Czym jest powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła to instalacja, która służy do ogrzewania budynków, a także – przy wybranych modeli – do podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz jako klimatyzacja. Urządzenie łączy dwie kluczowe dla inwestora cechy: ekonomię i ekologię.
Powietrzna pompa ciepła jest ekologiczna, ponieważ korzysta przede wszystkim z odnawialnych źródeł energii. Mówiąc dokładniej, pobiera ciepło z powietrza, a następnie przetwarza je tak, aby można je było wykorzystać do ogrzania budynku. Przy temperaturze powietrza w okolicach 0°C, ok. 75% energii potrzebnej do jej zasilania jest pobieranej właśnie z OZE, natomiast ok. 25% to prąd elektryczny potrzebny do „napędzenia” samej instalacji.
Z ekologicznego aspektu wynika też ekonomiczny charakter tej instalacji. Współczynnik COP dla nowoczesnych pomp ciepła powietrza-woda dochodzi do 4. Oznacza to, że z 1 kWh energii elektrycznej można wytworzyć aż 4 kWh ciepła. W okresie letnim, kiedy pompa pracuje wyłącznie na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej współczynnik COP oscyluje nawet w okolicach 5.
Pompa ciepła, także powietrzna, może być sposobem na zwiększenie niezależności energetycznej, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką. Przy ciągłych podwyżkach cen gazu i prądu odnawialne źródła energii mogą być najrozsądniejszym rozwiązaniem w długofalowej perspektywie.
Powietrzna pompa ciepła – czy może stanowić samodzielne źródło ogrzewania?
To prawda, że powietrzne pompy ciepła są mniej wydajne niż te gruntowe. Wynika to z typu dolnego źródła energii, z którego korzystają: warunki poniżej poziomu zamarzania gruntu są stabilne przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że:
- nawet przy temperaturze poniżej 0°C w powietrzu jest zawarta energia cieplna, którą można zasilić domowe ogrzewanie,
- urządzenia nowej generacji pracują z optymalną wydajnością nawet przy temperaturze od -5 do -10°C, a nawet niższej – pod warunkiem, że moc pompy ciepła została dobrana właściwie do zapotrzebowania energetycznego budynku. Mogą jednak wówczas zużywać więcej energii elektrycznej,
- przy połączeniu pompy ciepła z niskotemperaturowym systemem grzewczym i przy zastosowaniu efektywnej termoizolacji – z ogrzewaniem podłogowym można osiągnąć wysoki komfort cieplny nawet zimą.
Dlatego jeżeli planujesz zbudować swój dom w regionie, w którym temperatury zimą rzadko spadają poniżej 0°C (zwłaszcza w dobie globalnego ocieplenia), i połączysz pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym – możesz zdecydować się na model powietrze-woda. Jeśli zaś w Twoim regionie panują bardziej surowe zimy i zależy Ci na wyższym współczynniku COP, dobrym rozwiązaniem może być pompa gruntowa. Jeśli masz wątpliwości, na co się zdecydować – skonsultuj się z ekspertami.
Czym różni się instalacja pompy powietrznej i gruntowej?
Montaż powietrznej pompy ciepła jest prostszy i mniej kosztowny. Wiąże się to z brakiem konieczności odwiertu w celu wykonania dolnego źródła – energia do zasilania urządzenia jest pobierana z powietrza. Przy okazji – nie ma też obowiązku budowania kotłowni. Potrzebne jest za to miejsce na ulokowanie samej pompy – może to być pomieszczenie techniczne.
Dlaczego połączenie powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym to dobre rozwiązanie?
Pompa ciepła najlepiej współgra z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi – takimi, którym do efektywnego działania wystarczy niska temperatura czynnika grzewczego. Dlatego ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w połączeniu z nią – jest ekonomiczne i zapewnia wysoki komfort cieplny.
Ponadto ogrzewanie podłogowe:
- gwarantuje równy rozkład temperatury we wnętrzach i przyjemne ciepło od podłogi, co pozwala obniżyć wartość na termostacie nawet o 2°C w porównaniu z tradycyjnym systemem grzewczym,
- pozwala uniknąć straty miejsca na montaż tradycyjnych grzejników,
- sprawdza się przy różnych wykończeniach podłogi – możesz zastosować zarówno kafelki, jak i parkiet czy odpowiednio dobrane wykładziny.
Co obejmuje dodatkowe opracowanie dla powietrznej pompy ciepła i ogrzewania podłogowego do gotowego projektu domu?
Zamawiane u nas dodatkowe opracowanie dla powietrznej pompy ciepła obejmuje projekt instalacji pompy ciepła powietrze-woda oraz współpracującego z nim ogrzewania podłogowego, w szczególności: dobór urządzenia, schemat źródła ciepła, dokładne parametry grzejników podłogowych w poszczególnych pomieszczeniach a także wytyczne techniczne i materiałowe niezbędne do prawidłowego wykonania ogrzewania podłogowego. Pozwoli ono na wykonanie niezbędnych prac na etapie budowy domu, co umożliwi optymalizację kosztów.
Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje na temat tego opracowania i doboru optymalnej metody ogrzewania do domu, skontaktuj się z naszymi specjalistami.