Blog

19 Styczeń 2024

Garaż wolnostojący a połączony z budynkiem: co wybrać? Porównanie

Planujesz budowę domu? Garaż to nieodzowny element takiej inwestycji. W końcu w Twojej rodzinie zapewne jest co najmniej jeden samochód. A skoro tak, warto już na tym etapie zaplanować postawienie obiektu, w którym będzie można zabezpieczyć pojazdy. Pytanie brzmi jednak: garaż połączony z budynkiem czy wolnostojący? Podpowiadamy.

Garaż wolnostojący vs. w bryle domu – aspekty prawne i podatkowe

Czym różnią się garaż wolnostojący i w bryle budynku? 

  • Garaż wolnostojący nie jest połączony z innym obiektem budowlanym, a jego konstrukcja nie wykorzystuje jakichkolwiek elementów innych obiektów – to zatem w 100% samodzielny obiekt, który „nie styka się” z domem.
  • Garaż w bryle domu stanowi integralną część jego konstrukcji – jest połączony z budynkiem jednorodzinnym, choćby jedną ścianą czy z wykorzystaniem podciągu do podparcia belek stropowych.

Z perspektywy prawa:

jeżeli inwestujesz w garaż w bryle budynku i jest on konstruowany równolegle z samym domem – zrobisz to w ramach jednego zgłoszenia/pozwolenia; będzie ono wymagane, jeśli ten obiekt zostanie wzniesiony już po oddaniu głównego obiektu do użytku;
garaż wolnostojący to odrębny obiekt, dlatego jego wzniesienie wymaga odrębnego zgłoszenia/pozwolenia.

Podobnie mają się kwestie podatkowe – jeżeli wznosisz dom z garażem połączonym z budynkiem, opłatę do urzędu skarbowego wnosisz tylko raz. Jeżeli natomiast powstaje obiekt wolnostojący lub garaż w bryle jest wznoszony w późniejszym terminie – trzeba odprowadzić dodatkowo podatek.

Lepszym rozwiązaniem jest więc postawienie garażu od razu. Gdy zaś planujesz jego skonstruowanie później – np. z uwagi na koszty – warto uwzględnić taki obiekt w pierwotnym projekcie. Gotowa koncepcja będzie łatwiejsza do realizacji nawet po kilku czy kilkunastu miesiącach.

Garaż w bryle domu vs. wolnostojący – koszty

Jak wygląda kwestia kosztów inwestycji w garaż w bryle domu i wolnostojący? To zależy  m.in. od technologii budowy i materiałów wykorzystanych przy wykonywaniu konstrukcji.

Przykładowo, jeśli myślisz o tym, aby obok domu stanęła prosta wiata blaszana, wydatek na jej postawienie będzie relatywnie niski. Trzeba jednak pamiętać, że taki garaż nie jest ocieplony, a jego konstrukcja sprawdzi się raczej na kilka niż na kilkadziesiąt lat.

Gdy jednak myślisz o budowie solidnego obiektu w standardowej technologii, garaż w bryle domu będzie się wiązać z mniejszą inwestycją. To m.in. efekt:

  • włączenia go w konstrukcję budynku;
  • jednorazowych kosztów związanych z projektem czy podatkiem (zawierają się w wydatkach z tej kategorii odnoszących się do samego domu).

Garaż w bryle budynku a wolnostojący – funkcjonalność

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest funkcjonalność garażu. Jak to wygląda?

Garaż w bryle budynku:

  • pozwala zaoszczędzić powierzchnię działki – co jest istotne zwłaszcza na mniejszym terenie czy na wąskiej posesji;
  • jest połączony z domem, przez co można do niego przejść bez narażania się na deszcz, wiatr czy mróz – a zatem bez wychodzenia na zewnątrz.

To niewątpliwe zalety, których nie ma garaż wolnostojący. A co z wadami? Niektórzy podnoszą problem związany z ograniczeniem powierzchni mieszkalnej samego domu. Nie zawsze jednak musi tak być. Przykładowo w naszych projektach Beztroski 1G czy Beztroski 2G garaż jest połączony z budynkiem przepierzeniem – wejście i wiatrołap w budynku stanowią swoisty łącznik między przestrzenią mieszkalną i tą przeznaczoną na auto. W efekcie powierzchnia użytkowa głównej części budynku nie ulega zmniejszeniu.

A co z garażem wolnostojącym? Może on być dobrym wyborem na większej posesji, zwłaszcza gdy taka przestrzeń ma pełnić wiele funkcji – np. być również komórką na narzędzia czy domowym warsztacie. Pamiętaj jednak, że przy budowie obiektu ponad 35 m² wymagane są zgłoszenie tego faktu do urzędu, zatrudnienie kierownika budowy i inwestycja w projekt.

Na które rozwiązanie się więc zdecydować? Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci znaleźć projekt budynku, który wpisze się w oczekiwania i sprosta wymogom stawianym przez działkę budowlaną.

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek