Projekty domów z rekuperacją

Projekt domu - Idealny S1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny S1

119,70 m2
4
3
Projekt domu - Idealny M3
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M3

132,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M2
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M2

137,40 m2
4
3
2
Projekt domu - Idealny M1
Promocja
Nowość
WT 2021

Idealny M1

137,50 m2
4
3
Projekt domu - Dom z patio 3
Promocja
Nowość
WT 2021

Dom z patio 3

139,60 m2
3
3
Projekt domu - Beztroski 1G
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1G

117,80 m2
4
2
1
Projekt domu - Efektowny 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Efektowny 2

183,30 m2
4
3
2
Projekt domu - Beztroski 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Beztroski 1

117,80 m2
4
2
Projekt domu - Efektowny 1
Promocja
Nowość
WT 2021

Efektowny 1

189,90 m2
4
3
2
Projekt domu - Modelowy 2
Promocja
Nowość
WT 2021

Modelowy 2

175,20 m2
5
3
2

Projekty domów z rekuperacją

Rosnące koszty prądu, gazu i opału sprawiają, że przy wyborze projektu domu coraz częściej liczy się jego energooszczędność. W poprawie parametrów w tym zakresie pomaga między innymi rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Nasze projekty domów z rekuperacją są dedykowane inwestorom poszukującym oszczędności, ale również chcącym cieszyć się przyjaznym mikroklimatem w domu. Dowiedz się więcej!

Rekuperacja w projektach domów – jak to działa?

Mianem rekuperacji określa się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, że stosuje wymuszony obieg powietrza jest znacznie skuteczniejsza w zakresie wymiany powietrza w pomieszczeniach od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jednocześnie mimo ciągłego dostarczania świeżego powietrza do pomieszczeń (i zarazem usuwania tego nasyconego dwutlenkiem węgla czy wilgocią) rekuperacja pozwala uniknąć ich wychładzania. Ciepło ze „zużytego” powietrza jest bowiem odzyskiwane i używane do ogrzewania tego świeżego. Niesie to za sobą wiele korzyści zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i w zakresie komfortu użytkowników budynku.

Rekuperacja w projektach domów zwykle oznacza, że są to budynki energooszczędne lub wręcz pasywne. Dzięki efektywnej wentylacji koszty ogrzewania mieszkania zimą i jego chłodzenia latem są wyraźnie niższe. Projekty domów z rekuperacją są też po prostu zdrowsze. Pomagają oczyszczać powietrze, którym oddychają domownicy, z nadmiaru wilgoci, kurzu, roztoczy, alergenów, cząsteczek smogu, a nawet szkodliwych drobnoustrojów. Tworzą przyjazny mikroklimat, dzięki któremu można zredukować niektóre dolegliwości, poprawić samopoczucie i jakość snu.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację w projekcie domu?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem staje się coraz częściej stosowanym systemem wentylacji w budownictwie jednorodzinnym ze względu na swoją niezawodność, zmniejszanie strat ciepła, redukcję kosztów ogrzewania oraz poprawienie komfortu użytkowania budynku. Zapewnia ona odpowiedni mikroklimat i jest idealna na alergików.

Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

OSZCZĘDNOŚĆ – dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a rachunki mogą zmniejszyć się nawet o 30%.

ŚWIEŻOŚĆ POWIETRZA – technologia zapewnia utrzymanie czystości powietrza poprzez filtrowanie, dzięki któremu do środka nie dostaje się kurz i pył. Należy jednak regularnie wymieniać filtry.

KOMFORT – instalacja pozwala na nieotwieranie okien, przez co zmniejsza ryzyko przeciągów, obniża wilgotność, eliminuje uciążliwe zapachy i hałasy dochodzące z zewnątrz.

CZYSTOŚĆ – regularna wymiana powietrza sprawia, że zminimalizowane jest ryzyko powstawania pleśni czy zawilgoceń.

ZDROWIE – wszystko to pozwala uniknąć wielu dolegliwości związanych z nieefektywną wentylacją, wpływając korzystnie na zdrowie i jakość życia.

Inwestycja w rekuperację jest szczególnie opłacalna w dobie rosnących kosztów ogrzewania, i to niezależnie od używanej metody. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a więc idealnie sprawdzi się dla osób szukających oszczędności. Zalecane jest połączenie rekuperacji z innymi nowoczesnymi systemami wspierającymi energooszczędność – np. z pompą ciepła lub instalacją fotowoltaiczną.

Ile kosztuje projekt domu z rekuperacją?

Dostępne w naszej ofercie projekty domów z rekuperacją mają zróżnicowane ceny, jednak z całą pewnością można zaliczyć je do przystępnych. Koszt zakupu kompleksowego projektu zaczyna się od ok. 4000 zł, a więc jest znikomy w porównaniu z kosztami całej budowy. Warto również pamiętać, że wybór projektu domu z rekuperacją jest po prostu opłacalny. Wykorzystanie technologii wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pomaga bowiem ograniczyć wysokość rachunków, szczególnie w okresie grzewczym.

Projekty domów uwzględniające wentylację mechaniczną z rekuperacją mają charakterystykę energetyczną właściwą dla projektów energooszczędnych. Do większości projektów dostępnych w naszej ofercie możesz zamówić dodatkowe opracowanie tego typu instalacji, a pozostała część naszych projektów posiada ją w standardzie. Projekt domu z rekuperacją zawiera pełną dokumentację, w tym:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt konstrukcyjny wykonawczy,
  • projekt instalacji wewnętrznych,
  • projekt instalacji elektrycznych i teletechnicznych,
  • charakterystykę energetyczną.

Otrzymasz wraz z nim także kopię uprawnień projektantów oraz zgodę na zmianę i adaptację projektu wraz z listą dopuszczalnych modyfikacji.

Ile kosztuje rekuperacja domu? 

Sam montaż rekuperacji również nie jest drogi. Koszt wykonania jest porównywalny ze znacznie mniej efektywną i przestarzałą wentylacją grawitacyjną. Co istotne, decydując się na projekt nowego domu z rekuperacją, można pominąć budowę kominów wentylacyjnych, co wpływa na uproszczenie procesu budowlanego i obniżenie jego kosztów. Nie ma wówczas również potrzeby montażu droższych okien z wywietrznikami – o wymianę powietrza dba bowiem system rekuperacji. W związku z tym wybór tego nowocześniejszego i bardziej funkcjonalnego rozwiązania wcale nie wpływa znacząco na podwyższenie kosztów budowy.

Warto za to wspomnieć, że rekuperacja zapewnia znaczące oszczędności na ogrzewaniu. W zależności od specyfiki projektu, zastosowanych przy budowie materiałów i rozwiązań, komponentów systemu wentylacyjnego i kilku innych czynników koszty mogą zmaleć nawet o ponad 50%!

Kiedy inwestycja w rekuperację się zwróci?

W związku z tym projekt domu z rekuperacją na pewno można nazwać inwestycją, która w przyszłości się zwróci. Jak szybko? To zależy od wielu indywidualnych czynników wpływających na koszty montażu samej instalacji, a także koszty ogrzewania gotowego budynku. Z prowadzonych dotychczas statystyk wynika jednak, że zwrot środków na inwestycję w rekuperację występuje średnio po kilku latach. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że instalacja może funkcjonować bez problemów przez całe dekady.

W naszej ofercie znajdziesz projekty domów z rekuperacją stworzone z myślą o komforcie domowników, ale również oszczędnej budowie i ekonomicznym użytkowaniu. Przemyślane w każdym detalu zapewniają bezpieczeństwo i spokój. Dopasowane do różnorodnych potrzeb i gustów pomogą ci spełnić marzenia o własnym domu bez obaw o jego utrzymanie.

Jaki jest koszt użytkowanie rekuperacji? 

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, co oznacza, że do wprawiania powietrza w ruch potrzebuje energii elektrycznej. Roczne zużycie prądu przez ten system jest jednak znikome. Koszt użytkowania rekuperacji jest znacznie niższy niż wartość pieniędzy zaoszczędzonych w ten sposób na ogrzewaniu, nawet jeśli doliczyć do tego również koszt obowiązkowej regularnej wymiany filtrów. Dlatego system nie obciąża domowego budżetu. Wręcz przeciwnie – pomaga zredukować stałe zobowiązania.

Znakomitym rozwiązaniem pozwalającym dodatkowo obniżyć comiesięczne rachunki jest zastosowanie fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna produkuje bowiem energię elektryczną, którą można wykorzystać m.in. do zasilania rekuperacji. Taka energia jest darmowa – wystarczy jednorazowa inwestycja w panele słoneczne. Odpowiednio dobrana może też pokryć większość zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, jeszcze bardziej obniżając jego koszty eksploatacyjne. To właśnie dlatego proponowane przez nas projekty domów z rekuperacją są w większości przystosowane do montażu fotowoltaiki!

Dlaczego projekty domów z rekuperacją są coraz popularniejsze?

Projekty domów z rekuperacją niewątpliwie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ma na to wpływ kilka czynników.

  • Po pierwsze są to wymagania techniczne dla nowych budynków obowiązujące od 2021 roku (WT 2021). Najnowsze przepisy w praktyce wymuszają na inwestorach stawianie budynków spełniających wymogi energooszczędności. Do ich spełnienia nie wystarczy dobra izolacja ścian czy dachu. Należy również zadbać o jakość okien i drzwi oraz wentylacji – zalecana jest rekuperacja, które pomaga odzyskiwać ciepło.
  • Ponadto rosnące ceny opału, gazu i elektryczności sprawiają, że coraz więcej osób obawia się wysokich kosztów utrzymania domu, szczególnie w sezonie grzewczym. Rekuperacja stanowi natomiast prosty i relatywnie tani sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, a tym samym znaczne obniżenie rachunków.
  • Po trzecie, coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna jest efektywna wentylacja w mieszkaniu. Stała wymiana powietrza niesie za sobą korzyści zdrowotne i zapewnia większy komfort przebywania w pomieszczeniach. Odzysk ciepła pozwala natomiast uniknąć strat ciepła, jakie wiążą się np. z wietrzeniem pomieszczeń poprzez otwieranie okien.
  • Rośnie także zainteresowanie systemami umożliwiającymi filtrację powietrza, a w szczególności oczyszczanie go z cząsteczek smogu. Rekuperacja dzięki wbudowanym filtrom pozwala oddychać w domu zawsze czystym i zdrowym powietrzem. Filtruje też m.in. kurz, alergeny i różne szkodliwe drobnoustroje. Z kolei nieprzyjemne zapachy są sprawnie usuwane na zewnątrz.
  • Dla wielu osób nie bez znaczenia jest też prostota projektu domu z rekuperacją. Wybierając go, nie trzeba budować komina, co pozwala przyspieszyć konstrukcję i zmniejszyć jej koszty.

Projekty domów z rekuperacją to kwintesencja nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa, które łączy niskie koszty utrzymania z wysokim komfortem użytkowania. To idealny wybór dla wielu grup inwestorów. Coraz częściej rekuperacja jest również po prostu niezbędna, aby zapewnić wymagane parametry energetyczne budynku.

Sprawdź naszą ofertę, aby znaleźć idealny dom dla siebie.

Domy z Wizją – zobacz portfolio projektów domów z rekuperacją

Oferta „Domów z Wizją” obejmuje szeroki wybór projektów dopasowanych do różnorodnych potrzeb. Nie brakuje wśród nich nowoczesnych, komfortowych i oszczędnych domów z rekuperacją. Zastosowanie tej praktycznej technologii jest możliwe w niemal każdym projekcie z naszej oferty – jeśli nie jest dostępne w standardzie, stosowne opracowanie może być przygotowane dodatkowo, na życzenie klienta.

Projekty domów z rekuperacją są stworzone z myślą zarówno o minimalistach, jak i osobach pragnących luksusu. To niewielkie domki o powierzchniach ok. 80 m2, ale też przestronne, ponad 250-metrowe posiadłości. Rekuperacja jest stosowana z powodzeniem w domach parterowych, z poddaszem użytkowym oraz dwupiętrowych, w każdym z projektów zapewniając prawidłową cyrkulację powietrza bez wrażenia przeciągu czy chłodnego powiewu. Dostępne projekty są też utrzymane w wielu stylach odpowiadających zarówno współczesnym trendom, jak i polskim tradycjom. Niezależnie od tego, czy marzysz o klasycznym domu dworkowym, nowoczesnej stodole czy też willi w stylu amerykańskich posiadłości, mamy coś dla Ciebie. Proponujemy rozwiązania przemyślane pod każdym względem i wysmakowane – niezależnie od stylu. Dodatkowo istnieje możliwość indywidualnego dostosowania każdego projektu do potrzeb inwestora w ramach dopuszczalnych modyfikacji i adaptacji.

Nasze rozwiązania instalacyjne są dopasowywane do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów. Sprawdź nasze projekty domów z rekuperacją i dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu w centrum informacji, w dziale „Instalacje energooszczędne”.

© 2024 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek