Blog

19 Styczeń 2024

Domy tanie w budowie – ile tak naprawdę kosztują?

Domy tanie w budowie – ile tak naprawdę kosztują?

Marzysz o własnym domu, ale obawiasz się, że ta inwestycja przekracza Twoje możliwości finansowe? Rozwiązaniem może być poszukanie projektów domów tanich w budowie. Co to konkretnie oznacza? Jak zminimalizować koszty stworzenia budynku jednorodzinnego? Czytaj dalej!

Ekonomiczny 5 - wizualizacja frontowa

Dom tani w budowie – czy to w ogóle możliwe w 2024 r.?

Sytuacja na rynku budowlanym zmienia się dynamicznie z uwagi na kondycję gospodarki – zarówno polskiej, jak i światowej. Galopująca inflacja w połączeniu z wyzwaniami geopolitycznymi czy ekologicznymi sprawiły, że na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie wzrosły ceny – zarówno materiałów budowlanych, jak i usług w tym obszarze. Wraz ze wzrostem cen maleje zdolność nabywcza przeciętnego konsumenta. W segmencie domów jednorodzinnych taka sytuacja przekłada się na większe zainteresowanie domami tańszymi w budowie czyli przede wszystkim o mniejszej powierzchni użytkowej. Spadek możliwości finansowych klientów doprowadził w Polsce do znacznego obniżenia popytu, ale sytuacja w naszym kraju nie jest tak dramatyczna jak np. u zachodniego sąsiada. Na niemieckim rynku nieruchomości brak zamówień spowodował gwałtowny spadek cen mieszkań i domów. Wysoka inflacja oraz recesja w gospodarce niemieckiej wywindowała koszty zakupu do poziomu nieosiągalnego dla przeciętnego mieszkańca niemieckich landów. Czy ta sytuacja przełoży się na polski rynek? trudno powiedzieć, ale raczej nie zanosi się na podobne spadki, co najwyżej stabilizację lub nieznaczne podwyżki wyrównujące poziom inflacji.

Głównym problemem w naszym kraju wpływającym na wysokie ceny jest niska podaż powierzchni mieszkalnej przy jednoczesnym stymulowaniu popytu nieprzemyślanymi programami pomocowymi kolejnych rządów. Nie trzeba być ekonomistą żeby domyślić się, że połączenie małej ilości nieruchomości ze zwiększonym zainteresowaniem to idealny przepis na podwyżki. Widzieliśmy to ostatnio przed wakacjami kiedy program na kredyt 2% podniósł ceny mieszkań i domów od dewelopera średnio o kilkanaście procent. Oczywiście rynek domów budowanych indywidualnie rządzi się nieco innymi prawami, ale  również tutaj głównym powodem wzrostu cen materiałów i usług jest sytuacja w budownictwie wielorodzinnym.

Ile zatem wzrosły koszty budowy domu w ostatnim roku? W połowie 2023 r. mówiono o ok. 23-procentowym wzroście kosztów względem tych z 2022 r. Przykładowo, w maju 2023 r. średni koszt doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego (materiały + usługi) szacowano na 2 500 - 3 000 zł/m², a do stanu deweloperskiego – 4 500 zł/m². To gwałtowny skok, który boleśnie dotknął rynek. Na szczęście obecnie sytuacja zdaje się stabilizować. Stawki na koniec 2023 r. wzrosły raptem o kilka procent w porównaniu do tych z połowy roku, a w 2024 r. oczekuje się również nieznacznie wyższych cen. Nadal są one jednak dość wysokie.Jakie? Biorąc pod uwagę aktualne orientacyjne stawki, przy budowie domu o powierzchni ok. 110 m² trzeba się liczyć z kosztem na poziomie: 

  • ~300 - 350 tys. zł w stanie surowym zamkniętym;
  • ~450 - 500 tys. zł w stanie deweloperskim.

Mowa tu oczywiście o kosztach usług i materiałów budowlanych. Do tego należy doliczyć choćby koszty dotyczące:

  • zakupu działki;
  • jej ewentualnego uzbrojenia, tzn. doprowadzenia prądu, wody, kanalizacji, gazu etc.;
  • inwestycji w projekt i jego adaptację.

Wyzwanie mogą również stanowić nadal wysokie koszty finansowania inwestycji. Chociaż wysokość stóp procentowych wreszcie zaczęła ulegać redukcji, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę oznacza spory wydatek i relatywnie wysokie raty.

Nie dziwi zatem, że osoby planujące postawienie budynku jednorodzinnego są zainteresowane projektami małych domów tanich w budowie. Zatem na czym można zaoszczędzić?

Dom tani w budowie – jak zoptymalizować koszty?

Zastanawiasz się, jak postawić dom tani w budowie? Oto kilka wskazówek, dzięki którym możesz wyraźnie zaoszczędzić.

Projekty domów tanie w budowie – postaw na gotowe rozwiązanie

Pierwszym obszarem, w którym możesz zaoszczędzić – i to podwójnie – jest wybór gotowego projektu domu taniego w budowie od doświadczonego biura. Dlaczego to korzystne rozwiązanie?

  • Sam projekt jest znacznie tańszy niż ten przygotowany przez architekta „od zera”, a zarazem sprawdzony – możesz mieć pewność, że budynek nie tylko będzie się dobrze prezentować na wizualizacjach, ale stanie się funkcjonalną, komfortową przestrzenią.
  • Jeśli postawisz na projekt z kategorii „domy tanie w budowie”, możesz oczekiwać, że przewidziane w nim zostały rozwiązania technologiczne i materiały, które pozwolą obniżyć koszty.
  • Adaptacja projektu do warunków panujących na działce i MPZP w konkretnej lokalizacji nie jest kosztowna, a sam proces trwa krócej niż przygotowanie koncepcji budynku od podstaw.

Domy tanie w budowie – do 100 m² czy większe?

Powierzchnia domu ma ogromne przełożenie na koszty inwestycji. Przy założeniu, że cena doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego to ok. 4 500 zł/m², różnica między 100- a 120-metrowym obiekcie jest znacząca. Wyniesie nawet ponad 90 000 zł – oczywiście w zależności od konkretnego projektu.

Zastanów się zatem, czy na pewno potrzebujesz większej przestrzeni. Pamiętaj, że będzie ona oznaczała również wyższe koszty eksploatacji (np. z uwagi na ogrzewanie), ale i więcej wyzwań przy codziennym utrzymaniu. Czasami mniej znaczy więcej.

Zwróć również uwagę na to, że domy parterowe tanie w budowie mogą być, paradoksalnie, droższe od budynku z poddaszem użytkowym – zwłaszcza gdy w grę wchodzi projekt powyżej 100 m².

Dom tani w budowie: jak zaoszczędzić na kosztach budowy?

Ważną częścią kosztów budowy domu są wydatki na usługi fachowców. Jeśli chcesz obniżyć koszty, rozważ wykonanie niektórych prac systemem gospodarczym. Których? To zależy od indywidualnych możliwości. Pewne jest jednak, że samodzielnie można z powodzeniem zająć się np. wykończeniem budynku – choćby malowaniem ścian, położeniem płytek/paneli itp., ale także pracami na wcześniejszych etapach, które nie wymagają wykonania przez ekspertów z uprawnieniami. To choćby murowanie czy kopanie ław fundamentowych.

Ile można dzięki temu zaoszczędzić? Wydatki na usługi budowlane to ok. 20% całej inwestycji w nowy dom. Może to więc być całkiem spora kwota.

Ile zatem ostatecznie może Cię kosztować dom tani w budowie? Trudno jednoznacznie oszacować. Jeśli jednak szukasz ekonomicznych rozwiązań, koniecznie sprawdź naszą kategorię projektów „domy tanie w budowie”. Znajdziesz tam budynki łączące nowoczesny, funkcjonalny design z rozwiązaniami, dzięki którym zoptymalizujesz budżet i osiągniesz długofalowe korzyści przy eksploatacji. Zapraszamy!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek