Ogrzewanie podłogowe

Jak działa ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wodne jest systemem niskotemperaturowym. Większość ciepła, w przeciwieństwie do grzejników tradycyjnych, przekazuje na drodze promieniowania. Woda grzewcza, przepływając przez rurociąg zalany w warstwie jastrychu, oddaje ciepło do pomieszczenia poprzez powierzchnię podłogi. Ważnym elementem, biorąc pod uwagę wydajność takiego grzejnika, jest więc materiał, którym jest pokryta. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania ceramiczne, kamienne, bardzo dobrze przewodzące ciepło. Biorąc pod uwagę inny rodzaj wykończenia bądź zastosowanie wykładziny, trzeba liczyć się z możliwością zmniejszenia mocy takiego grzejnika, a także zwrócić uwagę na to, czy konkretny materiał (albo cały system) jest dopuszczony do stosowania z ogrzewaniem podłogowym. Wylewka, w której zalane są rury grzejne, stanowi pewnego rodzaju magazyn ciepła, dlatego ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną. Podłoga wolniej się nagrzewa, ale też wolniej oddaje ciepło, co skutkuje utrzymaniem w pomieszczeniu stabilnej temperatury.

Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest trwałe, estetyczne i pozwala w łatwy sposób zachować czystość. Oddawanie ciepła w większości przez promieniowanie zapobiega zwiększonej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie, ogranicza przenoszenie się kurzu. Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest zbliżony do idealnego i pozwala uzyskać komfort cieplny odpowiedni dla organizmu człowieka. Tego typu ogrzewanie w połączeniu z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jakimi są pompy ciepła bądź też kotły kondensacyjne, pozwala wykorzystać wysoką sprawność systemu oraz stanowi doskonałą, energooszczędną alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania. Wybór ogrzewania podłogowego powinien być dokonany już na etapie projektowym. Decydując się na nie, należy liczyć się z tym, że koszt jego wykonania będzie wyższy niż ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami. Przy odpowiedniej konfiguracji źródła ciepła bez problemu w jednym budynku można zastosować zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i ogrzewanie grzejnikami. Ze względu na dużą bezwładność cieplną montaż ogrzewania podłogowego nie jest zalecany w sypialniach.

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego

Oferowany przez nas projekt zawiera kompletne rozwiązanie instalacji ogrzewczej w budynku z podstawowym udziałem ogrzewania podłogowego oraz źródłem ciepła w postaci kotła gazowego kondensacyjnego bądź pompy ciepła. W projekcie wskazane są lokalizacje i parametry powierzchni grzejnych, nastawy na zaworach równoważących, a także sposób sterowania instalacją ogrzewania podłogowego. Niekiedy ogrzewanie podłogowe nie jest w stanie dostarczyć do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła (szczególnie w łazienkach), co jest spowodowane zbyt małą powierzchnią podłogi w stosunku do zapotrzebowania na ciepło. W takim przypadku brakująca ilość ciepła dostarczana jest do pomieszczenia za pomocą grzejników tradycyjnych.


Pozostałe instalacje:

 Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
 Instalacje inteligentne
 Pompa ciepła gruntowa + ogrzewanie podłogowe
 Kominek z płaszczem wodnym
 Kolektory słoneczne

© 2025 DOMY Z WIZJĄ Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:Tworzenie stron internetowych - Jellinek