07 Luty 2024
Technologia IZODOM - klocki do budowy domów energooszczędnych i pasywnych
Budownictwo energooszczędne i pasywne ciągle zyskuje na popularności. Dzieje się tak przez wiele czynników, jak obecnie wprowadzane ustawy i przepisy w Unii Europejskiej czy rosnące koszty ogrzewania lub problemy i zmiany klimatyczne. Wiele osób chce postawić na dom, który nie będzie wymagał olbrzymich rachunków za ogrzewanie, a także będzie solidny, przestronny i przyjazny dla środowiska. Stąd można zauważyć, że domy betonowe i technologia tzw. szalunku traconego jest coraz chętniej wybierana.
Jeśli szukasz sprawdzonego partnera, który od ponad 30 lat oferuje jedną z najbardziej zaawansowanych technologii budownictwa energooszczędnego i pasywnego na świecie, to warto skierować swoją uwagę na firmę IZODOM.
Polska firma IZODOM
IZODOM to jedyny producent materiałów budowlanych, które tworzą kompletną technologię do budowy domów pasywnych i energooszczędnych. Misja IZODOM to dostarczanie takich rozwiązań oraz możliwości, które są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i portfela każdego właściciela domu - zwłaszcza w kwestii rachunków za ogrzewanie. IZODOM istnieje na rynku od 1991 roku i dostarcza rozwiązania na całym świecie - nie tylko w Polsce.
Przez wiele lat, firma IZODOM dokonała ulepszeń swoich produktów, a także stworzyła od podstaw systemy, które wzajemnie się uzupełniają oraz pozwalają na wybudowanie budynku w różnych klasach energetycznych. Elementy IZODOM łączą się za pomocą innowacyjnego, a jednocześnie bardzo prostego systemu IZOClick, przez co cała technologia często nazywana jest budową jak z klocków. Dom w technologii IZODOM powstaje głównie z użyciem dwóch materiałów: betonu i bloczków styropianowych, do których wlewana jest zaprawa. Właśnie takie połączenie nazywane jest szalunkiem traconym ICF.
Czym dokładnie jest technologia IZODOM?
Technologia IZODOM opiera się na połączeniu dwóch głównych materiałów: betonu i styropianu oraz materiałów pomocniczych, jak metal itp. IZODOM to klocki do budowy domu, ponieważ wszystkie elementy na placu budowy łączą się ze sobą na specjalne zamki, zwane IZOClick. Tak przygotowany szalunek, zalewany jest betonem, co sprawia, że nie ma praktycznie żadnych przerw w izolacji, które często powstają w tradycyjnym budownictwie na miejscu łączenia elementów - tak zwane mostki termiczne.
Technologia IZODOM składa się z kilkudziesięciu elementów podzielonych na cztery obszary (płyta fundamentowa, elementy ścienne, stop oraz dach), a także trzy różne systemy. Osobne systemy pozwalają zdecydować inwestorom, czy budynek ma być zgodny ze standardami WT2021, energooszczędny, czy pasywny - o czym piszemy w dalszej części artykułu. Domy IZODOM pozwalają cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie oraz solidną, przyjazną dla środowiska konstrukcją, która jest i będzie zgodna z wszelkimi przyjętymi przez Polskę i Unię Europejską normami.
Elementy technologii IZODOM - klocki do budowy domu
Systemy IZODOM składają się z czterech różnych kategorii, które również podzielone są na typy elementów - zależnie od wybranej izolacji, potrzeby i innych czynników. Każde z tych elementów wzajemnie ze sobą współgrają, dzięki czemu tworzą kompletny system do szybkiej budowy domów energooszczędnych i pasywnych.
Płyta fundamentowa IZOSlab
Płyta fundamentowa to alternatywa tradycyjnych fundamentów, która niesie ze sobą szereg zalet. Dostępna w dwóch wariantach, które różnią się między sobą grubością izolacji, jest docinana pod każdy projekt w fabryce. Tak przygotowane elementy są układane na placu budowy i zalewane betonem, co sprawia, że cały fundament powstaje błyskawicznie, bez konieczności prowadzenia głębokich prac ziemnych. Co więcej, płyta fundamentowa nadaje się praktycznie pod każdą inną technologię - dom murowany, drewniany, czy szkieletowy.
Płyta fundamentowa IZOSlab łączy się z elementami ściennymi IZODOM na zamek, co pozwala na eliminowanie mostków termicznych i zmniejszenie utraty ciepła. W porównaniu z technologią tradycyjną płyta fundamentowa równomiernie rozkłada ciężar budynku na cały obszar płyty, dzięki czemu nadaje się na grunty nawet o dużo niższej nośności.
Elementy ścienne
Ściany to kilkadziesiąt elementów, które łączą się praktycznie jak klocki LEGO ze sobą, ale też ze stropem, dachem i płytą fundamentową. Różnica elementów polega na grubości izolacji - od 25 cm (basic do ścianek działowych czy budynków gospodarczych) po 45 cm (kompletny budynek pasywny).
Mnogość różnych elementów jest również olbrzymią zaletą dla architektów, ponieważ w żaden sposób nie ogranicza to projektowania. Jedna konsygnacja może powstać w zaledwie 5 dni i na całej powierzchni ściany oraz w miejscach łączeń możemy liczyć na ciągłość izolacji. Wykonawcy również uwielbiają ten system ze względu na prostotę w konstrukcji - nie trzeba wielu miesięcy szkoleń czy nauki, żeby pracować z technologią IZODOM.
Lekki i łatwy w montażu strop IZOCeiling
Strop IZOCeiling, czyli proste w montażu i niewymagające ciężkiego sprzętu domknięcie kondygnacji posiada kilka cech, które wyróżniają go na tle standardowych stropów. Przede wszystkim jest to lekki i gęstożebrowy strop, który pozwala na prowadzenie dowolnych instalacji w środku. Dzięki temu nie ma potrzeby kucia czy używania ciężkiego sprzętu. Elementy podparcia gwarantują monolityczne połączenie z elementami ściennymi, a co za tym idzie - ciągłość izolacji. Sam w sobie strop daje nieograniczone możliwości w projektowaniu, ze względu na proces przygotowania podobny jak w przypadku płyty fudamentowej.
Płyta dachowa IZORoof
Płyta dachowa to dopełnienie kompletnej technologii IZODOM. Wyprodukowana z EPS na dwa sposoby, które pozwalają na użycie różnego rodzaju pokrycia, od blach trapezowych, płyt po dachówkę karpiówkę. Dzięki systemowi łączenia na zamki hakowe doskonale łączy się ze ścianą i stropem, co pozwala na eliminację mostków termicznych.
Płyta dachowa IZORoof jest również bardzo łatwa w montażu i sama w sobie stanowi doskonałą izolację, co przekłada się na zmniejszoną konieczność docieplania poddasza, a przez to - dalsze oszczędności.
Trzy systemy budowy w IZODOM
W IZODOM znajdziesz trzy różne systemy, które pozwalają zbudować taki budynek, jaki potrzebujesz. Nie każdy chce od razu inwestować w pełny system pasywny, ale nie znaczy to, że nie może skorzystać z dobrodziejstw technologii IZODOM, być przyjaznym dla środowiska i szybko postawić swój dom.
IZOStandard - najtańsza ciepła ściana zgodna ze standardami WT2021
Ten system jest dedykowany dla budynków mieszkalnych, które docelowo mają spełniać normy WT2021. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię pierwotną nie powinno przekraczać 70 kWh/m² na rok. Taki system pozwala na wybudowanie ciepłego domu, certyfikowanego przez Passive House Institute w najlepszej cenie.
Co składa się na IZOStandard? Głównym elementem jest ściana o grubości 30 cm (5 cm izolacji wewnętrznej, 15 cm betonowego rdzenia, 10 cm izolacji zewnętrznej). Wiele różnych form pozwala na wybudowanie dowolnej bryły, a betonowa konstrukcja ma podwyższoną ognioodporność, co zwiększa bezpieczeństwo budynku. IZOStandard jest chętnie wybierany do tworzenia budynków takich jak szpitale, żłobki czy hotele. Jednocześnie już w systemie IZOStandard zauważysz zwiększoną energooszczędność, dzięki wyeliminowaniu mostków termicznych.
IZOEnergy - budowa domu energooszczędnego
IZOEnergy House to pełny system do budowy domów energooszczędnych. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 40 kWh/m² na rok. Dzięki temu, w porównaniu z budynkami spełniającymi standardy WT2021 możesz oszczędzać już nawet 50% na rachunkach za ogrzewanie. W skład kompletnego systemu wchodzi już więcej elementów:
- płyta fundamentowa o grubości 15 cm, docinana na wymiar do każdego projektu,
- elementy ścienne o grubości 35 cm (5 cm izolacji wewnętrznej, 15 cm betonowego rdzenia, 15 cm izolacji zewnętrznej),
- budowa wykonana przez autoryzowanego wykonawcę, który ma wiedzę o budownictwie energooszczędnym.
Dom w tym systemie powstaje błyskawicznie i zachowuje solidną konstrukcję dzięki wykorzystaniu wspomnianej wcześniej metody szalunku traconego. Opatentowany system IZOClick pozwala na proste i szybkie łączenie elementów
IZOPassive - wymarzony dom pasywny
IZOPassive to kompleksowa usługa budowy domów i budynków pasywnych. W takim budynku zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 15 kWh/m². W tym przypadku możesz oszczędzić nawet 80% na rachunkach za ogrzewanie, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła. W przypadku IZOPassive wszystkie elementy technologii IZODOM muszą ze sobą współgrać, żeby osiągnąć takie współczynniki, dlatego ten system składa się z:
- płyty fundamentowej IZOSlab o grubości 25 cm,
- ścian o grubości 45 cm (5 cm izolacji wewnętrznej, 15 cm betonowego rdzenia, 25 cm izolacji zewnętrznej),
- stropu IZOCeiling, który zapewnia połączenie ze ścianą bez mostków termicznych,
- płyty dachowej IZORoof, czyli dopełnienia budynków pasywnych, o wysokiej izolacji termicznej i łączeniach bez przerw w izolacji.
Taki system spełnia wszystkie wytyczne domu pasywnego wskazane przez Passive House Institute. Trwała konstrukcja betonowa daje komfort zarówno w lecie, jak i zimie, tworząc tak zwany efekt pozytywnego termosu.
Rachunki za ogrzewanie niższe nawet o 80% - sprawdź IZODOM
Jeśli szukasz doświadczonego partnera, żeby zbudować swój wymarzony dom, który jednocześnie będzie energooszczędny, komfortowy i służył przez lata - sprawdź IZODOM. Wstępny koszt inwestycji możesz wyliczyć samodzielnie za pomocą specjalnego kalkulatora.