Projekty domów w zabudowie bliźniaczej

Projekt domu - Modrzewiowy 2
Promocja
WT 2021

Modrzewiowy 2

139,00 m2
4
2
1
Projekt domu - Modrzewiowy 1
Promocja
WT 2021

Modrzewiowy 1

116,90 m2
4
2
1
Projekt domu - Rozważny 3
Promocja
WT 2021

Rozważny 3

215,80 m2
4
2
Projekt domu - Praktyczny 5
Promocja
WT 2021

Praktyczny 5

252,40 m2
4
3
1

Projekty domów bliźniaczych

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej to propozycja dla osób prywatnych, którzy chcą dzielić budynek z sąsiadami – np. krewnymi czy przyjaciółmi, jak i dla deweloperów poszukujących ekonomicznych i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań.

Nasz zespół przygotował nowoczesne projekty domów bliźniaków, które sprawdzą się zarówno na wąskiej działce, jak i na bardziej obszernym terenie. Znajdziesz pomiędzy nimi zarówno proste, minimalistyczne konstrukcje o nowoczesnej linii, jak i bardziej klasyczne projekty domów, które doskonale skomponują się np. z rustykalnym otoczeniem.

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej, które oferujemy, różnią się także powierzchnią użytkową. To zarówno modele ekonomiczne, które przypadną do gustu deweloperom, jak i bardziej rozbudowane konstrukcje dla wymagających.

Zamawiając gotowy projekt domów bliźniaczych, oszczędzasz czas i pieniądze – wystarczy jedynie prosta adaptacja opracowania do warunków, jakie stawia działka, oraz wymogów MPZP czy warunków zabudowy. Potem można zgłaszać budowę lub aplikować o pozwolenie na jej rozpoczęcie.

Co to jest dom typu bliźniak?

Dom typu bliźniak jest de facto dwoma przylegającymi do siebie budynkami, które stanowią odrębne strefy mieszkalne. Jest zatem przeznaczony do zamieszkania przez dwie rodziny – zarówno spokrewnione ze sobą, jak i zupełnie obce. Każdy budynek ma bowiem swoją część domu oraz działki i można je od siebie bez problemu odseparować.

Ważną cechą charakterystyczną domów bliźniaczych jest to, iż są one swoimi lustrzanymi odbiciami. Oznacza to, że najczęściej pomieszczenia, które w jednym domu znajdują się po prawej, w drugim będą po lewej. Takie rozwiązanie projektowe pozwala na łatwiejsze wdrożenie projektu w życie, a także pozytywnie wpływa na ograniczenie kosztów budowy.

Warto też wiedzieć, że domy bliźniacze, poza wymienionymi cechami wspólnymi, mogą się od siebie różnić. Znajdziesz projekty parterowe i piętrowe, o zróżnicowanej powierzchni użytkowej czy układzie przestrzennym. To sprawia, że na gotowe projekty domów w zabudowie bliźniaczej decyduje się coraz więcej osób.

Jakie są zalety domów bliźniaczych?

Domy bliźniacze mają wiele zalet dla inwestorów – zarówno prywatnych, jak i deweloperów. Oto te najważniejsze.

Komfort podobny do tego zapewnianego przez dom jednorodzinny

Chociaż w bliźniaku za ścianą jest sąsiad, jest to tylko jedna dodatkowa rodzina, która mieszka ścianę w ścianę. To oznacza, że mimo wszystko można zachować wysoki poziom komfortu oraz prywatności. Ponadto po drugiej stronie mogą zamieszkać np. krewni – będzie to sprzyjało zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Niższy koszt budowy

W porównaniu z domem jednorodzinnym i przy rozdzieleniu kosztów na dwie rodziny budowa bliźniaka wychodzi taniej. Czasami nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego jest to ekonomiczne rozwiązanie, które zapewni dobry balans między samodzielnym budynkiem a mieszkaniem w bloku.

Niższe koszty eksploatacji

Wiele stałych wydatków można rozdzielić na dwie rodziny, co zmniejsza wymiar obciążenia. Dobry przykład to koszty ogrzewania. Są one zmniejszone m.in. za sprawą jednej przylegającej ściany. Taka konstrukcja ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury nawet w chłodniejsze dni zimy. Można również np. wspólnie zainwestować w pompę ciepła czy inną technologię OZE, ciesząc się mniejszym wydatkiem i szybszym zwrotem poniesionych nakładów.

Idealne na wąskie działki

Bliźniak na działce o szerokości ok. 16 metrów, a nawet węższej? Nie ma problemu! Dlatego to dobry wybór przy realizacji większych projektów deweloperskich. Odpowiednio dopasowany projekt pozwoli stworzyć nawet większe skupisko takich budynków przy ograniczonych możliwościach terenowych.

Stała obecność sąsiada

Sąsiad za ścianą może być i błogosławieństwem, i kłopotem. Jednak w zdecydowanej większości przypadków dobrze jest mieć kogoś, kto mieszka obok. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także daje możliwość łatwego nawiązywania kontaktów towarzyskich. Ponadto, kiedy np. jedna z rodzin wyjeżdża na wakacje, druga może mieć sąsiednią posesję „na oku”.

Styl projektów domów bliźniaczych: czy może być nowoczesny?

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej kojarzą Ci się przede wszystkim z klasyczną zabudową w stylu rezydencjonalnym lub tradycyjnym? Rzeczywiście, najczęściej budynki tego typu są tworzone w takim układzie. Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć bardziej nowoczesnych i designerskich projektów. Świetnie prezentują się np. budynki z dachem dwuspadowym, których design nieco nawiązuje do tzw. nowoczesnej stodoły.

Aby przekonać się o tym, jak modnie mogą wyglądać bliźniaki, przyjrzyj się naszym gotowym projektom oraz wizualizacjom. Dzięki temu być może zmienisz swój pogląd na takie konstrukcje.

Czy występują projekty parterowe domów typu bliźniak?

Interesuje Cię parterowy projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Takie opracowania oczywiście istnieją, ponieważ również na nie jest zapotrzebowanie. Zazwyczaj jednak nie jest to budynek o jednej kondygnacji z parterowym dachem – taka konstrukcja musiałaby zajmować dużą powierzchnię działki. Tylko wówczas zapewniłaby optymalną powierzchnię użytkową przeznaczoną dla każdego z dwóch budynków.

Zdecydowanie częściej mowa o parterowych bliźniakach z poddaszem użytkowym. Takie, bardziej klasyczne, rozwiązanie to kompromis pomiędzy nowoczesnym designem a funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Poddasze może być wykorzystane np. na umieszczenie tam sypialni, ale również dodatkowej bawialni czy pokoju do praca. Wszystko zależy od konkretnego układu, jak i preferencji inwestora.

Czy lepiej wybrać projekt piętrowy domu bliźniaczego?

Projekt piętrowy domu bliźniaczego to popularniejsze rozwiązanie. Dwie pełne kondygnacje zajmą niewiele miejsca w przestrzeni działki, ale jednocześnie zapewnią optymalną przestrzeń użytkową w każdej części budynku. Dlatego to dobry wybór m.in. na mniejsze działki.

Projekt piętrowego domu bliźniaczego daje zazwyczaj również możliwość łatwiejszego zaaranżowania przestrzeni. Górna kondygnacja nie ma problematycznych skosów, co pozwala mieszkańcom z łatwością dobrać meble, bez konieczności zamawiania ich na wymiar. Łatwo też tu oddzielić strefę dzienną oraz nocną.

Dla kogo są przeznaczone projekty domów typu bliźniak?

Projekty domu typu bliźniak to opcja zarówno dla osób prywatnych, jak i dla deweloperów szukających dobrych opracowań pod inwestycje.

W przypadku inwestorów indywidualnych projekty domów w zabudowie bliźniaczej są najczęściej wybierane np. przez:

  • dwie zaprzyjaźnione rodziny, które chcą zamieszkać obok siebie,
  • rodzeństwo, które chce utrzymać bliskie więzi rodzinne,
  • rodziców i dzieci pragnących mieszkać w domach obok siebie,
  • osoby, które chcą ograniczyć koszty inwestycji.

Dom typu bliźniak może być również dobrym sposobem na budowanie dochodu pasywnego – jeden segment można przeznaczyć pod wynajem i zamieszkiwać drugi.

Jak duże są projekty domów typu bliźniak?

Powierzchnia domu-bliźniaka zależy w dużej mierze od wielkości działki, na której ma być on wybudowany. Właśnie dlatego nasze projekty domów bliźniaczych są zróżnicowane pod kątem kubatury oraz powierzchni użytkowej.

Znalazły się pośród nich:

  • projekty bliźniaków o łącznej powierzchni użytkowej poniżej 150 m2 – to propozycja na mniejsze działki oraz dla inwestorów, którzy potrzebują relatywnie niewielkiej przestrzeni do zamieszkania. Projekt małego domu-bliźniaka będzie odpowiedni np. dla rodzin 2+1, jak również dla singli oraz osób, które większość czasu spędzają poza miejscem zamieszkania,
  • projekty domów w zabudowie bliźniaczej o powierzchni ponad 200 m2, a nawet ponad 250 m2 – to bardziej komfortowe i przestronne konstrukcje, które będą doskonałym rozwiązaniem dla większych rodzin, osób, które pracują zdalnie w domu lub po prostu potrzebują dużo przestrzeni na wypoczynek czy realizację hobby.

Przy wątpliwości odnośnie do powierzchni użytkowej warto skonsultować się z naszymi ekspertami. Przeanalizują Twoje potrzeby prywatne lub szanse inwestycyjne. To pozwoli podjąć świadomą decyzję.

Projekty domów – bliźniaków zgodne z WT 2021

Każdy projekt nowoczesnego domu-bliźniaka, który przygotował nasz zespół architektów, jest zgodny z WT 2021, czyli z warunkami technicznymi 2021 pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku. To najlepsza gwarancja, że starostwo powiatowe nie wniesie sprzeciwu do realizacji inwestycji budowlanej, a późniejsza eksploatacja domu nie będzie narażała na duże wydatki na ogrzewanie.

Zgodność z WT 2021 oznacza, że budynek ma zapotrzebowanie na energię pierwotną (pochodzącą z nieodnawialnych źródeł) na poziomie maksymalnie 70 W/m2K. Jest to efekt:

  • zastosowania materiałów budowlanych o odpowiednim poziomie termoizolacyjności – właściwie dobrane ocieplenie czy stolarka okienna i drzwiowa pozwalają wyeliminować mostki termiczne, przez co zmniejsza się ogólne zapotrzebowanie na energię;
  • uwzględnienia w projekcie instalacji OZE, które pozwalają na produkcję ciepła z odnawialnych i darmowych zasobów – może to być np. pompa ciepła.

Standardem w projektach bliźniaków dostosowanych do WT 2021 jest również uwzględnienie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dostępne są także opracowania, które pozwalają łatwo wdrożyć np. kolektory słoneczne.

Portfolio projektów domów bliźniaczych w Domy z wizją

Portfolio projektów domów bliźniaczych pracowni „Domy z wizją” stale się poszerza. Nasi architekci poszukują nowych, ekonomicznych i ergonomicznych, rozwiązań, które wpisują się w zróżnicowane potrzeby inwestorów. Dlatego zachęcamy do stałego śledzenia propozycji w tej kategorii. Warto również skontaktować się z nami, aby omówić swoje potrzeby i oczekiwania względem budynków bliźniaczych. Zapraszamy do współpracy!

Co zyskujesz, zamawiając projekt domu bliźniaczego w naszej pracowni?

Kupując gotowy projekt domu bliźniaczego w „Domach z wizją”, otrzymujesz profesjonalny projekt przygotowany przez zespół doświadczonych architektów. W zestawie uzyskasz:

  • projekt architektoniczno-budowlany domu bliźniaka,
  • projekt konstrukcyjny wykonawczy domu w zabudowie bliźniaczej,
  • projekt instalacji wewnętrznych,
  • projekt instalacji elektrycznych i teletechnicznej,
  • zgodę na zmianę oraz adaptację projektu,
  • komplet dokumentacji potwierdzającej uprawnienia i kompetencje projektantów branżowych,
  • charakterystykę energetyczną budynku.

Dodatkowo możesz zamówić szczegółowy kosztorys inwestorski, projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją, projekt gruntowej pompy ciepła do bliźniaka i wiele innych opracowań dodatkowych – zgodnie z Tym, jak planujesz ogrzewać swój dom w zabudowie bliźniaczej.
 
Zapoznaj się z dostępnymi nowoczesnymi projektami domów bliźniaków i wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojej wizji.

Potrzebujesz pomocy przy podjęciu decyzji? Zapewniamy bezpłatną analizę warunków zabudowy. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby uzyskać fachową pomoc i zbudować dom marzeń!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek