zgodność z MPZP/warunkami zabudowy – w niektórych przypadkach możesz się spotkać z określonymi ograniczeniami. Może być np. zakazane stawianie domu z płaskim dachem albo o określonym kształcie bryły. Również pomożemy sprawdzić, czy interesujący Cię projekt wpisze się w reguły ustalone przez gminę dla działki;
  • układ funkcjonalny – sprawdź np. liczbę zaplanowanych sypialni oraz łazienek i zastanów się, czy będzie wystarczająca dla wszystkich domowników;
  • dostępność/brak garażu – rozważ, czy jest to dla Ciebie ważna kwestia;
  • dostosowanie do WT 2021 – nowoczesne budynki muszą się wyróżniać niskim zapotrzebowaniem na energię pierwotną. Nasze projekty spełniają te wymagania;
  • zaplanowanie zastosowania OZE – technologie OZE, np. solary czy pompa ciepła zmniejszą koszty eksploatacji budynku. Upewnij się, że są dostępne opracowania, które pozwolą je sprawnie zainstalować.

Pamiętaj też, że na każdym etapie wybierania małego projektu domu możesz porozmawiać o swoich wątpliwościach z naszymi architektami. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie – zadzwoń lub napisz!

Na jakie jeszcze zalety małych domów warto zwrócić uwagę?

  • Ze względu na to, że małe domy są tańsze, pozwalają zmniejszyć kwotę zaciągniętego kredytu hipotecznego, a dzięki temu skrócić okres kredytowania lub zmniejszyć ratę. Dzięki temu spłata jest znacznie mniejszym obciążeniem. Wybierając projekt małego domu, możesz więc szybciej uwolnić się od kredytu i cieszyć się swobodą.
  • Mniejsza powierzchnia zabudowy pozwala też wybrać mniejszą działkę, a więc zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
  • Mały dom na dużej działce pozostawia zaś więcej miejsca do zagospodarowania. Umożliwia stworzenie bajecznego ogrodu, na przykład ze szklarnią, grządkami lub niewielkim sadem albo strefą rekreacyjną z placem zabaw dla dzieci czy basenem. Pozostały teren można też wykorzystać do postawienia wolnostojącego garażu, warsztatu lub innych budynków gospodarczych. 

Projekty małych domów nowoczesnych – dla kogo?

Kiedy warto zdecydować się na projekt małego domu jednorodzinnego? Istnieje wiele takich sytuacji. To wybór nie tylko dla tych, którzy dysponują niewielkim budżetem, ale również dla tych, którzy rozsądnie nim gospodarują. Mniejsze domy są tańsze w budowie, co oznacza więcej funduszy na ich wyposażenie, a także inwestycje w nowoczesne technologie pozwalające obniżyć późniejsze koszty eksploatacji. Wybierz mniejszą powierzchnię, a pozostałe fundusze przeznacz np. na pompę ciepła lub instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu Twój dom będzie tańszy w utrzymaniu, bardziej nowoczesny i przyjazny dla środowiska. Projekty małych domów to również wybór dla inwestorów dysponujących niewielkimi albo nietypowymi parcelami, na których trudno zmieścić większy budynek.
 
Małe domy są ponadto świetne dla dwu-, trzy- lub czteroosobowych rodzin. Zapewniają wystarczająco przestrzeni dla każdego, a jednocześnie nie przytłaczają. Sprawdzą się na przykład dla młodych osób, które dopiero planują założenie rodziny i aktualnie nie potrzebują ogromnych przestrzeni. Są często wybierane również przez osoby starsze, które szukają wygodnego, a jednocześnie łatwego w utrzymaniu domu na jesień swojego życia. Nadadzą się też dla niecierpliwych, ponieważ budowa mniejszego domu zwykle jest prostsza i szybsza niż w przypadku dużej posiadłości.

Projekty małych i tanich w budowie domów – czego możesz się spodziewać?

Mały dom musi być przede wszystkim dobrze zaprojektowany. Dzięki temu jest wygodny i dopasowany do potrzeb mieszkańców. Właśnie dlatego warto zainteresować się „domami z wizją” – projektami stworzonymi z myślą o komforcie i funkcjonalności. Decydując się na jedną z naszych propozycji, możesz liczyć na praktyczne rozwiązania i nowoczesny, stylowy design. Zapewniamy również kompleksowe usługi.
Każdy projekt „Domu z wizją” jest kompleksowo opracowany i zawiera wszystkie niezbędne dla klienta dane:

  • szczegółowe rzuty poziome przedstawiające układ pomieszczeń na danym piętrze
  • informacje o wymiarach, ilościach pokoi, rodzaju ogrzewania czy wentylacji
  • dane dotyczące technologii budowy ścian, elewacji, stropów, schodów i dachu
  • wymiary i nasłonecznienie działki wraz z warunkami i ograniczeniami zabudowy
  • kosztorys uproszczony zawierający koszty realizacji budowy w stanie "deweloperskim”
  • dodatkowe opracowania instalacyjne - ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła czy instalacje inteligentne
  • wizualizację projektu, również w formacie 360 stopni!

Projekty małych domów parterowych z kosztorysem

Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztować budowa domu parterowego z naszego projektu? To zależy. Poszczególne „wizje” różnią się zaplanowanymi technologiami, powierzchnią czy bryłą. Najłatwiej dowiesz się, jaka skala wydatków Cię czeka, kiedy zajrzysz do uproszczonego kosztorysu. Jest dostępny w zakładce „Kosztorys” – nie musisz się logować ani kontaktować z nami, aby pobrać ten dokument. Dowiesz się z niego, ile będzie kosztować wybudowanie domu do stanu surowego zamkniętego oraz jego późniejsze wykończenie. To pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję inwestycyjną.

Dlaczego warto zakupić projekty małych domów?

Gotowe projekty małych domów to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Inwestując w takie opracowanie:

  • zmniejszasz koszty obsługi przez architekta – są znacznie mniejsze niż przy wykonywaniu indywidualnego projektu na zamówienie, a dokumentację otrzymujesz w krótszym terminie;
  • skracasz czas potrzebny do rozpoczęcia budowy – projekty małych domów są gotowe do ostatecznego zaadaptowania. To usługa, która nie zajmie wiele czasu,
  • stawiasz na sprawdzone rozwiązania i technologie – każdy projekt małego domu z naszej pracowni to konstrukcja na lata: ekonomiczna, energooszczędna i funkcjonalna.

Zainwestuj w jakość bez przepłacania!

Dlaczego projekty małych domów sprawdzają się na małych działkach?

Mała działka to ograniczone możliwości przestrzenne. Tu nie ma miejsca na rozbudowane bryły budynków – nie pozwalają na to warunki, jakie daje teren, a także wymogi prawne. Poza tym to kwestia pragmatyzmu. Zastanów się: co stałoby się, gdybyś wybudował na małej działce dom, który „pochłania” większość jej przestrzeni? Zabrakłoby miejsca zarówno na podjazd na samochód, jak również na choć niewielki ogródek. Taka przestrzeń jest prawdziwym zbawieniem, a poza tym „poszerza przestrzeń życiową” i sprzyja zdrowemu wypoczynkowi na łonie natury.

Pamiętaj przy tym, że mała przestrzeń domu wcale nie musi oznaczać klaustrofobicznych wnętrz. Nasi architekci zadbali, aby tak nie było!

Małe „Domy z wizją”

W tej kategorii oferujemy wyjątkowe projekty domów o małej powierzchni użytkowej, w których układ funkcjonalny jest skondensowany, a plan pomieszczeń dostosowany do wielkości domu. To najlepsza propozycja dla osób praktycznych, ceniących przede wszystkim racjonalność ekonomiczną związaną z niewielkimi kosztami budowy i późniejszej eksploatacji. Jeśli nie potrzebujesz zbyt dużej przestrzeni lub dysponujesz ograniczonym budżetem, znajdziesz w tym dziale odpowiednie dla siebie projekty małych domów.

Każdy nasz projekt to również ciekawy design, który świetnie się prezentuje. Jeśli marzysz o stylowym domu, który będzie robił wrażenie od pierwszego spojrzenia, na pewno znajdziesz go w naszej ofercie. Nasze propozycje małych domów obejmują przede wszystkim proste bryły cenione ze względu na walory nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Projekty małych domów na planie prostokąta lub kwadratu umożliwiają stworzenie zwartego, funkcjonalnego układu pomieszczeń, a jednocześnie są tanie w eksploatacji. Kompaktowe bryły ułatwiają rozprowadzanie ciepła, dzięki temu ich efektywne ogrzewanie zimą nie sprawia problemów. Ułatwiają to dodatkowo nowoczesne rozwiązania uwzględnione w projektach „Domów z wizją”, takie jak ogrzewanie podłogowe czy pompy ciepła.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze projekty domów były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje i słuchamy uwag naszych klientów. To sprawia, że każdą koncepcję możemy dopasować do indywidualnych potrzeb. Sprawdź nasze wizje i razem stwórzmy idealny dom dla Ciebie i Twojej rodziny!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek