Projekty domów z poddaszem do adaptacji

Projekt domu - Ekonomiczny 2BG
Promocja
WT 2021
3
2
2
Projekt domu - Naturalny 2
Promocja
WT 2021

Naturalny 2

148,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Naturalny 1A
Promocja
WT 2021

Naturalny 1A

132,00 m2
4
2
Projekt domu - Naturalny 1
Promocja
WT 2021

Naturalny 1

139,00 m2
5
2
Projekt domu - Rodzinny 4
Promocja
WT 2021

Rodzinny 4

188,60 m2
3
2
2
Projekt domu - Rodzinny 2
Promocja
WT 2021

Rodzinny 2

130,50 m2
3
2
2
Projekt domu - Ekonomiczny 1B
Promocja
WT 2021
3
2
Projekt domu - Kameralny 4
Promocja
WT 2021

Kameralny 4

199,20 m2
5
2
1
Projekt domu - Ekonomiczny 2B
Promocja
WT 2021
3
2
Projekt domu - Ciekawy 1A
Promocja
WT 2021

Ciekawy 1A

119,90 m2
4
2
1

Projekty domów z poddaszem do adaptacji

Poddasze użytkowe to znakomity sposób na zwiększenie powierzchni domu. Może pełnić funkcję odrębnego piętra domu, na którym wygospodarowano pomieszczenia wchodzące w skład tzw. strefy nocnej wnętrza. Może być jednak również dodatkową przestrzenią do dowolnego wykorzystania, podczas gdy wszystkie główne pomieszczenia znajdują się na parterze. Poddasze do własnej adaptacji daje ogromne możliwości i może być świetnym dodatkiem do nieruchomości. Sprawdź, czym wyróżniają się tego rodzaju projekty i znajdź idealną koncepcję dla siebie w portfolio Domów z Wizją.

Czym charakteryzują się domy z poddaszem do adaptacji?

Domy z poddaszem do adaptacji to świetne rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy nie mogą się zdecydować, czy wolą dom parterowy, czy też piętrowy. W tym przypadku parter zawiera wszystkie niezbędne do życia pomieszczenia i w momencie zakończenia budowy jest gotowy do zamieszkania. Poddasze stanowi natomiast dodatkową przestrzeń, którą można zagospodarować we własnym zakresie – zgodnie z potrzebami od razu lub dopiero po jakimś czasie.

Najważniejszą cechą charakterystyczną domu z poddaszem do adaptacji są bardzo duże możliwości w zakresie jego przystosowania do indywidualnych potrzeb domowników. Przestrzeń na drugiej kondygnacji można pozostawić zupełnie niezagospodarowaną i przeznaczyć np. do przechowywania rzeczy, jak na klasycznym strychu. Można również zostawić jej adaptację na później, na przykład dobudowując kolejne sypialnie po powiększeniu się rodziny lub aranżując ją na przestrzeń do pracy po zmianie ścieżki kariery. Poddasze można także wykorzystać od razu jako dodatkową funkcjonalną przestrzeń dla domowników. Inwestorzy coraz chętniej wybierają projekty domów z poddaszem do adaptacji w celu urządzenia tam domowej siłowni, rodzinnej strefy rozrywkowej, biblioteki czy też pracowni. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a takie poddasze może stać się ogromnym atutem i wyróżnikiem nieruchomości.

Charakterystyczne dla domów z poddaszem do adaptacji są też:

  • stosunkowo niskie koszty budowy – w porównaniu z domem piętrowym;
  • obecność skosów dachu na drugiej kondygnacji (w większości przypadków) – dzięki czemu na poddaszu uzyskuje się bardzo przytulny, unikalny klimat;
  • wykonanie schodów na poddasze już na etapie budowy domu – dzięki czemu adaptacja górnej kondygnacji nie wymaga przeprowadzania poważnego remontu na parterze;
  • możliwość dostosowania do wymogów związanych z energooszczędnością – nowoczesne projekty domów z poddaszem do adaptacji są energooszczędne i zgodne z obowiązującymi warunkami technicznymi.


Dom z poddaszem do adaptacji być może nie jest rozwiązaniem dla każdego, ale na pewno jest to ciekawa alternatywa dla domów parterowych i piętrowych. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór projektów tego typu, a dzięki ich zróżnicowanej architekturze, powierzchniom i układom każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Dlaczego projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji zyskują na coraz większej popularności?

Coraz więcej osób budujących własne domy stawia na indywidualność. Rosną też wymagania inwestorów co do obecności specyficznych pomieszczeń w domu. Projekt z poddaszem do adaptacji pomaga zrealizować marzenia o własnej pracowni, bibliotece czy dużej bawialni dla dzieci. Jednocześnie jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż zlecenie wykonania indywidualnego projektu. To jeden z ważniejszych powodów, dla których tego typu koncepcje cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem.

Domy z poddaszem do adaptacji są również bardzo popularne wśród inwestorów, którzy planują w przyszłości powiększenie rodziny. Dodatkowa przestrzeń pozwala w razie potrzeby uzyskać dodatkowe sypialnie, łazienki czy garderoby bez konieczności wykonywania poważnej rozbudowy nieruchomości. To także rozwiązanie wybierane przez tych, którzy docelowo chcą uzyskać dużą powierzchnię użytkową budynku, ale zależy im na rozłożeniu kosztów przedsięwzięcia. Budowa domu z poddaszem do adaptacji jest nieco tańsza od budowy domu dwupiętrowego. Koszty związane z adaptacją górnej kondygnacji ponosi się natomiast dopiero wtedy, gdy jest to potrzebne.

Podsumowując, projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji zapewniają znacznie większą elastyczność w dostosowaniu się do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. Umożliwiają też zaawansowaną indywidualizację przestrzeni mieszkalnej bez konieczności inwestowania w indywidualny projekt. Dlatego coraz więcej osób wyraża zainteresowanie tego typu propozycjami.

Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu z poddaszem do adaptacji?

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to oryginalne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Tego typu projekty łączą w sobie zalety domów parterowych i piętrowych. Codzienne życie rodziny może się toczyć na parterze, a poddasze służyć jedynie do okazjonalnego wykorzystania – eliminuje to konieczność ciągłego chodzenia po schodach, która może być uciążliwa lub wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie osobom z trudnościami w poruszaniu się. Zapewnia też elastyczność w przypadku konieczności zmieszczenia w domu kolejnych domowników – wówczas poddasze można zaadaptować na dodatkowe pokoje. Zalet tego rozwiązania można jednak wymienić znacznie więcej. Do najważniejszych z nich należą:

  • elastyczność – możliwość wykonania adaptacji poddasza w dowolnym czasie i w dowolny sposób;
  • możliwość rozłożenia kosztów wykończenia domu w czasie – poddasze można wykończyć dopiero wtedy, gdy będzie potrzebne;
  • możliwość stworzenia przestrzeni o konkretnym, oryginalnym przeznaczeniu – np. bawialni, siłowni, pracowni, biblioteki itp.;
  • możliwość wykorzystania poddasza jako magazyn (strych) – dzięki czemu można uniknąć zagracania głównych pomieszczeń.


Projekty domów z poddaszem do adaptacji stają się coraz popularniejsze. W naszej ofercie znajdziesz natomiast bardzo szeroki wybór propozycji różniących się powierzchnią, stylem architektonicznym, układem wnętrza, a także ilością przestrzeni do własnej adaptacji.

O czym należy pamiętać, budując dom z poddaszem do adaptacji?

Aby mieszkanie w gotowym domu było wygodne, a przyszła adaptacja poddasza możliwie nieskomplikowana, proces budowy musi być odpowiednio przeprowadzony. Skróci to czas i zmniejszy koszty prac przeprowadzanych w związku z adaptacją. W projekcie muszą być uwzględnione takie kwestie jak:

  • optymalna wysokość ścianki kolankowej,
  • kąt nachylenia dachu,
  • nośność stropu.


Należy też w nim zaznaczyć położenie schodów, które wykonuje się podczas budowy. Aby dostęp na górną kondygnację był odpowiednio wygodny, schody muszą być właściwie zlokalizowane i zaprojektowane. Najczęściej pierwotny projekt przewiduje schody betonowe. Czasami istnieje możliwość ich tymczasowego odseparowania od przestrzeni mieszkalnej za pomocą ścianki działowej. Może to być dobre rozwiązanie, jeśli adaptacja poddasza jest planowana co najmniej za kilka lat. Schody drewniane można wykonać dopiero na etapie adaptacji, ale wówczas podczas budowy nie można zapomnieć o wyznaczeniu odpowiedniego miejsca na ich lokalizację i wykonaniu otworu w stropie.

Nie można także zapominać o izolacji. Dach i strop powinny być odpowiednio ocieplone – dzięki temu ciepło nie będzie „uciekać” z domu, zwiększając koszty jego utrzymania. Należy też zawczasu zadbać o doprowadzenie wszelkich niezbędnych instalacji na poddasze, w tym ogrzewania. Pozwala to uniknąć potencjalnych problemów i wysokich kosztów związanych z realizacją tego typu prac na późniejszym etapie. Konieczne jest także wykonanie wszystkich planowanych okien połaciowych zapewniających doświetlenie poddasza. W ten sposób przestrzeń będzie przygotowana do dowolnej adaptacji i wykorzystania.

Kiedy warto wybrać projekt domu z poddaszem do adaptacji?

Projekty domów z poddaszem do adaptacji sprawdzają się w bardzo wielu sytuacjach. Jest to godne rozważenia rozwiązanie zawsze wtedy gdy:

  • planujesz powiększenie rodziny, ale dopiero w przyszłości – poddasze do adaptacji zapewni niezwykle cenną elastyczność umożliwiającą dopasowanie domu do rosnących potrzeb rodziny;
  • nie jesteś pewien, czy pierwotna przestrzeń domu jest wystarczająca – w razie zwiększenia się potrzeb można zaadaptować poddasze, a jeśli nic się nie zmieni, można je wykorzystać jako miejsce do przechowywania;
  • marzy Ci się większy dom, ale obecnie nie masz funduszy na jego budowę – wybór projektu domu z poddaszem do adaptacji pozwala odroczyć część kosztów w czasie;
  • potrzebujesz wyodrębnionej przestrzeni na swoją pracę lub hobby – poddasze do adaptacji pomaga łączyć w jednym budynku funkcje mieszkalne i służbowe;
  • chcesz mieć możliwość stworzenia oryginalnej aranżacji wnętrza – np. adaptacji poddasza użytkowego na strefę rozrywkową lub domowy klub fitness.


Sytuacji, w których sprawdzi się projekt domu z poddaszem do adaptacji, jest naprawdę wiele. Zalety tego typu propozycji przyciągają coraz więcej osób poszukujących mniej typowych, ale za to bardzo praktycznych rozwiązań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu poddaszem do adaptacji?

Poddasze do adaptacji może być ogromnym atutem nieruchomości – nawet jeśli pozostanie niewykorzystane do konkretnych celów. Należy jednak starannie wybierać projekt, aby upewnić się, że gotowa nieruchomość spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy dom będzie w stanie zapewnić mieszkańcom w pełni komfortowe życie. Wybór domu z poddaszem do adaptacji, który po kilku latach i tak okaże się za mały, poniekąd mija się z celem. Niezwykle ważna jest też powierzchnia poddasza. W niektórych projektach zajmuje ono praktycznie całą przestrzeń nad partnerem, w innych jest to znacznie mniej. Należy jednak również zwrócić uwagę na konstrukcję poddasza – czy jest zamknięte ścianami ze wszystkich czterech stron, czy też nie. Często w tego typu projektach zapewnia się widok z górnej kondygnacji na parter – najczęściej salon, kuchnię czy jadalnię. Może to wpływać na możliwości jej wykorzystania, dlatego jest dość ważne. Poddasze z widokiem na parter zapewnia więcej możliwości interakcji pomiędzy domownikami, a zamknięcie go pełnymi ścianami – więcej prywatności i spokoju.

Ponadto przy wyborze projektu z poddaszem do adaptacji należy zwracać uwagę na czynniki, które mają znaczenie w każdym domu. Są to przede wszystkim:

  • dopasowanie projektu do działki – pod względem jej kształtu, wielkości, a także stron świata, co jest niezwykle ważne;
  • styl architektoniczny – dopasowany przede wszystkim do gustu właścicieli, ale nie powinien się również gryźć z otoczeniem;
  • obecność i wielkość garażu – dla wielu osób garaż w bryle budynku to obowiązkowy element projektu domu; coraz częściej poszukiwane są też garaże dwustanowiskowe;
  • technologia budowy – dostosowana do obowiązujących przepisów oraz możliwości inwestora;
  • parametry w zakresie energooszczędności – energooszczędny dom jest tani w utrzymaniu, dlatego inwestycja w tego rodzaju obiekty jest najbardziej opłacalna.

Projekty domów z poddaszem do adaptacji są bardzo różnorodne. Niektóre z nich są utrzymane w tradycyjnym stylu, inne – na wskroś nowoczesne. Dostępne koncepcje są też inspirowane rozmaitymi nurtami architektonicznymi, a bryły mają różne kształty. Powierzchnie dostępnych projektów domów z poddaszem do adaptacji i układy wnętrz również są dopasowane do wielu potrzeb. To zarówno kompaktowe, skromne nieruchomości, jak i przestronne rezydencje. Dodatkowa przestrzeń na poddaszu w każdym przypadku wpływa jednak na ich funkcjonalność i atrakcyjność. Sprawdź naszą ofertę i wybierz projekt Domu z Wizją, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Wady i zalety projektów domów z poddaszem do adaptacji

Projekt domu z poddaszem do adaptacji może być znakomitym wyborem. Jest to rozwiązanie, które bez wątpienia ma wiele zalet. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Maksymalne wykorzystanie kubatury budynku – wybierając dom z poddaszem użytkowym, można do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń. W ten sposób uzyskuje się znacznie większą powierzchnię użytkową z określonej powierzchni zabudowy niż w przypadku domu parterowego.
  • Możliwość częściowego rozłożenia kosztów budowy w czasie – domy z poddaszem do adaptacji pozwalają podzielić proces aranżacji wnętrz na dwa etapy. Zazwyczaj początkowo wykańcza się tylko parter, pozostawiając poddasze do późniejszej aranżacji zgodnie z potrzebami. Jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż np. budowa mniejszego domu, a po kilku latach przeprowadzka do większego.
  • Oszczędność pieniędzy przy adaptacji w stosunku do projektu z nieużytkowym strychem – projekt domu z poddaszem do adaptacji jest przygotowany w taki sposób, aby wykorzystanie przestrzeni na górnej kondygnacji do celów mieszkalnych i użytkowych było łatwe i niedrogie. Adaptacja nieużytkowego strychu jest znacznie trudniejsza. Mogą się wówczas pojawić problemy takie jak: nieodpowiednie nachylenie połaci dachu, niedostateczne doświetlenie poddasza czy brak miejsca na wygodne w użytkowaniu schody.
  • Elastyczność w zakresie dostosowania domu do potrzeb mieszkańców – dom z poddaszem do adaptacji to idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią wybrać pomiędzy domem parterowym i piętrowym lub nie są w stanie definitywnie stwierdzić, ile przestrzeni do życia (i jakiego rodzaju) będą potrzebować w nadchodzących latach. Tego typu projekty przewidują dodatkową przestrzeń, którą można trzymać niejako „w rezerwie”, dopóki nie będzie potrzebna.


Można również wymienić pewne wady tego rozwiązania, choć nie są one poważne. Na pewno należy liczyć się z:

  • ograniczeniami w zakresie adaptacji przestrzeni na poddaszu – zazwyczaj występują na nim liczne skosy dachu, które mogą wpływać na ustawność pomieszczeń i utrudniać pewne sposoby ich wykorzystania; niekiedy wpływa to również na konieczność zakupu droższych elementów wyposażenia (np. wykonywanych na wymiar);
  • ryzykiem wystąpienia trudności w utrzymaniu właściwej temperatury we wnętrzach – pojawia się ono szczególnie wtedy, gdy izolacja termiczna wyższej kondygnacji nie jest wykonana wystarczająco starannie;
  • większą powierzchnią domu do ogrzania – ciepło zawsze wędruje do góry, dlatego nawet przed adaptacją poddasza powierzchnia do ogrzania jest większa niż w przypadku domu parterowego, a to generuje dodatkowe koszty.

Mimo tego dom z poddaszem do adaptacji może być naprawdę świetnym wyborem. Sprawdź nasze wizje i wybierz projekt, który spełni oczekiwania Twojej rodziny!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek