Blog

02 Sierpień 2022

Instalacje hydrauliczne w nowym domu

Pierwszą pracą z zakresu instalacji hydraulicznych jest wykonanie poziomu kanalizacyjnego. Wykonanie prawidłowo poziomu kanalizacyjnego (pierwszą wylewkę tak zwany „chudziak” wykonuje się przy budowie fundamentów) wiąże się z rozmieszczeniem w łazienkach ubikacji, wanien, natrysków, gdyż należy na tym etapie przygotować podejścia do pionów kanalizacyjnych.

Przy wyborze źródła ogrzewania należy sprawdzić jakie mamy szanse na gaz ziemny. Jeżeli jest możliwość wykonania przyłącza gazowego to możemy oprzeć nasz system ogrzewania na bazie kotła gazowego kondensacyjnego. Tu poleciłbym zastanowienie się nad wykonaniem dodatkowego źródła grzewczego w postaci kominka z płaszczem wodnym, który to może nam zapewnić wymierne oszczędności na ogrzewaniu pod warunkiem częstogo korzystania z tego urządzenia. Montując kominek z płaszczem wodnym zapewniamy sobie bezpieczeństwo energetyczne, gdyż w razie awarii kotła gazowego dobrej jakości kominek zapewni nam ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową (nawet przy mrozach poniżej -20°C). Dla rodzin 4 – 6-osobowych warto rozpatrzeć opcję montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody. Dzięki kolektorom mamy zapewniona wodę w okresie wiosenno-letnim i wczesnej jesieni praktycznie tylko ze słońca. Oszczędzamy na zużyciu gazu oraz wydłużamy żywotność kotła gazowego, który praktycznie w tym okresie pracuje w sposób minimalny dla dogrzewu wody użytkowej przy nie wystarczającym nasłonecznieniu w deszczowy dzień. Przy właściwie wykonanej instalacji technologicznej kotłowni kominek z płaszczem wodnym będzie prawidłowo współpracował z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, kolektorami słonecznymi, kotłem gazowym czy pompą ciepła.

Jeżeli Inwestor nie ma szans na przyłącze gazu ziemnego to dobrą alternatywą dla kotła kondensacyjnego gazowego będzie instalacja pompy ciepła. Systemy pomp ciepła charakteryzują się niskimi kosztami ogrzewania, ale minusem jest ich koszt montażu oraz prawidłowy dobór mocy, długości odwiertu sond pionowych (najczęściej wykonywane dolne źródło ciepła) i prawidłowo wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego i grzejnikowego ze względu na to, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym. Prawidłowo wykonana instalacja pompy ciepła będzie ogrzewała budynek w układzie monowalentnym (jako jedyne źródło ciepła), ale polecałbym połączyć ten system również z kominkiem z płaszczem wodnym. Montaże systemów pomp ciepła powinny wykonywać firmy specjalistyczne gwarantują wysoką jakość swoich usług.

Bardzo często Inwestorzy rezygnują z układu pompy ciepła ze względu na wysokie koszty montażu takiego systemu grzewczego i decydują się na wykonanie instalacji z kotłem na paliwo stałe. Przy kotłach na drewno, pellet, eko gorszek, węgiel bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do ogrzewania wody użytkowej kolektorów słonecznych, które zapewnią wyższy komfort ciepłej wody i ograniczą konieczność uruchamiania takiego kotła w okresie optymalnego nasłonecznienia.

Kiedy wiemy jakim kotłem będziemy ogrzewać nasz wymarzony dom, to musimy zastanowić się w jakich pomieszczeniach zastosować ogrzewanie podłogowe, a w jakich ogrzewanie grzejnikowe. Główna zasada to tam gdzie będzie podłoga zimna (kamień, ceramika) powinniśmy zastosować ogrzewanie podłogowe, a tam gdzie jest ciepła podłoga (parkiet, panel) powinniśmy zastosować grzejniki. W nowoczesnych budynkach charakterystycznym elementem architektury są duże przeszklenia w salonach i kiedy Inwestor jest miłosnikiem naturalnego drewna i chce zastosować parkiet to pojawia się kłopot: jak taki salon ogrzewać. Możemy zastosować ogrzewanie podłogowe jeżeli będzie parkiet, ale musimy ograniczyć temperaturę zasilania do temperatury bezpiecznej. Parkiet ma niską przewodność ciepła i musi być wykonany z odpowiedniego drewna np. dąb, doussie, iroko, merbau albo tek. Są to drewna o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Niestety wydajność takiego ogrzewania może nie wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania na ciepło i trzeba układ wesprzeć grzejnikiem (może to być pionowy dekoracyjny grzejnik).

Przy wykonaniu dobrze działającego systemu grzewczego musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Dlatego instalację grzewczą powinna wykonywać specjalistyczna firma instalacyjna, która jest w stanie na podstawie projektu budynku zaprojektować właściwe rozwiązanie, a następnie wykonać ten system dając gwarancję na swoje usługi i na materiały instalacyjne które stosuje przy swoich pracach.

Michał Wiśniewski / InstalMark

Firma Instal-Mark istnieje na rynku od 1987 roku. Specjalizuje się w kompleksowym wykonawstwie energooszczędnych zintegrowanych systemów grzewczych w oparciu o kolektory słoneczne, kominki z płaszczem wodnym, kotły gazowe, pompy ciepła.

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek