Projekty domów z dachem bez okapu

Projekt domu - Idealny S1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny S1

119,70 m2
4
3
Projekt domu - Idealny M3
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M3

132,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M2
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M2

137,40 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M1

137,50 m2
4
3
Projekt domu - Beztroski 2G
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 2G

108,20 m2
3
2
1
Projekt domu - Beztroski 1G
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Efektowny 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Efektowny 2

183,30 m2
4
3
2
Projekt domu - Beztroski 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 2

108,20 m2
3
2
Projekt domu - Beztroski 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1

117,80 m2
4
2
Projekt domu - Efektowny 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Efektowny 1

189,90 m2
4
3
2

Projekty domów z dachem bez okapu

Projekty domów z dachem bez okapu są dzisiaj jednoznacznie łączone z architekturą nowoczesną. Co ciekawe pomimo obiegowych skojarzeń rozwiązanie tego typu nie jest wymysłem współczesnej stylistyki, ale funkcjonuje w architekturze mieszkaniowej już od bardzo dawna. Oczywiście dzisiejsze dachy bezokapowe są budowane na podstawie nowych materiałów i technologii. Należy podkreślić, że prawidłowo wykonany detal tego elementu zabezpiecza przed wodą opadową równie skutecznie, jak tradycyjny wysunięty okap. Sprawdź dostępne projekty Domów z Wizją z dachem bezokapowym i wybierz wariant dla siebie.

Charakterystyka domów bez okapów

Charakterystyczna stylistyka domów bez okapów jest obecnie bardzo popularna. Wielu osobom podoba się efekt, jaki tworzy to rozwiązanie, łącząc tradycję z nowoczesnością. Bryły domów bez okapów są proste, dzięki czemu wpisują się w nowoczesne trendy minimalizmu i energooszczędności.

Okap to część dachu wysunięta poza obrys ścian zewnętrznych. Mamy z nim do czynienia, jeśli dach jest delikatnie przedłużony i nie kończy się w miejscu styku spadku ze ścianą zewnętrzną. Zastosowanie okapów dachu to nie tylko zabieg stylistyczny. Mają one również znaczenie funkcjonalne. Przedłużony dach pozwala tworzyć cień mający chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu. Ponadto chroni częściowo ściany przed zamoknięciem podczas ulewnych opadów. Czy jednak okap jest potrzebny? Najmodniejsze projekty domów udowadniają, że nie.

W domach z dachem bezokapowym nie wystaje on poza obrys budynku lub jest przedłużony względem styku ze ścianą tylko w minimalnym stopniu. Zapewnia to natychmiastowe unowocześnienie i odświeżenie bryły budynku. Do niedawna stawianie takich konstrukcji nie miało większego sensu ze względu na praktyczne zastosowanie okapów i brak rozwiązań technologicznych pozwalających na ich pominięcie. Dzisiaj nie stanowi to jednak najmniejszego problemu, a dachy bezokapowe są budowane bardzo często, wyróżniając się nie tylko stylowym wyglądem, ale również funkcjonalnością.

Jakie są zalety dachu bezokapowego?

Dach bezokapowy według wielu osób jest po prostu stylowy. Jest to rozwiązanie stosowane od niedawna, dlatego kojarzy się z nowoczesnością. Wygląd jest oczywiście kwestią gustu. Warto jednak wiedzieć, że dachy bezokapowe mają również wiele zalet praktycznych! Projekty z dachem bezokapowym zapewniają:

  • dobre doświetlenie pomieszczeń za sprawą braku osłony przed nasłonecznieniem,
  • wygląd wyróżniający się na tle innych domów (jest to stosunkowo nowa technologia, dlatego budzi zainteresowanie),
  • oszczędność czasu i kosztów budowy – ich montaż jest bardzo prosty,
  • blokowanie dostęp szkodników i wilgoci do wewnętrznej warstwy dachu,
  • ciągłość izolacji termicznej i wyeliminowanie ryzyka straty ciepła,
  • możliwość montażu okien kolankowych, które wpływają na wygląd i funkcjonalność domu

Pojawiające się często opinie o awaryjności tego rozwiązania, są rozpowszechniane przede wszystkim przez niewykwalifikowanych wykonawców. Rzetelny dekarz poradzi sobie z tym elementem bez problemu – dlatego zawsze warto stawiać na doświadczonych i sumiennych specjalistów.

O ile tylko dach bezokapowy jest dopasowany do bryły i stylu budynku, może świetnie wyglądać i sprawdzać się bez problemu. Zastosowanie tego prostego zabiegu sprawia, że bryła budynku staje się znacznie mniej nachalna, przez co idealnie wpisuje się w każdy krajobraz. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór projektów stosujących właśnie to rozwiązanie. Wykorzystują one do maksimum zalety dachów bezokapowych, stanowiąc nowoczesne i komfortowe miejsca do zamieszkania.

Nowoczesne domy bez okapów – czy można to pogodzić ?

Domy bez okapów zwykle znakomicie łączą tradycję i nowoczesność. Zazwyczaj są to proste bryły na planie prostokąta, kwadratu czy litery L. Dach jest dwuspadowy i nachylony pod kątem 30-45°. Poddasze może być niezagospodarowane, przeznaczone na strych albo wykorzystane jako antresola. Wszystkie te cechy są tożsame z tradycyjnym budownictwem. Jedyne odstępstwo od prostoty bryły może stanowić garaż, który czasami jest do niej przyłączony w formie osobnego prostopadłościanu. Pozbawienie dachu okapów natychmiast nadaje natomiast budowli nowoczesnego charakteru. Dopełnieniem tej stylistyki są materiały i kolory wykorzystane na elewacji. Często stosuje się biały tynk w połączeniu z szarym lub antracytowym pokryciem dachowym oraz dodatkami. Bardzo popularne są też elementy drewniane, które idealnie łączą charakter tradycyjnego i nowoczesnego budownictwa.

Nowoczesność przejawia się także we wnętrzach domów z dachami bezokapowymi. Idealnie pokazują to projekty Domów z Wizją. Większość z nich przewiduje przestronną strefę dzienną w formie dużej otwartej przestrzeni. Salon, kuchnia i jadalnia są ze sobą połączone, co w tradycyjnym budownictwie było nie do pomyślenia, a współcześnie jest bardzo cenione. Często jest to wnętrze dwupoziomowe – zwieńczenie dachu znajduje się na wysokości kilku metrów. Wzmaga to wrażenie dużej przestrzeni i pozwala na zastosowanie efektownych przeszkleń od strony południowej. Dzięki temu wnętrza są jasne, a zimą dodatkowo dogrzewane energią słoneczną.

Układ funkcjonalny nowoczesnego domu przewiduje także wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, nawet jeśli wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie. Przewidziano w nim również miejsce na komfortowe sypialnie dla każdego z domowników, często co najmniej dwie łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Wszystko to znakomicie współgra z nowoczesnymi bryłami domów z dachami bez okapów. 

Komu powinny spodobać się najbardziej domy bez okapu?

Charakterystyczny wygląd domu bez okapu podoba się wielu osobom. Jest to jednak rozwiązanie doceniane przede wszystkim przez miłośników designu, nowoczesności i stylowych rozwiązań. Domy bez okapów często silnie nawiązują do stylu skandynawskiego uważanego przez wielu za jeden z najciekawszych. Jest to rozwiązanie idealnie wpisujące się we współczesne trendy dzięki połączeniu funkcjonalności oraz prostych linii.

Brak okapów sprawia ponadto, że dom wizualnie wydaje się nieco mniejszy i smuklejszy. Dlatego może to być dobre rozwiązanie na niewielką działkę, ponieważ bryłą jej nie przytłoczy. Brak zwisającej części dachu sprawia ponadto, że widok z okien jest nieograniczony. A zatem dom z tej kategorii warto postawić wszędzie tam, gdzie otoczenie jest miłe dla oka. Jeśli np. działka jest otoczona lasem bezokapowy dach pozwoli go podziwiać i wizualnie połączyć wnętrze z otaczającą przyrodą. Jednocześnie nie będzie ograniczać dostępu światła do pomieszczeń, co może mieć duże znaczenie przy gęstej roślinności.

Dostępne w naszej ofercie projekty domów bez okapów powinny się spodobać również zwolennikom praktycznych i komfortowych układów wnętrz. Ponadto często występują w nich duże, otwarte przestrzenie i efektowne panoramiczne okna.

Na co trzeba uważać przy wyborze projektu domu z dachem bez okapu?

Wybierając projekt domu z dachem bez okapu, należy w pierwszej kolejności kierować się takimi samymi kryteriami wyboru, jak przy projekcie każdego typu. Najistotniejsze z punktu widzenia użytkowników są metraż i układ funkcjonalny wnętrza. Warto dobrze przyjrzeć się przedstawionym rzutom i wizualizacjom, aby sprawdzić, czy zaproponowany układ jest odpowiedni dla Twojej rodziny. Należy jednak przy tym wspomnieć, że projekty można w niewielkim stopniu modyfikować w uzgodnieniu z architektem, dlatego nie każda wada musi być przeszkodą.

Ponadto warto już zawczasu zastanowić się, czy interesuje Cię dom parterowy, czy też może z zagospodarowanym poddaszem. W naszej ofercie znajdziesz projekty, w których strefa dzienna i nocna są podzielone na dwie kondygnacje, a także takie, w których większość pomieszczeń znajduje się na parterze, a antresola jest przeznaczona do indywidualnego wykorzystania (np. na pracownię, pokój gościnny, bawialnię itp.). Proponujemy też domy całkowicie parterowe, które pozwalają uniknąć konieczności korzystania ze schodów.

Jeśli chodzi o specyfiką domów z dachem bez okapów, należy upewnić się, że jest on poprawnie zaprojektowany pod względem technologicznym. Dlatego należy wybierać tylko propozycje doświadczonych architektów – takich jak projektanci Domów z Wizją. Dbamy o to, aby każdy dom z dachem bezokapowym miał zaprojektowany odpowiedni system rynnowy charakteryzujący się wydajnością oraz estetyką.

Dlaczego wybór projektu domu z dachem bez okapu to dobre rozwiązanie?

Projekt domu z dachem bez okapu to stylowe rozwiązanie, które przypadnie do gustu wielu miłośnikom nowoczesnego i minimalistycznego stylu. Prosta bryła budynku prezentuje się znacznie bardziej elegancko i znakomicie współgra ze starannie zagospodarowanym otoczeniem. W porównaniu z tak lubianą w Polsce architekturą dworkową bryły z dachem bez okapu są znacznie bardziej szykowne i lepiej pasują do współczesnych czasów. Smukły wygląd domu bez okapu sprawia również, że świetnie sprawdzi się on na niewielkiej lub wąskiej działce. Jeśli tylko podoba Ci się takie rozwiązanie, na pewno warto się na nie zdecydować.

Należy przy tym podkreślić, że wbrew opiniom niektórych, dachy bez okapów wcale nie są niepraktyczne. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane spełniają swoje funkcje równie dobrze co dachy z okapami. Mogą stanowić również ważny czynników ograniczaniu kosztów eksploatacyjnych domu. Ze względu na to, że dach bezokapowy zapewnia ciągłość izolacji termicznej, ryzyko powstawania w tym miejscu mostków termicznych, a tym samym „uciekania” ciepła jest zredukowane do minimum. W związku z tym rachunki za ogrzewanie maleją. Można je dodatkowo zredukować, wybierając projekt domu z dachem bezokapowym i z dużymi oknami od południa. Wówczas zimą w ogrzewaniu pomieszczeń pomoże słońce.

Domy bezokapowe wyglądają niezwykle elegancko i wpisują się w aktualne trendy architektoniczne. Przeglądając nasze propozycje, przekonasz się, że są również bardzo zróżnicowane pod względem funkcjonalnym i stylistycznym. Dlatego bez trudu znajdziesz projekt, który wpasuje się w Twoje oczekiwania. Sprawdź nasze wizje i razem stwórzmy idealny dom dla Ciebie i Twojej rodziny!

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek