Projekty domów z antresolą

Projekt domu - Idealny M3
Nowość
WT 2021

Idealny M3

132,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Beztroski 1G
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Efektowny 2
Nowość
WT 2021

Efektowny 2

183,30 m2
4
3
2
Projekt domu - Beztroski 1
Nowość
WT 2021

Beztroski 1

117,80 m2
4
2
Projekt domu - Efektowny 1
Nowość
WT 2021

Efektowny 1

189,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Ekonomiczny 2BG
WT 2021
3
2
2
Projekt domu - Z tarasem 2
WT 2021

Z tarasem 2

164,50 m2
4
3
2
Projekt domu - Z tarasem 1
WT 2021

Z tarasem 1

159,20 m2
4
3
2
Projekt domu - Autorski 1
WT 2021

Autorski 1

239,20 m2
4
4
2
Projekt domu - Modern 1
WT 2021

Modern 1

235,90 m2
4
3
2

Projekty domów z antresolą

Eleganckie, funkcjonalne i oferujące dużo przestrzeni – tak najczęściej można scharakteryzować domy z antresolą. Są wybierane przede wszystkim przez zwolenników nowoczesnych i reprezentatywnych wnętrz, ale też osób poszukujących praktycznego układu pomieszczeń. Projekty domów z antresolą są odpowiednie dla wielu grup inwestorów i pozwalają na elastyczne zagospodarowanie przestrzeni. Dowiedz się więcej o ofercie Domów z Wizją, które uwzględniają antresole.

Co to właściwie jest antresola?

Antresola jest rodzajem półpiętra, dodatkową kondygnacją wygospodarowaną w ramach danego budynku czy pomieszczenia. Obowiązujące przepisy budowlane charakteryzują ją jako górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Oznacza to więc, że antresola zawsze znajduje się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z których jest wydzielona, a jej powierzchnia jest mniejsza od tego pomieszczenia lub kondygnacji. Nie jest też oddzielona ścianami od strony wnętrza, tworząc otwartą przestrzeń.

Antresole można jednak dowolnie zagospodarować, w tym zamknąć ścianami i podzielić na mniejsze pomieszczenia. W nowoczesnych projektach domów często pełni funkcję pełnoprawnej drugiej kondygnacji mieszkalnej, na której mieszczą się najczęściej sypialnie, łazienki czy garderoby. Możliwe jest również wydzielenie antresoli w pojedynczym pomieszczeniu z wysokim sufitem – wówczas jest to świetne miejsce na część sypialną, biuro, domową bibliotekę czy pracownię. Dzięki antresoli można niemal podwoić powierzchnię użytkową danego budynku, a w przypadku nieruchomości mieszkalnych podzielić ją wyraźnie na część dzienną i nocną.

Projekty domów z antresolą – czym się charakteryzują?

Projekty domów z antresolą bywają bardzo zróżnicowane. Niekiedy antresola znajduje się tylko nad niewielką częścią głównej kondygnacji, innym razem tworzy całe odrębne piętro. Zawsze pozwala jednak na zwiększenie powierzchni mieszkalnej, podnosząc funkcjonalność budynku i zwiększając możliwości jego aranżacji.

W nowoczesnych projektach domów z antresolą zwykle znajduje się ona nad większością pomieszczeń mieszkalnych, w tym nad całością lub częścią salonu. Reszta przestrzeni pozostaje otwarta. Dzięki temu sufit nad częścią najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia znajduje się na wysokości kilku metrów. Daje to wrażenie optycznego powiększenia wnętrza i pozwala na zastosowanie bardzo efektownych, dużych przeszkleń, wpuszczających do niego duże ilości światła.

Wówczas na parterze zwykle zaprojektowane są pomieszczenia tworzące tzw. strefę dzienną budynku – przede wszystkim salon, jadalnia i kuchnia, zazwyczaj łazienka lub toaleta oraz pomieszczenia gospodarcze, czasami również gabinet lub pokój gościnny. Na antresoli umieszcza się natomiast sypialnie, często wraz z dodatkową łazienką, wydzielonymi garderobami czy też pomieszczeniem takim jak pralnia. Fizyczne odseparowanie tych dwóch stref ułatwia podział ich funkcji i zapewnia mieszkańcom pełen komfort oraz prywatność, gdy tego potrzebują. Większość projektów domów z antresolą nadaje się jednak do modyfikacji i dostosowania układu pomieszczeń do własnych potrzeb.

W większych powierzchniowo domach, gdzie wszystkie główne pomieszczenia przynależące do strefy dziennej i nocnej umieszcza się na parterze, antresolę można niekiedy wygospodarować z części poddasza. Wówczas może ona stanowić dodatkową przestrzeń do rekreacji, pracy czy też przechowywania.

Projekty domów z antresolą – gdzie najlepiej umieścić antresolę w projekcie domu?

Opisane wyżej rozwiązanie z antresolą umieszczoną nad częścią dzienną wnętrza jest najczęściej spotykane i według wielu opinii najbardziej praktyczne. Antresola nad salonem łączy kilka zalet – efektownie się prezentuje, pozwalając na bardzo ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, a jednocześnie pozwala na wyraźne oddzielenie funkcji poszczególnych stref mieszkalnych. Zapewnia także widok na pomieszczenie, w którym toczy się życie całej rodziny. Takie ulokowanie antresoli pozwala również na umieszczenie reprezentatywnych schodów w miejscu, w którym będą przyciągać wzrok i stanowić ozdobę pomieszczenia.

W małym domu antresola pełni często funkcję pełnowartościowego pomieszczenia (sypialni, rodzinnej biblioteczki, miejsca do majsterkowania bądź gabinetu), jednocześnie powiększając optycznie niewielką przestrzeń. Jednocześnie schody i balustrady do niej prowadzące mogą stanowić kolejne dekoracyjne elementy designu budzące podziw gości. W większych budynkach antresola częściej spełnia funkcję korytarza prowadzącego do innych pokoi, a położona nad salonem lub jadalnią podkreśla reprezentacyjny charakter tych pomieszczeń. Jest to także idealne rozwiązanie dla miłośników roślin pnących, które w spektakularny sposób urozmaicą wnętrze. Coraz więcej osób decyduje się na salon z antresolą, ponieważ to pomieszczenie jest wizytówką domu, a takie rozwiązanie przyciąga wzrok i buduje atmosferę pomieszczenia. Dom z antresolą zyskuje niepowtarzalny, nowoczesny charakter.

Tak naprawdę antresolę można jednak umieścić w każdym miejscu domu, jeśli pozwalają na to zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Niektóre domy są projektowane z myślą o możliwości dodania antresoli w późniejszym terminie, choć najkorzystniej jest od razu wybrać projekt domu z antresolą w kształcie, który Cię interesuje.

Kto powinien szczególnie się zainteresować projektami domu z antresolą?

Projekty domów z antresolą są różnorodne i przystosowane do wielu potrzeb i preferencji. Oferta Domów z Wizją obejmuje wiele ciekawych rozwiązań charakteryzujących się świetnym stylem i funkcjonalnością. Projekty domów z antresolą można więc najbardziej polecić osobom, które cenią nowatorską, a jednocześnie praktyczną architekturę i przykładają dużą wagę do wyglądu oraz aranżacji wnętrz.

Ponadto antresola będzie korzystna dla każdego, kto chce mieć możliwość odseparowania pewnych stref wnętrza. W tradycyjnym podziale jest to tzw. strefa dzienna (na parterze) i nocna (na antresoli), ale wcale nie jest to jedyne rozwiązanie. Antresolę można bowiem zagospodarować również jako przestrzeń do pracy czy zabawy oddzieloną od głównych pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu, że jest poniekąd ukryta i trudniej dostępna, mniejsza antresola świetnie nadaje się na pomieszczenie, w którym często panuje chaos lub bałagan (np. pracownię, bibliotekę, garderobę).

Projekty domów z antresolą z całą pewnością są też odpowiednie dla inwestorów, którzy chcą zwiększyć powierzchnię użytkową domu względem powierzchni zabudowy. Dlatego budowle tego typu często stawia się na mniejszych działkach.

Kiedy szczególnie warto zdecydować się na projekt domu z antresolą?

Wspomniana powyżej niewielka powierzchnia działki to dość częsty powód wyboru projektu domu z antresolą. Na takie rozwiązanie warto się jednak zdecydować również wtedy, gdy zależy Ci na wizualnym połączeniu wnętrza i otoczenia domu. Duże okna w salonie, które zazwyczaj towarzyszą antresoli, zapewniają płynne wizualne przejście pomiędzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu wnętrze wydaje się również większe, dlatego jest to znakomity wybór dla miłośników przestrzeni. Wysoki sufit i duże przeszklenia zapewniają takie wrażenie nawet na stosunkowo niewielkim metrażu!

Dom z antresolą może być także świetnym rozwiązaniem dla rodziny wielopokoleniowej. Wówczas każdy może korzystać z własnej strefy domu i zachować prywatność oraz pewną niezależność. Podobnie jest w przypadku łączenia funkcji mieszkalnej domu z funkcją siedziby firmy. Antresola pozwala wyraźnie rozgraniczyć pomieszczenia prywatne od tych, w których mogą pojawiać się klienci, pracownicy, partnerzy itp.

Wady i zalety domów z antresolą

Domy z antresolą są pod wieloma względami bardzo atrakcyjne. Wybierając tego typu projekt, zyskujesz:

 • interesujące, efektowne rozwiązanie przestrzenne,
 • praktyczny układ wnętrza z podziałem na dwie strefy,
 • zwiększenie powierzchni użytkowej domu – nawet niemal dwukrotnie,
 • optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej,
 • możliwość dowolnego zagospodarowania antresoli,
 • lepsze doświetlenie pomieszczeń,
 • pełne wykorzystanie kubatury domu.

Czy zatem antresola ma jakieś wady? Jest to raczej kwestia subiektywna. Z całą pewnością przed wyborem zawierającego ją projektu domu, należy wziąć pod uwagę:

 • kwestię konieczności korzystania ze schodów – może to być problemem szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych,
 • dodatkowe koszty budowy – wyższe niż w przypadku domu parterowego;
 • kwestię ogrzewania – ze względu na to, że ciepłe powietrze zawsze „ucieka do góry”, może występować problem z zachowaniem optymalnej temperatury powietrza na obu kondygnacjach, szczególnie przy zastosowaniu tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego (ogrzewanie podłogowe jest pod tym względem znacznie praktyczniejsze) oraz niewystarczającej izolacji dachu;
 • rozchodzenie się dźwięków – w pełni otwarta antresola jest podatna na wszelkie hałasy dobiegające z dolnej kondygnacji, co może być problematyczne.

Część z tych czynników można jednak znacznie zredukować, odpowiednio projektując dom z antresolą. Właśnie takie przemyślane i praktyczne projekty znajdziesz w naszej ofercie!

Ile kosztuje projekt domu z antresolą?

Wiele osób jest zaskoczonych, że projekt domu z antresolą nie jest wcale droższy od projektów, które nie wykorzystują tego rozwiązania. Cena samego projektu zależy przede wszystkim od poziomu jego skomplikowania, ale sam dodatek antresoli nie wpływa na nią znacząco. Więcej trzeba zapłacić w przypadku skomplikowanego układu przestrzennego. Czasami na cenę projektu mają wpływ również powierzchnia użytkowa i powierzchnia zabudowy. Wszystkie projekty Domów z Wizją znajdujące się w tej kategorii są dostępne w cenie poniżej 10 tys. zł!

Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem projektu domu z antresolą?

Wybór projektów domów z antresolą jest naprawdę szeroki, co może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Warto zatem wiedzieć, na jakie czynniki należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Przede wszystkim należy przyjrzeć się umiejscowieniu i wielkości antresoli oraz zweryfikować, czy te czynniki pokrywają się z Twoimi oczekiwaniami. To właśnie od nich zależy bowiem, w jaki sposób będzie można wykorzystać dodatkową przestrzeń użytkową. Niektóre antresole stanowią równowartość jednego pomieszczenia, a inne pozwalają na wygospodarowanie kilku pokoi. Niektóre są przeznaczone do codziennego użytkowania, a inne traktuje się jako dodatkową, wykorzystywaną okazjonalnie przestrzeń.

Warto także zwrócić uwagę na umiejscowienie schodów. Znajdujące się np. w salonie stanowią dodatkowy interesujący element architektoniczny i mogą być jego ozdobą. Umożliwiają też łatwy dostęp do antresoli, ale każde wejście i zejście będzie widoczne dla osób przebywających w tym pomieszczeniu. Znacznie dyskretniejsze są schody umieszczone przy głównym wejściu do domu, ale może to z kolei utrudniać codzienną komunikację.

Nie można także zapominać o kwestiach technicznych – w domu z antresolą bardzo ważna jest między innymi dobra izolacja. Należy zadbać także o wentylację (najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) oraz ogrzewanie (podłogowe zapewnia najkorzystniejszy rozkład temperatur).

Nowoczesny dom „stodoła” z antresolą

Wśród projektów domów z antresolą dużym zainteresowaniem cieszą się te w typie tzw. nowoczesnej stodoły. Są to proste bryły na planie prostokąta z dwuspadowym, często pozbawionym okapów dachem. Z przestrzeni znajdującej się pod połaciami zwykle można wygospodarować antresolę. Może ona być projektowana jedynie nad niewielką częścią parteru lub nad niemal całą kondygnacją. Najczęściej nowoczesne domy „stodoła” z antresolą są projektowane w taki sposób, by salon tworzył dużą otwartą przestrzeń z wysokim sufitem i efektownymi dwukondygnacyjnymi oknami. Dzięki temu najbardziej reprezentatywne pomieszczenie prezentuje się bardzo efektownie i jest znakomicie doświetlone. Antresola w domu w typie nowoczesnej stodoły może pełnić różne funkcje – np. pracowni, sypialni gościnnej czy strefy rekreacyjnej. Czasami umożliwia też podzielenie przestrzeni na dwie kluczowe strefy – dzienną i nocną.

Projekty domów z antresolą – pomysły na aranżacje

Projekty domów z antresolą są bardzo atrakcyjne między innymi ze względu na możliwości aranżacyjne. Duża otwarta przestrzeń w salonie sama w sobie stanowi atut, szczególnie w połączeniu dużymi oknami i cieszącą oko przestrzenią na zewnątrz. Zapewnia też dużą swobodę w zakresie urządzenia i dekoracji. W salonie domu z antresolą bardzo dobrze wyglądają przepastne kanapy zachęcające do wspólnego odpoczynku. Zwykle można też w nim umieścić sporo efektownych mebli, ponieważ otwarta przestrzeń znakomicie je równoważy, nie dopuszczając do powstania efektu przeciążenia przestrzeni. Dzięki widokowi z antresoli na centralną część wnętrza można uczestniczyć w życiu rodziny, nawet znajdując się na innym piętrze.

Również sama antresola zapewnia wiele możliwości aranżacji. Jeśli jest niewielka, będzie to znakomite miejsce na bawialnię, strefę rekreacyjną, bibliotekę, gabinet lub pracownię. Można ją wykorzystać także jako sypialnię (główną lub gościnną). Na większych antresolach możliwe jest wygospodarowanie kilku pokoi, a także łazienek i pomieszczeń gospodarczych tworzących funkcjonalną prywatną strefę domowników.

Nowoczesne projekty domów z antresolą w portfolio Domy z Wizją

W tej kategorii oferujemy Państwu nowoczesne, unikalne projekty domów z antresolą, które posiadają we wnętrzu otwartą dwupoziomową przestrzeń. Nasza pracownia od dawna ceni tego typu rozwiązania, ponieważ są niezwykle efektowne i znacząco wzbogacają aranżację wnętrza, jednocześnie maksymalnie wykorzystując dostępne miejsce. Projekt domu z antresolą to doskonała opcja dla wszystkich, którzy cenią praktyczność i nieszablonowy wygląd przestrzeni mieszkalnej.

Jak widzisz – przedstawione tu projekty domów z antresolą reprezentują różne style architektoniczne. Są to typowe „nowoczesne stodoły”, tradycyjne wille, a także nowoczesne kubistyczne bryły. Dzięki temu bez trudu można znaleźć projekt zgodny z własnym gustem, który dopasuje się do istniejącego otoczenia. Nasze propozycje są też bardzo zróżnicowane pod względem metrażu, liczby pomieszczeń, układu przestrzennego i zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych. Wszystkie natomiast wyglądają niepowtarzalnie i stylowo. To dlatego, że antresola jest rozwiązaniem uniwersalnym i bardzo praktycznym.

Zobacz naszą wyjątkową ofertę nowoczesnych projektów domów z antresolą i sprawdź, jakie daje nowe perspektywy widokowe!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek